Naga MarketsKursy walut. Dolar pozostaje silny, analiza euro (EUR/USD) i jena (USD/JPY)Doprowadzić na własne życzenie do kryzysu gospodarczego, to byłaby ostatnia rzecz, której chcieliby politycy w Kongresie. Niewykluczone, że po wczorajszych mocnych słowach przewodniczącego FED, oraz szefowej Departamentu Skarbu, kolejne dni przyniosą bardziej skuteczne działania pozwalające wyjść impasu, który może doprowadzić do bolesnego shutdownu.

Kurs dolara vs kryzys energetyczny

Niemniej wątek zadłużeniowy w USA to nie jest to, co rzeczywiście mogłoby wpłynąć na wzrost gospodarczy – średnio co roku temat powraca, politycy najpierw się kłócą próbując przeforsować swoje racje, a potem jakoś dochodzą do porozumienia.O wiele poważniejszym wątkiem może być globalny kryzys energetyczny, który nie dość, że może podbić oczekiwania inflacyjne (rządy będą chciały bardziej obciążyć wyższymi kosztami przedsiębiorstwa, niż konsumentów, co jednak pośrednio do nich wróci), to wpłynąć na jeszcze większe problemy z łańcuchami dostaw tym razem w sektorach, które wymagają dużego zużycia energii.

Być może nie należy bać się określeń dotyczących ryzyka pojawienia się stagflacji, zwłaszcza, że za chwilę wejdziemy w temat prognoz na przyszły rok.
ZamknijZobacz wszystkie Komentarze

Kurs dolara. USD/JPY – nowy szczyt tylko na krótko

Notowania USDJPY wybiły maksimum z 2 lipca przy 111,65, ale zaledwie o 2 pisy (111,67), po czym zawróciliśmy w dół. Pretekstem do korekty jest cofnięcie się rentowności amerykańskich treasuries, co ma miejsce po serii wyraźnych zwyżek (ponad 20 p.b. w tydzień dla 10-letnich).

Niewykluczone, że sytuacja na amerykańskim długu sie ustabilizuje – politycy w Kongresie będą dążyć do przełamania impasu wokół limitu zadłużenia i uniknięcia shutdownu, a rynki będą czekać na dane z amerykańskiego rynku pracy zaplanowane 8 października, które mogą być „kropką nad i”, lub wcale nie, jeżeli chodzi o temat listopadowego taperingu w wydaniu FED.

Kursy walut. Dolar pozostaje silny, analiza euro (EUR/USD) i jena (USD/JPY)
Wykres dzienny USDJPY

Jeżeli korekta na USDJPY miałaby się rozwinąć to ważnymi wsparciami są dawny szczyt z 31 marca (110,95), oraz górne ograniczenie ostatniej konsolidacji wokół 110,70.

Kurs euro. EUR/USD – naruszenie dołka z sierpnia

Notowania EURUSD naruszyły dołek z sierpnia przy 1,1663, co może otwierać drogę do zejścia w rejon mocnych wsparć przy 1,16. Euro nie ma dobrej passy za sprawą szeregu komentarzy przedstawicieli ECB podkreślających przejściowość ostatniego wzrostu inflacji (niezależnie od tego na ile jest to właściwa prognoza), a głosy takie jak szefa banku centralnego Słowacji, że nie ma potrzeby zwiększania skali programu QE (APP) po tym jak wiosną 2022 r. może wygasnąć pandemiczny skup (PEPP), są w mniejszości.

invest

Bo, czy aby rzeczywiście EBC będzie dążył do wygaszenia PEPP na wiosnę, czy może tylko nieznacznie go zredukuje w grudniu, tak jak o tym wcześniej informował?

Kursy walut. Dolar pozostaje silny, analiza euro (EUR/USD) i jena (USD/JPY)
Wykres dzienny EURUSD

Niezależnie od powyższych dywagacji na fali pozostaje dolar, chociaż co warto zaznaczyć, skala przeceny EURUSD nie jest szczególnie duża. To może sugerować, że w przypadku nawet chwilowej poprawy globalnego sentymentu możemy zobaczyć szybkie odreagowanie i próbę powrotu ponad poziom 1,17.

Niemniej w średnim terminie nadal realny wydaje się być scenariusz w którym EURUSD przetestuje kluczowy rejon 1,16.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here