Naga MarketsKursy walut. Dolar z rosnącą ilością shortów, złoty mocniej odbijaPrzed środowym podsumowaniem dwudniowego posiedzenia FOMC kurs dolara pogłębia swoje minima, zauważa analityk walutowy banku inwestycyjnego MUFG, Lee Hardman. W poniedziałkowej nocie do klientów zwraca uwagę na ponowne budowanie krótkich pozycji przez fundusze oraz rozluźnienie wśród walut rynków wschodzących, tym polskiego złotego i czeskiej korony.

  • Dolar w poniedziałek testuje najniższe poziomy cenowe od początku marca
  • Para walutowa USD/PLN chwilowo spada do poziomu 3,75 zł, najniższego od niemal dwóch miesięcy
  • Słabość dolara według MUFG będzie się utrzymywała co najmniej do środowego posiedzenia FOMC

Kurs dolara: Niedźwiedzi trend rozszerza się przed posiedzeniem FOMC

Dolar amerykański kontynuuje korektę w dół w tym miesiącu, przy czym indeks dolara rozszerza swój spadek do prawie 3% z lokalnych szczytów obserwowanych pod koniec marca. Pomogło to EUR/USD powrócić powyżej poziomu 1,2100. Obecnie para ponownie handluje w środku wąskiego przedziału 1,2000-1,2200, który obowiązywał przez większą część stycznia i lutego. Marcowy rajd dolara amerykańskiego okazał się krótkotrwały.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spadek rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich zachęcił inwestorów do podejmowania większego ryzyka, podnosząc indeks akcji światowych MSCI do nowych rekordowych poziomów w tym miesiącu. Okazało się to negatywną kombinacją dla dolara amerykańskiego.

Najnowszy raport IMM ujawnił, że zarówno zarządzający aktywami jak i fundusze lewarowane odbudowywali krótkie pozycje w dolarze amerykańskim w tygodniu kończącym się 20 kwietnia. Był to największy wzrost krótkich pozycji dolarowych od tygodnia przed Bożym Narodzeniem. Fundusze lewarowane zbudowały największe krótkie pozycje w dolarze amerykańskim w stosunku do dolara australijskiego, funta i meksykańskiego peso.

Fundusze ponownie budują krótkie pozycje w dolarach. Do szczytu jednak nadal sporo brakuje. Źródło: MUFG

Na początku miesiąca fundusze lewarowane budowały długą pozycję w dolarze amerykańskim w stosunku do euro, która obecnie została zredukowana do płaskiej. Z kolei fundusze kontynuowały budowanie długiej pozycji w dolarach amerykańskich w stosunku do jena. W porównaniu z najnowszą historią, wielkość krótkiego pozycjonowania w jenie jest ekstremalna i sprawia, że USD/JPY jest nadal podatny na krótką presję na spadek w najbliższym czasie.

Głównym ryzykiem dla dolara amerykańskiego w nadchodzącym tygodniu, które mogłoby potencjalnie podważyć obecnie panujący niedźwiedzi trend, jest najbliższe posiedzenie FOMC w środę.

– Oczekuje się, że Fed potwierdzi, że na początku tego roku pojawiły się dowody na silne ożywienie gospodarcze. Lepszy od oczekiwań napływ danych gospodarczych podniósł konsensus prognoz wzrostu PKB w I kwartale do prawie 7% w ujęciu rocznym. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby przewodniczący Powell zmienił swoje gołębie stanowisko, że “prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim osiągnięty zostanie dalszy znaczący postęp”, zanim Fed zacznie przedstawiać plany rozpoczęcia ograniczania zakupów QE – komentuje Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG.

Do lata Fed prawdopodobnie będzie miał wystarczająco dużo dowodów na solidne ożywienie, aby zasugerować, że zwijanie polityki pieniężnej może być na horyzoncie. Najnowsza ankieta Bloomberga pokazała, że około 45% ekonomistów spodziewa się, że Fed rozpocznie ograniczanie QE w IV kwartale.

– Jednakże, Fed powinien poczekać z podwyżką stóp do 2023 roku, z medianą prognoz ustaloną na poziomie 0,75% do końca 2023 roku i 1,25% do końca 2024 roku. Aby dolar amerykański uzyskał większe wsparcie w nadchodzącym tygodniu, Fed musiałby zmienić wskazówki “do pewnego czasu”, aby jeszcze bardziej przyspieszyć oczekiwania dotyczące ograniczania QE. Bez jastrzębiej niespodzianki dolar amerykański powinien na razie pozostać na minusie – dodaje Hardman.

