Naga Markets

Kursy walut. Dolar rośnie od 5 dni, AUD i NZD na 2-letnich dołkach

Notowania dolara amerykańskiego rosną we wtorek piątą sesję z rzędu, a inwestorzy obawiają się wzrostu stóp procentowych i eskalacji wojny na Ukrainie. W trakcie wtorkowego poranka najsłabszymi walutami w gronie G8 są AUD, CAD oraz GBP, które tracą średnie 0,5%.

Światowe akcje spadają, problemy na rynku obligacji

Najszerszy indeks MSCI dla akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią spadł o 1,7% do dwuletniego minimum, prowadzony przez pogłębiające się osunięcia producentów chipów i akcji technologicznych w Chinach w następstwie amerykańskich ograniczeń eksportu, mających na celu zaszkodzenie chińskiemu rozwojowi technologii.

Japoński Nikkei spadł o 2%. Wrażliwe na ryzyko dolary australijski i nowozelandzki uderzyły natomiast w ponad 2-letnie minima. Spadki w Azji są też niejako następstwem spadków na rynku amerykańskim, gdzie w poniedziałek indeks S& 500 oddawał 0,75% swojej wartości.

– Awersja do ryzyka dominowała. Nastrojom nie pomogła również duża wyprzedaż obligacji na świecie, której przewodzą brytyjskie gilty, pomimo szeregu ogłoszeń mających na celu uspokojenie rynków długu – powiedział strateg walutowy National Australia Bank Rodrigo Catril. Jak dodał, ponowne rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i obawy o globalną recesję niepokoją rynki.

Rentowność obligacji skarbowych w USA skoczyła po wznowieniu handlu po poniedziałkowym święcie, a rentowność 30-letnich obligacji wzrosła o 11 punktów bazowych do prawie dziewięcioletniego maksimum na poziomie 3,956%.

Obligacje na całym świecie ucierpiały z powodu problemów brytyjskich giltów, w związku z obawami, że fundusze emerytalne zostały zmuszone do wyprzedaży, a brytyjskie obietnice dotyczące większej ilości szczegółów podatkowych i dodatkowych środków awaryjnych ze strony Banku Anglii niewiele pomogły w powstrzymaniu wyprzedaży.

Kurs dolara mocny w związku z wysokimi oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych

W międzyczasie w tle pojawiają się coraz wyższe stopy procentowe, a nastroje przed czwartkową publikacją danych o inflacji w USA pozostają silnie napięte. Mogą one bowiem przygotować scenę pod kolejną podwyżkę stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej.

– Inflacja jest uparta, a Fed musi wyjść poza, ponad to, czego oczekuje rynek – powiedział Tai Hui, główny strateg rynku Azji i Pacyfiku w J.P. Morgan Asset Management.

XTB

Ceny kontraktów terminowych pokazują, że inwestorzy są nastawieni na około 90% szans na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w przyszłym miesiącu oraz na to, że stopa funduszy federalnych osiągnie poziom 4,5% w lutym i pozostanie na nim przez większość 2023 roku.

Taka perspektywa daje dolarowym bykom kolejny impuls do działania i sprawia, że greenback dryfuje w kierunku 20-letnich szczytów, które osiągnął w zeszłym miesiącu.

Kursy walut. Dolar rośnie od 5 dni, AUD i NZD na 2-letnich dołkach
Kurs dolara rośnie piątą sesję z rzędu. Indeks DXY zbliża się ponownie do poziomu 114,8 pkt., testowanego w ubiegłym miesiącu

Wtorkowe kursy walut. AUD i NZD na ponad 2-letnich dołkach

Aussie osiągnął podczas sesji azjatyckiej dwuletnie minimum na poziomie 0,6260 dol., a kiwi 0,5541 dol.

Kursy walut. Dolar rośnie od 5 dni, AUD i NZD na 2-letnich dołkach
AUD/USD i NZD/USD testują we wtorkowy poranek dwuletnie minima

Euro spadło o 0,2% do 0,9685 dol. i przesuwa się w kierunku wieloletnich dołków na poziomie 0,9528 dol. Funt szterling również jest pod presją i spada o 0,4% do poziomu 1,1011 dol.

Japoński jen na poziomie 145,75 za dolara jest zaledwie kilka pipsów od pułapu, który spowodował silną interwencję na rynku walutowym w wykonaniu Banku Japonii.

W tym samym czasie polski złoty powraca po poniedziałkowej sesji nad poziom 5 złotych względem dolara. Tyle samo płacimy również za franka szwajcarskiego, ten jednak od piątku skromnie traci, oddalając się od poziomu 5,05 zł.

Kurs funta skręca na południe po porannych danych

GBP/USD jest notowany w pobliżu 1,1000, wygaszając swój wzrost na początku sesji europejskiej. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła do 3,5% w ciągu trzech miesięcy do sierpnia z 3,6%, jednak znacznie wzrosła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (z 6,3 do 25,5 tys.) Tymczasem BOE ogłosił tymczasową pauzę w operacjach sprzedaży obligacji korporacyjnych w tym tygodniu.

Średnie tygodniowe zarobki w Wielkiej Brytanii z wyłączeniem premii wyniosły +5,4% 3Mo/YoY w sierpniu wobec +5,3% ostatnio i +5,2% oczekiwanych, natomiast wskaźnik uwzględniający premie wyniósł +6,0% 3Mo/YoY w sierpniu wobec +5,5% poprzednio i +5,9% oczekiwanych.

Kursy walut. Dolar rośnie od 5 dni, AUD i NZD na 2-letnich dołkach
Kurs funta osuwa się piątą sesję z rzędu i jest coraz bliżej poziomu 1,10 dol.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIndeks WIG20 zareagował na rosyjski odwet. Europejskie indeksy znów na czerwono
Następny artykułComarch blisko wieloletniego wsparcia przy 141 zł – zapiski giełdowego spekulanta
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here