Naga MarketsKursy walut. Dolar umacnia się na szerokim rynku, małe zmiany w przestrzeni G-10Czwartek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż zmiany w przestrzeni G-10 nie są duże. Najsłabsze są waluty Antypodów (AUD i NZD tracą wobec USD odpowiednio 0,37 proc. i 0,20 proc.), dalej mamy funta, dolara kanadyjskiego, oraz koronę szwedzką. To sugeruje powrót fali risk-off. Stabilne pozostają euro i frank.

Dolar minimalnie umacnia się względem innych walut

Na drugim biegunie jest jen, który jest dzisiaj najmocniejszy bynajmniej nie za sprawą mocniejszego spadku rentowności amerykańskich obligacji (choć te nieco się cofają), a spekulacji o możliwości przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Japonii, oraz ryzyka pogorszenia się sentymentu na giełdach. Niepokój mogą budzić informacje z Wielkiej Brytanii, gdzie liczba zakażeń COVID zbliża się do 50 tys. dziennie, a tamtejszy resort zdrowia poinformował o zidentyfikowaniu nowej mutacji w ramach wariantu Delta, oraz nie wykluczył, że dynamika zakażeń może osiągnąć nawet 100 tys. dziennie.W tym celu Brytyjczycy zaczęli zabezpieczać zapasy leków na COVID. Jest oczywiste, że jeżeli mimo masowej akcji szczepień COVID w miesiącach jesienno-zimowych znów stanie się poważnym problemem, to decydenci w bankach centralnych będą mieć argumenty za tym, aby aż tak się nie spieszyć z zacieśnianiem polityki. Popyt na ryzykowne waluty i generalnie aktywa spadnie, a większym zainteresowaniem znów będą cieszyć się tzw. bezpieczne waluty jak dolar, jen, czy frank.

Wczoraj mieliśmy kolejne wypowiedzi członków FED – Randal Quarles z zarządu FED, oraz Loretta Mester z Cleveland byli zgodni, co do tego, że spełnione zostały kryteria do rozpoczęcia taperingu od listopada. Wątek podwyżki stóp nie został podniesiony, nawet “jastrzębia” Mester stwierdziła, że polityka jest właściwie “dopasowana”, a Quarles dodał, że FED powinien zachować ostrożność w stawianiu prognoz.

W opublikowanej Beżowej Księdze FED, będąca opisem sytuacji gospodarczej w poszczególnych dystryktach USA, zwrócono bardziej uwagę na spowolnienie gospodarki wywołane problemami w łańcuchach dostaw, niż wątki inflacyjne.

Dzisiaj członkowie FED nie będą już w centrum uwagi, rynki może zaprzątać wątek COVID – gorzej, jeżeli zacznie dominować w narracji w kolejnych dniach, co nie jest wykluczone. Poza tym mamy dane z USA (cotygodniowe bezrobocie, indeks Philly FED, wskaźniki wyprzedzające, sprzedaż domów), a także decyzję Banku Turcji ws. stóp procentowych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs wirtualna polska | pzu akcje wykres | enea akcje notowania | pzu gpw | kurs dolara amerykańskiego | pkobp gpw | kghm akcje wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here