Naga MarketsKursy walut. Dolar w tyle za Nowozelandczykiem, funt ma nadal rosnącZdaniem analityków MUFG Bank, kurs funta w kolejnych tygodniach nastawiony powinien być na dalsze umocnienie, a dolar może mieć problem z odbiciem od około miesięcznych dołków. W środę najsilniejszy pozostaje natomiast dolar nowozelandzki pozytywnie reagując na opublikowaną w nocy czasu polskiego decyzję RBNZ w sprawie stóp procentowych.

  • Indeks dolarowy testuje w połowie tygodnia najniższe poziomy od 18 marca, przedłużając wyprzedaż o trzeci dzień z rzędu
  • Zdaniem MUFG notowania USD będą pozostawały w tyle m.in. do NZD oraz GBP
  • W krótkim terminie funt nieznacznie koryguje, ma jednak wracać do umocnień

Kurs dolara: Wyższa inflacja nie podnosi USD

Dolar amerykański kontynuuje osłabienie w środę, a indeks dolarowy przedłużył swój spadek do około -1,8% od szczytu z końca marca. Słabość USD była najbardziej widoczna w nocy w stosunku do walut powiązanych z surowcami – dolara australijskiego i nowozelandzkiego. Ostatnie notowania dolara amerykańskiego rozczarowują, ponieważ nie udało mu się umocnić w związku z silniejszymi niż oczekiwano publikacjami danych gospodarczych z USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Schemat ten powtórzył się wczoraj po ostatnim raporcie o wskaźniku CPI za marzec. Raport ujawnił, że roczna stopa inflacji zasadniczej i bazowej wzrosła bardziej niż oczekiwano, odpowiednio do 2,6% i 1,6%. Raport nie zdołał jednak wywołać wyprzedaży na amerykańskim rynku instrumentów o stałym dochodzie.

Rentowność 10-letnich obligacji w USA dryfowała poniżej szczytu z końca marca na poziomie 1,77% i osiągnęła lokalny dołek 1,61%. Wczoraj odbyła się kolejna silna aukcja obligacji, na której osiągnięto wskaźnik bid/cover na poziomie 2,47 dla obligacji 30-letnich w porównaniu z poprzednim wskaźnikiem na poziomie 2,28. Miała ona również najwyższy odsetek bezpośrednich oferentów (21,9%) od 2014 roku.

Rozkład sił na rynku Forex w środę. Źródło: Finviz.com

– Jednocześnie uczestnicy rynku ograniczają oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych przez Fed. Implikowana rentowność kontraktu terminowego na stopy funduszy federalnych na grudzień 2022 r. spadła do 0,24% po osiągnięciu szczytu na poziomie 0,32% na początku tego miesiąca. Działania cenowe dostarczają pewnych wstępnych dowodów na to, że silne zaangażowanie Fed w utrzymanie luźnej polityki pieniężnej może pomóc w stłumieniu presji wzrostowej na rentowności w USA i dolara w najbliższym czasie – twierdzi Lee Hardman, analityk walutowy MUFG.

Fed wyraźnie stwierdził, że jest gotów przeanalizować oczekiwany wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach, gdy zaczną działać pozytywne efekty bazowe. Dalsze zaangażowanie Fed w luźną politykę monetarną pozostaje kluczowym założeniem leżącym u podstaw poglądu, że oczekiwanie trwałego wzrostu wartości dolara amerykańskiego w obecnym momencie jest jeszcze zbyt przedwczesne

Ostatnia akcja cenowa sugeruje, że rynki są obecnie lepiej wyceniane pod kątem poprawy perspektyw gospodarczych USA po korektach, które miały miejsce w I kwartale.

Dolar nowozelandzki: RBNZ powtarza, że nie spieszy się z zacieśnianiem polityki

NZD jest jedną z lepiej zachowujących się walut po dzisiejszym posiedzeniu RBNZ. Kurs NZD/USD przedłużył swoje odbicie od poziomów z końca zeszłego miesiąca na 0,6943 i osiągnął w nocy intra-day high na poziomie 0,7094. Dolar nowozelandzki był wspierany w tym okresie również przez ciągłą poprawę nastrojów inwestorów na świecie w zakresie ryzyka, co widać po byczym wybiciu globalnego indeksu akcji MSCI ACWI, który w tym miesiącu osiąga nowe rekordowe poziomy. Obecnie znajduje się on około 6,5% powyżej najniższych poziomów z początku ubiegłego miesiąca, kiedy uczestnicy rynku obawiali się negatywnych skutków wzrostu rentowności obligacji.

