Naga MarketsKursy walut. Dolar zyskuje do euro (EUR/USD), funt (GBP/USD) również traciCoś się kończy, coś się zaczyna… Niewykluczone, że rynki dostały właśnie nowy temat do rozgrywania przez najbliższe miesiące. To spekulacje dotyczące tego jak zachowają się decydenci postawieni przed koniecznością podjęcia niełatwych decyzji. Bo okres nadmuchiwanej stymulacji w wydaniu bankierów, oraz rządów właśnie się skończył.

Kurs dolara zanotował mocny wzrost

Wprawdzie istnieje wciąż duże ryzyko, że zbyt wolny proces szczepień na świecie doprowadzi do wyhodowania prawdziwego mutanta, który będzie odporny na obecne specyfiki (zresztą nawet sama WHO określiła kilka dni temu wariant indyjski, jako szczególnie niebezpieczny) i obecna ścieżka ożywienia gospodarek bazująca na ich odmrażaniu zostanie zachwiana, ale nie jest to scenariusz bazowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prędzej decydenci będą musieli podjąć decyzje o zdejmowaniu “zabezpieczeń” w postaci szeregu działań (programy wsparcia, QE itd.) w obawie przed przegrzaniem, bądź rozregulowaniem gospodarek. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć czym jest nadmierna inflacja. To czego warto uniknąć to konieczności jej szybkiego wyhamowania, co niewątpliwie skończyłoby się fatalnie dla rynków finansowych. Na razie jednak nie powinniśmy się tego nadmiernie obawiać.

Niemniej perspektywa silniejszego, niż słabszego dolara w kolejnych tygodniach stała się bardziej prawdopodobna.

Kurs funta (GBP/USD) – ruch powrotny zaliczony

Notowania GBPUSD wróciły się w okolice wsparć 1,4000-1,4040, co można określić jako ruch powrotny po wcześniejszym mocnym wybiciu spowodowanym m.in. zmianami w polityce monetarnej ogłoszonymi w zeszłym tygodniu przez Bank Anglii (ograniczenia tygodniowego QE), oraz rosnącymi oczekiwaniami, co do dalszych posunięć w ślad za poprawiającą się sytuacją gospodarczą. Według jednego z członków BOE cytowanego dzisiaj przez agencje (Haskel) odbicie PKB może być znaczące i sięgnąć w II połowie roku nawet wartości dwucyfrowych.

Wykres dzienny GBPUSD

Co dalej? W krótkim terminie notowania “kabla” znalazły swój poziom równowagi. Jeżeli presja na umocnienie dolara nieco zelżeje, to zobaczymy próbę odbicia GBPUSD. Niemniej maleje prawdopodobieństwo wybicia nowego szczytu ponad wtorkowe 1,4165. Silny dolar w kolejnych dniach może nas ściągać poniżej 1,40. Rysuje się też teza zakładająca, że ostatni wzrost był trochę nierównym drugim szczytem, po którym teraz przyjdzie wyraźniejsze załamanie z naruszeniem długoterminowej linii trendu przy 1,3865. Niemniej na razie prawdopodobieństwo realizacji tego scenariusza nie jest szczególnie duże.

Kurs euro (EUR/USD) – pierwsze wsparcie osiągnięte

Notowania EURUSD cofnęły się w okolice wsparć przy 1,2050-60 w wyniku umocnienia się dolara po wczorajszym odczycie inflacji z USA. Chwilowo jest to poziom równowagi, który może powstrzymać rynek przed dalszymi spadkami. Jest to też teoretycznie rejon z którego mogłaby zostać wyprowadzona kolejna fala wzrostowa na EURUSD, chociaż wskaźniki sugerują, że byłaby ona krótka i zaznaczona wyraźnymi negatywnymi dywergencjami. Stąd też prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest szczególnie duże. Potencjalny popyt może napotkać spore problemy już przy 1,2090-1,2100.

Wykres dzienny EURUSD

W perspektywie kolejnych dni rośnie prawdopodobieństwo pogłębienia spadków w stronę dołka z początku maja (1,1985-90), a nawet jego złamania. Wszystko będzie zależeć od tego na ile rynki zaczną budować oczekiwania wokół dolara na bazie spekulacji o możliwych zmianach w polityce FED za kilka miesięcy.

invest

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forex | prognozy dolara | kryptowaluty aktualności | dax notowania na żywo | bml notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here