Naga MarketsKursy walut. dolar wyżej o 30, funt o 50 gr względem złotego w tym kwartaleŚrednio 30 groszy więcej ma wynosić kurs dolara względem złotego (USD/PLN) pod koniec bieżącego kwartału niż początkowo zakładano, frank (CHF/PLN) będzie droższy natomiast o 8 groszy, wynika z najnowszego raportu walutowego analityków Domu Maklerskiego TMS Brokers (TMS). Jak zauważają, słabość złotego utrzyma się dłużej niż początkowo sądzono, a sytuacja zacznie normować się dopiero pod koniec 2021 r.

  • Ze zaktualizowanych prognoz TMS wynika, że oprócz dolara i franka droższe będą również euro i funt
  • Kurs euro ma skończyć kwartał przy 4,52 zł (wcześniej prognozowano 4,35 zł), natomiast funt w okolicach 5,32 zł (wcześniejsza prognoza mówiła o 4,83 zł)
  • Pod koniec 2021 r. kursy mają stabilizować się natomiast na niższych poziomach:
  • GBP/PLN przy 5 zł, CHF/PLN przy 3,93 zł, EUR/PLN 4,40 zł i USD/PLN 3,61 zł

POBIERZ RAPORT BEZPŁATNIE!

Te artykuły również Cię zainteresują
Czarne chmury gromadzą się nad kursem polskiego złotego

Złoty zaliczył drugi najgorszy marzec od 16 lat w relacji do euro (-3%; gorzej było tylko w ubiegłym roku: -5,2%). Na 4,67 EUR/PLN znalazł się pierwszy raz od 12 lat. W relacji do dolara przecena w skali całego marca (-5,9%) jest największa od 2005 r. Polska waluta jest drugą najsłabszą w segmencie rynków wschodzących, ustępując pierwszeństwa tylko lirze tureckiej, która przechodzi przez (kolejny) kryzys zaufania po zwolnieniu prezesa banku centralnego – podsumowują końcówkę I kw. analitycy TMS.

Ostatnie tygodnie nie były pomyślne dla rynków wschodzących i scenariusz ten ma się utrzymywać również na początku drugiego kwartału. Wszystko za sprawą rajdu rentowności obligacji w USA oraz podążające za nim umocnienie dolara amerykańskiego.

– Dodatkową premię za ryzyko dla inwestycji w PLN dokłada niepewność o uchwalę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Wprawdzie oczekujemy, że do pomocy włączy się Narodowy Bank Polski (np. poprzez udostępnienie CHF z rezerw banku centralnego), ale brak deklaracji ex ante podtrzymuje niepewność, że wyrok SN we wstępnej reakcji przyniesie podwyższoną zmienność na złotym, zanim uzyskamy odpowiedź NBP – napisano w dalszej części raportu domu maklerskiego.

Polski złoty był jedną z najsłabszych walut wschodzących względem USD w marcu. Źródło: TMS

Fundamentalnie złotemu szkodzi też twarde stanowisko NBP wykluczające podwyżki stóp procentowych co najmniej do połowy przyszłego roku pomimo prognoz wysokiej inflacji wykraczającej poza cel inflacyjny i rynkowym oczekiwaniom podwyżek. W rezultacie realne stopy procentowe w Polsce (nominalne stopy pomniejszone o inflację) pozostają głęboko poniżej zera.

Kursy walut. Złoty ze skromnym umocnieniem w II kw. br.

Trzecia fala zachorowań, niepewność o wyrok ws. kredytów frankowych i niesprzyjające otoczenie rynkowe powodują, że najbliższe 2-3 tygodnie mogą być trudne dla złotego z podwyższoną zmiennością. Jednak z uwagi, że część z ostatniej presji na złotym ma krótkoterminowy, spekulacyjny charakter, w dalszym horyzoncie presja ta powinna zanikać. Utrzymanie gołębiej retoryki NBP bez reakcji na wyższą inflację będzie oddziaływać negatywnie i częściowo neutralizować wpływ odbudowy apetytu na ryzyko na rynkach zewnętrznych – podsumowano w raporcie TMS.

W efekcie kurs złotego będzie szukał pola do odbudowy, będzie ona jednak o wiele skromniejsza niż wydawało się jeszcze przed marcem. Zdaniem TMS kurs euro zakończył kwartał przy poziomie 4,52 zł, czyli 17 gr. wyżej niż wynikało z projekcji marcowych. Dla pozostałych głównych walut również widać sporą różnicę:

  • Dolar: USD/PLN po 3,80 zł, a nie po 3,51 zł pod koniec II kw.
  • Frank: CHF/PLN po 4,07 zł, a nie po 3,99 zł
  • Funt: GBP/PLN po 5,32 zł, a nie po 4,83 zł
Pary walutowe z polskim złotym. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania funta | nasdaq akcje | kurs cdprojekt | analiza btc | biomed lublin gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFunt szterling z szansą odbicia. Kursy euro, franka, dolara i funta
Następny artykułBanki ostrzegają przed słabnącą przewagą szczepionkową Wielkiej Brytanii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here