Jednakże RBNZ nadal utrzymuje gołębią perspektywę polityczną, co pomaga stłumić wzrosty w najbliższym czasie. Zaktualizowane oświadczenie wzmocniło oczekiwania, że RBNZ zakończył luzowanie, ale z drugiej strony nie spieszy się z zacieśnianiem polityki. RBNZ wyraźnie zaznaczył, że “nie będzie usuwał bodźców monetarnych”. Bank będzie przyglądać się wszelkim jednorazowym wzrostom inflacji.

– Napływ danych gospodarczych w ciągu ostatniego miesiąca został opisany jako mieszany, z pewnymi oznakami utraty impetu wzrostowego zaufania konsumentów i przedsiębiorstw. Może to już sugerować, że początkowy impuls dla wzrostu wynikający z uwolnienia skumulowanego popytu zaczyna słabnąć. Oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp procentowych przez RBNZ zostały w ostatnim miesiącu ograniczone, choć było to głównie spowodowane decyzją rządu o stłumieniu aktywności spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym – dodaje Hardman.

Oczekuje się, że działania rządu zniwelują ostatnie pozytywne informacje o bańce turystycznej w Australii, jeśli chodzi o wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego. RBNZ już od marca przywrócił ograniczenia wartości kredytu do wartości nieruchomości do poziomu sprzed COVID. Nie było wyraźnych przesłanek, że RBNZ wkrótce ponownie zaostrzy środki makroostrożnościowe, aby schłodzić rynek mieszkaniowy, choć pozostaje to najbardziej prawdopodobną reakcją polityczną, zamiast podwyżek stóp.

Kurs funta: Polityka BoE i zakłócenia w handlu związane z Brexitem w centrum uwagi

Funt kontynuuje łagodny handel w tym miesiącu, osiągając gorsze wyniki obok dolara amerykańskiego i kanadyjskiego. EUR/GBP przedłużył swoje ostatnie odbicie, osiągając wczoraj szczyt sesyjny na poziomie 0,8712 i przesuwając się powyżej dołka 0,8472 z początku tego miesiąca.

Głównym czynnikiem powodującym dalsze osłabienie funta było wczorajsze ogłoszenie, że główny ekonomista BoE Andy Haldane opuści MPC po czerwcowym posiedzeniu. W ostatnim czasie Haldane był najbardziej jastrzębim członkiem instytucji i wielokrotnie wyrażał optymizm co do silniejszego, “rwącego” ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii po szoku COVID, wspieranego przez wyczerpywanie się nadwyżek oszczędności.

Wyraził również pewne obawy dotyczące możliwości osiągnięcia wyższej równowagi inflacyjnej poza oczekiwanym wzrostem w najbliższym czasie. W świetle jego poglądów uczestnicy rynku początkowo wyrazili pewną ulgę, że prawdopodobieństwo wcześniejszego zacieśnienia polityki przez BoE zmalało. Nie jest jeszcze jasne, kto zostanie nowym głównym ekonomistą i czy instytucjonalny pogląd ulegnie istotnej zmianie. Utrata najbardziej jastrzębiego członka MCP będzie również częściowo skompensowana przez utratę gołębiego członka komisji Gertjana Vlieghe, który również wkrótce odejdzie.

– Niemniej jednak, podtrzymujemy nasz pogląd, że BoE prawdopodobnie zacznie zmniejszać skalę zakupów QE jeszcze w tym roku, gdy gospodarka brytyjska zacznie się silniej odbijać w nadchodzących miesiącach. Opublikowany wczoraj najnowszy miesięczny raport o PKB już dostarczył zachęcających dowodów na to, że ożywienie jest w toku. Realny PKB wzrósł w lutym o 0,4% po mniejszym niż oczekiwano spadku w styczniu o -2,2% – komentuje analityk MUFG.

Korekta w górę PKB w styczniu stanowi kolejny dowód na to, że negatywny wpływ ograniczeń COVID zmniejsza się. Oczekuje się, że w II kwartale nastąpi silniejsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego, ponieważ rządowe plany ponownego otwarcia gospodarki pozostają na dobrej drodze. Pojawiły się również kolejne uspokajające wiadomości na temat przepływów handlowych między UE a Wielką Brytanią.

Eksport Wielkiej Brytanii do UE znacznie wzrósł w lutym (11,6 mld GBP) po gwałtownym załamaniu w styczniu (7,9 mld GBP), choć nadal pozostaje nieznacznie poniżej poziomów z końca ubiegłego roku. W drugiej połowie ubiegłego roku eksport do UE wynosił średnio 12,4 mld GBP miesięcznie. Oczekuje się, że zakłócenia w handlu będą w przyszłości ulegać dalszemu złagodzeniu, w miarę jak obie strony będą się lepiej orientować w nowych ustaleniach handlowych, co pomoże złagodzić negatywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Silne cykliczne ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii w nadchodzących kwartałach powinno nadal stanowić wsparcie dla funta.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here