Kursy walut rynku wschodzącego. PLN i CZK odbijają najmocniej względem dolara

Waluty rynków wschodzących (EM) skorzystały z rozluźnienia na początku tego miesiąca. Trend spadkowy, który obowiązywał dla indeksu EM FX przez cały pierwszy kwartał, został przełamany. Waluty rynków wschodzących skorzystały z wygasającego szoku związanego ze stopami procentowymi w USA, który zakłócił napływ kapitału na rynki wschodzące w I kwartale.

IIF oszacował, że napływy portfeli do EM z wyłączeniem Chin spowolniły do 75 mld USD w I kwartale, w porównaniu z silnymi napływami w wysokości 230 mld USD w IV kwartale. Ostatnie spadki rentowności obligacji amerykańskich i kursu dolara zachęcają do zwiększenia napływu środków do EM.

Waluty środkowoeuropejskie, PLN i CZK, odbiły się najmocniej w miarę zmniejszania się obaw o zakłócenia związane z wirusem Covid-19 w regionie, w miarę spadku liczby zachorowań i przyspieszenia wprowadzania szczepionek. Trwające wśród inwestorów poszukiwanie zysków przyniosło również wzrosty w przypadku bardziej dochodowych walut EM, takich jak ZAR i MXN. USD/ZAR spadł do najniższych poziomów po pandemii, a zmienność na rynkach walutowych EM spadła do najniższego poziomu od początku roku, co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność transakcji carry trade.

INR i TRY stanowią dwa niedźwiedzie wyjątki od szerokiego odbicia na rynku walutowym EM. INR była najgorzej radzącą sobie walutą EM w tym miesiącu, spadając o około 2,2% w stosunku do USD. Ostatni gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19 w Indiach był oczywistym powodem utraty zaufania do indyjskich aktywów i INR. Dwa stany Maharasztra (14% PKB) i Delhi (4%) zarządziły do tej pory krótkie blokady odpowiednio do 30 kwietnia i 26 kwietnia. Skłania to ekonomistów do obniżenia prognoz wzrostu PKB w roku obrotowym 2022 z około 12% do 10%.

Negatywny wpływ na inne waluty rynków wschodzących jest jak dotąd ograniczony. Podczas gdy liczba nowych przypadków COVID w Indiach gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia, osiągając nowy rekord na poziomie 2,17 mln, uspokajający jest fakt, że liczba przypadków i zgonów na świecie, z wyłączeniem Indii, spadła. Uczestnicy rynku nie są jeszcze przesadnie zaniepokojeni tym, że mutacja koronawirusa znacząco podważy perspektywy silnego globalnego ożywienia, choć obawy te mogły przyczynić się do zmniejszenia presji na wzrost amerykańskich rentowności.

– Z bardziej pozytywnych wiadomości dla rynków wschodzących, a w szczególności dla rubla, rozwój sytuacji w ostatnich dniach wskazuje na deeskalację napięć między Rosją a Zachodem. Rosja ogłosiła, że rozpoczyna wycofywanie wojsk z obszarów w pobliżu granicy z Ukrainą, co ma zostać zakończone do 1 maja. Stwarza to przestrzeń dla niedowartościowanego rubla do odbicia, ponieważ podwyższone ryzyko geopolityczne jest zmniejszane w najbliższym czasie – dodaje Hardman.

Jest to następstwem ulgi, z jaką Rosja uniknęła ostatnio jeszcze ostrzejszych sankcji amerykańskich, które powstrzymywały ją przed ograniczeniem dostępu do wtórnego rynku długu. Ogólnie rzecz biorąc, warunki zewnętrzne stały się bardziej sprzyjające dla walut EM w najbliższym czasie, chociaż utrzymujące się ryzyko zacieśniania polityki pieniężnej w USA prawdopodobnie pozostanie czynnikiem hamującym napływy do EM.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda amerykańska prognozy | komentarz giełdowy | dow jones industrial | pkn orlen akcję | płatności blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin musi przestać niszczyć środowisko – uważa Prezes Ripple
Następny artykułBored Games przeniesienie do wersji planszowej gry DRAGO entertainment
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here