Naga MarketsKursy walut. Dolar spycha euro do narożnika przez kryzys covidowy w EuropieIndeks europejskiej waluty mierzący jej siłę w stosunku do głównych konkurentów na rynku Forex (w głównej mierze do dolara amerykańskiego), porusza się na najniższych poziomach od listopada ubiegłego roku. Para walutowa EUR/USD ma za sobą test poziomu 1,17 dol., a analitycy MUFG uważają, że to jeszcze nie koniec spadków. Kolejny istotny techniczne poziom wypada wobec ich oceny jedną dużą figurę niżej (przy 1,16).

  • Eurodolar ostatniego dnia marca pogłębiał tegoroczne minima
  • Kurs euro blado wypada również w stosunku do funta, a para EUR/GBP cały czas napiera na 0,85, najniższy poziom od lutego 2020 r.
  • Pogłębiającą się słabość widać również na EUR/PLN: para koryguje trzeci dzień z rzędu i testuje w czwartek poziomy poniżej 4,61 zł

Kurs euro cierpi przez kolejne lockdowny ograniczające odbicie gospodarcze

Kurs euro kontynuuje handel w pobliżu najniższych poziomów od roku w stosunku do dolara amerykańskiego. W ciągu ostatniego miesiąca waluta głównie traciła, osiągając wczoraj najniższy poziom od początku roku na wysokości 1,1704 dol.. Następny kluczowy techniczny poziom wsparcia wyznaczają minima z jesieni ubiegłego roku, tuż powyżej poziomu 1,1600, twierdzą analitycy MUFG.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Momentum zdecydowanie przemawia za dalszym osłabieniem euro w najbliższym czasie. Euro spadało obecnie przez trzy kolejne miesiące w stosunku do dolara amerykańskiego, co stanowi najdłuższą passę strat od okresu między lipcem a wrześniem 2019 r. Przy tej okazji para napotkała w końcu silne wsparcie z poziomu 1,1000, które zakończyło passę strat – pisze w czwartkowej nocie MUFG.

Wczorajsze wydarzenia pokazały, że względne czynniki cykliczne pozostaną ciężarem dla euro w nadchodzącym miesiącu. Prezydent Francji Macron ogłosił trzeci lockdown w całym kraju w odpowiedzi na coraz szybsze rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa. Szkoły, w tym żłobki, będą zamknięte przez trzy tygodnie od 12 kwietnia do 26 kwietnia, a przepisy zmuszające do zamknięcia większości nieistotnych przedsiębiorstw zostaną rozszerzone na cały kraj.

Euro pozostaje niedowartościowane względem dolara. Źródło: MUFG

Włoski premier Mario Draghi ogłosił wczoraj natomiast, że rząd przedłuży do końca 30 kwietnia obowiązujące obecnie ograniczenia w przemieszczaniu się i otwieraniu biznesów na obszarach wysokiego ryzyka.

Francja i Włochy są dwoma krajami najbardziej dotkniętymi przez nową falę zakażeń wirusem COVID. Liczba nowych zachorowań na COVID wzrosła najbardziej we Francji, do około 330 tys. tygodniowo, z około 128 tys. w połowie lutego, zbliżając się do wartości szczytowej z listopada ubiegłego roku. We Włoszech wzrost zachorowań nie był tak duży, ale liczba nowych przypadków tygodniowo wzrosła do około 144 tys. z około 83 tys. w połowie lutego.

– Nasze dane z całego świata pokazują jednak, że liczba pacjentów z COVID przebywających w szpitalu zbliża się do szczytowego poziomu z listopada ubiegłego roku we Włoszech, podobnie jak liczba pacjentów na intensywnej terapii zarówno we Włoszech, jak i we Francji. Presja wywierana na krajowe systemy opieki zdrowotnej zmusza rządy krajowe do utrzymywania surowszych ograniczeń przez dłuższy czas, co opóźni oczekiwania na silniejsze ożywienie gospodarcze w tym roku – wyjaśnia zespół analityczny MUFG.

Z kolei gospodarka amerykańska już teraz szybciej się otwiera, co pomaga zwiększyć zaufanie do perspektyw ożywienia gospodarczego. ADP oszacował wczoraj, że zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w marcu o nieco ponad pół miliona, co oznaczałoby trzeci z rzędu miesiąc silniejszego wzrostu etatów w USA. Badanie Chicago PMI za marzec również skoczyło do najwyższego poziomu od lipca 2018 roku.

Budowanie oczekiwań na pogłębiającą się dywergencję wyników między gospodarkami strefy euro i USA stanowi przekonujący argument na rzecz dalszej słabości euro w nadchodzącym miesiącu.

Dolar coraz mniej istotny jako rezerwa walutowa. Jego udział spada do najniższego poziomu od 1995 roku

Niemniej jednak nie wszystko było dobrą wiadomością dla dolara amerykańskiego. MFW ujawnił wczoraj, że udział USD w globalnych rezerwach walutowych spadł do najniższego poziomu od 1995 roku. Udział dolara amerykańskiego w rezerwach walutowych spadł gwałtownie do 59,0% na koniec IV kwartału 2020 roku z 60,5% na koniec III kwartału. Był to trzeci kwartał z rzędu, w którym udział dolara amerykańskiego w rezerwach walutowych zmniejszał się.

Gwałtowne osłabienie dolara amerykańskiego w tym okresie było ważnym czynnikiem. Przyczyniło się ono również do tego, że rok kalendarzowy pod względem wzrostu rezerw walutowych był najsilniejszy od 2011 roku. W 2020 rezerwy ogółem wzrosły o 7,4%. Głównym beneficjentem spadku udziału dolara amerykańskiego było euro, którego udział wzrósł do 21,2% na koniec IV kwartału z 20,5% na koniec III kwartału. Był to najwyższy udział euro w rezerwach walutowych od IV kw. 2014 r., choć pozostaje on znacznie poniżej maksimów sprzed kryzysu zadłużenia w strefie euro, wynoszących bliżej 26% – 27%.

Czynniki strukturalne mogą osłabiać dolara. Źródło: MUFG

– Po odjęciu efektów wyceny wynikających z gwałtownego osłabienia dolara amerykańskiego w IV kwartale, nadal szacujemy, że miały miejsce silne świeże zakupy euro i jena. Był to najsilniejszy kwartał zakupów euro od III kw. 2018 r. i od IV kw. 2019 r. w przypadku jena. Rozwój sytuacji sugeruje jednak pewną utratę zaufania do dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej w 2020 r. – ocenia MUFG.

Utrata przewagi rentowności dolara amerykańskiego, agresywne luzowanie Fed i gwałtowne poszerzenie podwójnego deficytu USA prawdopodobnie odegrały swoją rolę. Na początku tego roku rentowności długoterminowe w USA wzrosły, dzięki czemu kurs dolara stał się stosunkowo bardziej atrakcyjny, ale strukturalne podstawy pozostają słabsze. Obecnie oczekuje się, że łączny deficyt budżetowy i deficyt na rachunku obrotów bieżących USA utrzymają się na poziomie od 15% do 20% PKB.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: płatności blik | notowania dolara | dolar kurs online | akcje pkn orlen prognozy | cena ropy wti |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAUD niedowartościowany o 3%. RBA nie pomoże dolarowi australijskiemu
Następny artykułProblem kredytów frankowych już wkrótce może ostatecznie eksplodować, twierdzi Piotr Kuczyński
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here