Naga MarketsKursy walut: dolar w odwrocie, jen liderem. Na rynku sorowców cena ropy spada o 4%Trwa wyprzedaż na rynku akcji, odzwierciedlając zarówno rozczarowanie ogłoszonym przez prezydenta Trumpa pakietem, jak i niesłabnącymi negatywnymi aktualizacjami dotyczącymi COVID-19. Obawy o pandemię, jak oficjalnie potwierdziło WHO, nie uspokoiło ogłoszenie Trumpa, który wprowadził zakaz podróży z Europy, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Ucieczka od ryzyka umacnia obligacje USA, a na FX zyskuje JPY. Ropa naftowa traci 4 proc.


Kursy walut: japoński jen znowu silnie w górę, dolar traci po próbie odbicia

  • Prezydent Donald Trump wstrzymał podróże z Europy, ale rozczarowała niedostatecznymi szczegółami w temacie planowanego pakietu ratunkowego dla USA. Trump przedstawił kroki, w tym pomoc kredytową dla małych firm, i poprosił Kongres o przyznanie nieokreślonej ulgi podatkowej dla pracujących Amerykanów.
  • Trump początkowo nawiązywał do zakazu dotyczącego handlu, ale wycofał się z tego stwierdzenia w późniejszym tweecie pisząc: „handel w żaden sposób nie zostanie dotknięty”.
  • Rozczarowanie brakiem konkretów odnośnie pakietu ratunkowego i wstępna reakcja na blokadę handlu posłały w dół kontrakty na indeksy w USA. Futures na S&P500 spada o 3,6 proc. Wyprzedaż dotknęła rynku kasowego w Azji, gdzie japoński Nikkei225 spadł o 4,4 proc., Hang Seng dołuje o 3,7 proc., a chiński Shanghai Composite traci 1,5 proc. Futures na DAX spada o 5,7 proc.
  • Na FX najmocniej zareagował USD/JPY, spadając do 103,10, ale zdołała się wyciągnąć pod 104. EUR/USD krąży przy 1,13.
  • Wyrazem awersji do ryzyka jest powrót spadku rentowności obligacji skarbowych USA – 10-latki obniżyły się o 10 pb do 0,77 proc. (minimum 0,72 proc.).
  • We Włoszech premier Conte ogłosił zamknięcie wszystkich sklepów w całym kraju poza sklepami spożywczymi i aptekami.
  • Premier Australii ogłosił serię działań, które w największym stopniu uwzględniają 17,7 mld AUD jako wydatki w 2020 r. i ok. 22,9 mld do 2021 r., co razem daje 1,2% PKB. Środki wsparcia skoncentrowane będą na małych przedsiębiorstwach w celu wspierania wzrostu zatrudnienia. Powstanie również fundusz wsparcia turystyki w wysokości 1 mld euro. AUDUSD nie wykazuje jednak żadnej reakcji. Działania rządu były oczekiwane, a globalna sytuacja ma większe znaczenie. Kurs zjeżdża dziś rano do 0,6440.
  • Obawy o skutki globalnej pandemii rzutują na perspektywy popytu na ropę. WTI i Brent tracą dziś ponad 4 proc. odpowiednio do 3,16 USD/b i 34,3 USD/b.
  • Złoto jest pod presją domykania pozycji pod pokrycie depozytów zabezpieczanych na pozycjach w innych instrumentach. Cena uncji jest na tygodniowym minimum na 1636 USD.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here