Naga MarketsKursy walut. Dolar pozostaje stabilny, spokojny początek tygodnia po szczycie G7Notowania ropy naftowej próbowały dziś o poranku kontynuować trend wzrostowy zapoczątkowany dwa tygodnie temu. Dolar amerykański pozostaje stabilny.

Dolar stabilny, ministrowie finansów G7 osiągnęli porozumienie

Ministrowie finansów G7 osiągnęli w sobotę historyczne porozumienie w sprawie reformy globalnego systemu podatkowego, opowiadając się za minimalną stawką podatku od osób prawnych na poziomie co najmniej 15 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ta decyzja, zapowiadana już od dłuższego czasu, ma na celu skłonienie gigantów technologicznych do uczciwego płacenia podatków i może utorować drogę do szerszego porozumienia między krajami G20 w przyszłym miesiącu. Inwestorów interesuje to, czy podatek ten przełoży się istotnie na wyniki finansowe korporacji, a tym samym na ceny akcji, które znajdują się blisko historycznych rekordów.

Ważne dane z USA i Europy

Rynek czeka na raport z USA o cenach konsumpcyjnych (inflacja CPI) za maj. Prawdopodobnie wykaże on wzrost inflacji do 4,6 proc., będzie najwyższy od września 2008 r. i znacznie powyżej celu Rezerwy Federalnej, który wynosi ok. 2 proc. Niemniej jednak może być to już szczyt inflacji w USA ze względu na efekt bazy, gdyż w maju ubiegłego roku ceny nadal spadały w relacji do kwietnia. Stąd tak duża zmiana w maju 2021 r. względem maja 2020 r.

Po drugiej stronie Atlantyku inwestorzy oczekują na publikację miesięcznych danych o PKB Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie pokażą one bezprecedensową ekspansję brytyjskiej gospodarki w kwietniu Przyczyniał się do tego m.in. wzrost produkcji przemysłowej i budowlanej. Interesujące wydają się również dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego oraz ceny domów według Halifax.

Istotna może być decyzja i konferencja Europejskiego Banku Centralnego. Rynki oczekują braku zmian stóp procentowych pomimo ostatniego skoku cen. Inflacja w maju osiągnęła najwyższy poziom od października 2018 r., a decydenci ECB już powiedzieli, że oczekuje się, że presja kosztowa będzie tymczasowa.

Dolar niewzruszony wizją wielkich wydatków

Na rynku walutowym indeks dolara pozostawał w poniedziałkowy ranek stabilny. Nie zmieniły tego wypowiedzi Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen dotyczących tego, że prezydent Joe Biden powinien forsować swoje plany wydatków na 4 biliony dolarów, nawet jeśli spowodują one inflację, która utrzyma się w przyszłym roku i wyższe stopy procentowe.

Kluczowe dla stóp procentowych w USA oraz projekcji makroekonomicznych posiedzenie Rezerwy Federalnej odbędzie się 15-16 czerwca.

invest

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: polski złoty kurs | jak kupić akcje tesla | cd projekt notowanie | xtb notowania | prognoza usd | notowania neuca | celon pharma akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here