Naga MarketsKursy walut: euro czeka na decyzję EBC, funt stabilny przed szczytem UESilna przecena na Wall Street pociągnęła za sobą indeksy azjatyckie. Odwrót od ryzykownych aktywów dał przestrzeń do umocnienia się USD, choć tendencja została już wyhamowana. EUR stabilne w oczekiwaniu na EBC.

Podsumowanie środowej sesji na rynkach

Podczas środowych kwotowań w USA przyszła pierwsza w grudniu korekcyjna sesja, a indeksy w ślad za przysłowiem: „jak spadać to z wysokiego konia”, najpierw wspięły się na szczyty, by następnie gwałtownie się osunąć. W kilka godzin kontrakt na S&P500 stracił 1,5 proc. a cena kontraktu na Nasdaq spadła o 2,5 proc. Korekty nie uniknął także Dow Jones. Cena kontraktu na indeks skurczyła się o 1 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przyczyną silnej przeceny akcji była informacja o tym, że negocjacje nad fiskalnym pakietem pomocowym utknęły w miejscu. Pomimo, iż z Kongresu docierają informacje, że do porozumienia jest naprawdę blisko, to swoje trzy grosze postanowili dorzucić przedstawiciele lokalnych władz stanowych. Wedle porozumienia mają oni rozdysponować znaczną część środków z pakietu, toteż zgłaszają swoje uwagi odnośnie jego kształtu. „Chodzi o kilka kluczowych spraw” – donosi agencja Reuters. Wydaje się, że władze lokalne nie będą stawały na przeszkodzie i porozumienie zostanie osiągnięte, koniec końców nie zależy im na wstrzymaniu wypłat, ale przyjęcie pakietu odsunęło się o kolejne kilka dni.

Korekcie poddały się również giełdy azjatyckie, choć skala przeceny była zdecydowanie mniejsza. Szanghai Composite zniżkował o 0,25 proc., japoński Nikkei225 oddał 0,2 proc., a notowania Hang Seng skurczyły się o 0,6 proc.

Kursy walut: euro hamuje trend spadkowy, polski złoty pozostaje mocny, a funt stabilny

Na FX trwa wyczekiwanie na decyzję EBC odnośnie poziomu stóp procentowych. Umocnienie się EUR w ostatnich tygodniach raczej nie spowoduje obniżki stóp, ale interwencja werbalna jest bardzo prawdopodobna. EUR/USD zahamował trend spadkowy wywołany wzrostem awersji do ryzyka i w czwartek rano walczy o powrót do 1,21. Dolar kanadyjski również odrobił część strat względem „zielonego”. Generalnie lekki spadek optymizmu wśród inwestorów dał przestrzeń do oddechu dla USD, ale w miarę wzrastania apetytu na ryzyko, ta przestrzeń się kurczy.

Po tym jak premier Johnson i szefowa KE – von der Leyen dali zielone światło do dalszych rozmów dot. „umowy rozwodowej” pomiędzy UE a Wielką Brytanią lekki oddech złapał GBP. GBP/USD w czwartek stabilnie zajmuje pozycję przy poziomie 1,3350. Negocjatorzy brexitu mają czas do niedzieli na ustalenie kluczowych kwestii.

Wśród najważniejszych surowców największa zmienność panuje na złocie, które silnie reagowało na zmiany sentymentu inwestorów. W czwartek rano notowania są stabilne w okolicy 1840 USD za uncję. Względny spokój widoczny również w kwotowaniach ropy naftowej. Czarne złoto znajduje się jednak pod presją wielu informacji, a gwałtowny wzrost zapasów surowca w USA nie nastraja optymistycznie przed kolejnym spotkaniem OPEC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here