Naga MarketsKursy walut. Dolar traci parę, a złoty korzysta na tym najmocniejJak zauważa analityk banku MUFG, polski złoty wśród walut wschodzących EŚW najsilniej skorzystał na osłabieniu kursu dolara w tym miesiącu, odbijając o kilka punktów procentowych. Należy jednak szczerze zauważyć, że wcześniej PLN był też jednym z najsilniej tracących do USD w gronie gospodarek rozwijających się.

  • Dolar amerykański testuje miesięczne minima po wypowiedzi Jerome Powella z Rezerwy Federalnej
  • Słabszy USD powoduje, że chwilę oddechu łapią waluty rynków wschodzących, wyjątkiem jest jedynie rosyjski rubel

Kurs dolara: Powell wycofuje się z oczekiwań dotyczących wczesnej podwyżki stóp

Dolar amerykański kontynuował handel na słabszych poziomach w czwartkowe przedpołudnie sesji. Słabość była najbardziej widoczna w tym tygodniu w stosunku do walut powiązanych z surowcami, takich jak dolar nowozelandzki (+1,6% w stosunku do USD), dolar australijski (+1,2%) i korona norweska (+1,2%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Głównym ryzykiem dla dolara amerykańskiego okazały wczorajsze komentarze przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powella podczas wirtualnego wydarzenia organizowanego przez Economic Club of New York. Prezes Powell ponownie przedstawił plany Fed dotyczące strategii wyjścia z luźnej polityki monetarnej.

Stwierdził, że “osiągniemy moment, w którym będziemy ograniczać skup aktywów, kiedy dokonamy znaczącego postępu w kierunku naszych celów z grudnia (…), co najprawdopodobniej nastąpi znacznie przed czasem, w którym rozważymy podniesienie stóp procentowych. Nie głosowaliśmy jeszcze nad tym porządkiem, ale takie są wytyczne”.

Fed poczeka z podwyżką stóp do czasu, aż inflacja trwale osiągnie poziom 2%, a ożywienie na rynku pracy zostanie zakończone. Przewodniczący Powell zaznaczył, że większość członków FOMC nadal oczekuje pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie do 2024 r. i sprzeciwił się oczekiwaniom rynku na podwyżki już w przyszłym roku, które określił jako “wysoce nieprawdopodobne”, choć ich termin będzie uzależniony od danych.

Zauważył też, że Fed prawdopodobnie pozwoli wtedy na zmniejszenie wielkości swojego bilansu poprzez dopuszczenie obligacji do obiegu, co zostało zrobione “zbyt późno w ostatnim cyklu”. Nie sądzi jednak, by Fed rzeczywiście sprzedawał obligacje na rynek w celu zmniejszenia bilansu.

– Komentarze te nadal wspierają nasz pogląd, że w obecnej sytuacji jest prawdopodobnie przedwcześnie, by dolar amerykański rozpoczął trwały rajd w oparciu o oczekiwania zacieśnienia przez Fed. Patrząc wstecz na zachowanie dolara amerykańskiego przed ostatnim cyklem taperingu w latach 2014-2015, można zauważyć, że indeks dolara zaczął się gwałtownie umacniać z bardziej niedowartościowanych poziomów latem 2014 r. przed pierwszą podwyżką stóp przez Fed w grudniu 2015 r. – wyjaśnia Lee Hardman, analityk MUFG.

Przed pierwszą podwyżką stóp przez Fed pojawiła się luka czasowa w zakresie 14-16 miesięcy. Podkreśla to, że kurs dolara może zacząć się umacniać na długo przed działaniami Fed, ponieważ rynki spodziewają się rozbieżności w polityce banku i innych głównych banków centralnych. Jednak w obecnej sytuacji, gdy Fed prawdopodobnie nie zacznie podnosić stóp co najmniej do 2023 r., potencjalna luka czasowa wynosząca co najmniej 18-20 miesięcy przed pierwszą podwyżką stóp byłaby bardziej naciąganym scenariuszem, dodaje MUFG.

Słabszy dolar wspiera waluty rynków wschodzących. PLN mocniej odbija

Miększy dolar amerykański i utrata impulsu wzrostowego dla długoterminowych stóp zwrotu z USA pomogły zapewnić pewną ulgę walutom rynków wschodzących.

– Nasz indeks walut EM, który jest równo ważonym koszykiem 20 walut, umocnił się o około 1,6% do tej pory w kwietniu po silnej wyprzedaży w poprzednich dwóch miesiącach. Jednak nadal znajduje się on około -3,1% poniżej maksimów z początku tego roku. Waluty środkowoeuropejskie, takie jak polski złoty (+3,9% w stosunku do USD), węgierski forint (+3,1%) i czeska korona (+2,8%), odnotowały jak dotąd najsilniejsze odbicie w tym miesiącu, korzystając częściowo z poprawy sytuacji euro i pewnego złagodzenia podwyższonych obaw związanych z COVID w regionie – wyjaśnia Hardman.

Dobrze radziły sobie również waluty wschodzące o wyższej rentowności, takie jak południowoafrykański rand, turecka lira i meksykańskie peso. Lira stopniowo odwraca poważne straty z zeszłego miesiąca po zwolnieniu byłego prezesa lokalnego banku centralnego Agbala przez prezydenta Erdogana. Decyzja ta wzmogła obawy inwestorów o powrót do bardziej nieortodoksyjnej polityki, w tym niższych stóp procentowych.

Czwartkowe posiedzenie CBRT jest pierwszym pod przewodnictwem nowego prezesa Kavcioglu i dostarczy więcej informacji na temat kierunku dalszej polityki pienięznej. Politycy w Turcji starali się uspokoić rynki w okresie poprzedzającym dzisiejsze posiedzenie CBRT. Gwałtowny spadek kursu liry w ostatnim miesiącu zmniejszył prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych. Starszy doradca prezydenta Erdogana, Yigit Bulut, powiedział, że kroki CBRT będą zgodne z warunkami rynkowymi i gospodarczymi.

O ile nie dojdzie dziś do zaskakującej obniżki stóp procentowych, zachowanie liry będzie raczej napędzane przez zaktualizowane wytyczne polityki. Jeśli CBRT stworzy większą swobodę w obniżaniu stóp w przyszłości, będzie to nadal ciążyć na lirze.

Jedną z walut rynków wschodzących, której nie udało się wziąć udziału w ostatnim odbiciu, jest rosyjski rubel, odzwierciedlający zwiększone ryzyko geopolityczne między Rosją a Zachodem. Rosyjskie działania zbrojne wzdłuż granicy z Ukrainą zwiększyły ryzyko spadku wartości rubla. W nocy pojawiły się również doniesienia, że administracja Bidena jest gotowa nałożyć nowe sankcje na Rosję już dziś.

Według Bloomberga, USA planują objąć sankcjami około tuzina osób, w tym urzędników rządowych i wywiadowczych, oraz około 20 podmiotów. Inne środki planowane przez administrację Bidena będą miały na celu zakazanie amerykańskim instytucjom finansowym handlu nowym długiem emitowanym przez rosyjski bank centralny, ministerstwo finansów i państwowy fundusz majątkowy. Termin wprowadzenia środków dotyczących długu nie jest jeszcze jasny. Na początku tygodnia pojawiły się nadzieje na złagodzenie napięć między Rosją a USA, po tym jak prezydent Biden zaproponował zorganizowanie szczytu z prezydentem Putinem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos cena akcji | jsw akcje forum | akcje jastrzębskiej spółki węglowej | funt brytyjski | btc prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here