Naga MarketsKursy walut: dolar nadal może liczyć na wsparcie, uważają analitycy MUFGNotowania dolara amerykańskiego nadal będą korzystać ze wsparcia napływającego z lepszych od oczekiwanych informacji gospodarczych, twierdzą analitycy MUFG. W poświątecznej nocie rynkowej zwracają uwagę również na wtorkowe posiedzenie Banku Rezerw Australii (RBA) sugerując, że dolar australijski najgorsze może mieć już za sobą i będzie próbował odbijać od tegorocznych dołków.

  • Indeks dolara rozpoczyna wtorkowy, poświąteczny handel, od sporej luki spadkowej.
  • W długim terminie kurs USD ma jednak kontynuować wzrosty i pogłębiać kilkumiesięczne maksima
  • MUFG prognozuje, że w gronie walut G10 to właśnie greenback pozostanie jedną z najlepiej radzących sobie walut

Kurs dolara nadal może liczyć na wsparcie

Indeks dolara amerykańskiego pozostawał na słabszych poziomach podczas azjatyckiej sesji handlowej po spadku z powrotem w kierunku wsparcia 200-dniowej średniej ruchomej na poziomie nieco poniżej 92,500. Odwrócił on około połowę silnych zysków odnotowanych pod koniec ubiegłego miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar amerykański skorygował się w dół na początku tego miesiąca pomimo dowodów na to, że perspektywy dla gospodarki amerykańskiej nadal się poprawiają. Wczorajszy publikacja indeksu ISM dla sektora usług dostarczyła kolejnego silnego sygnału, że gospodarka amerykańska w najbliższych miesiącach odbije się mocno od dna. Zaufanie biznesu w sektorze usług skoczyło o 8,4 punktu do 63,7 w marcu, co było najwyższym poziomem od czasu rozpoczęcia rejestrów w 1997 roku.

Optymizmem napawa również fakt, że komponent indeksu dotyczący zatrudnienia również uległ gwałtownej poprawie do 57,2 w marcu z 52,7 w lutym, sygnalizując, że silniejszy wzrost zatrudnienia prawdopodobnie będzie kontynuowany. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w amerykańskiej gospodarce przybyło już nieco ponad 1,6 mln miejsc pracy. Podobnie, zaufanie przedsiębiorców w sektorze produkcyjnym stało się wyjątkowo wysokie.

Korelacje wśród walut Forex G10. Źródło: MUFG

Opublikowany w zeszłym tygodniu raport ISM ujawnił, że zaufanie przedsiębiorców wzrosło o 3,9 punktu do 64,7 w marcu, co było najwyższym poziomem od 1983 roku. Silna dynamika cykliczna gospodarki amerykańskiej powinna w najbliższym czasie nadal wspierać dolara amerykańskiego i wyższe rentowności w USA, ponieważ kraj ten ponownie otwiera się przed innymi głównymi gospodarkami.

Jednakże, ostatnie działania cenowe mogą sugerować, że wiele z tych dobrych wiadomości zostało już wycenionych. Po wzroście o prawie 80 punktów bazowych do tej pory w tym roku, rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich konsoliduje się na wyższych poziomach od połowy zeszłego miesiąca. Patrząc wstecz na najnowszą historię, 10-letnia rentowność w wielu przypadkach tworzyła szczyt, gdy rekordowy osiągała również ankieta ISM dotycząca produkcji, jak np. w lutym 2011 r. i grudniu 2013 r.

Rentowność 10-letnich obligacji z USA wzrasta już od ośmiu miesięcy po osiągnięciu najniższego poziomu na początku sierpnia 2020 roku. Patrząc wstecz na wyprzedaże sięgające przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku, średnia długość wynosiła około 12-15 miesięcy. W przyszłości powiązanie dolara amerykańskiego z krótkoterminowymi rentownościami może zacząć nabierać większego znaczenia.

Warto zauważyć, że krótkoterminowe rentowności również zaczęły poruszać się wyżej, co jest korzystne dla dolara amerykańskiego. Implikowana rentowność kontraktu terminowego na stopę funduszy federalnych na grudzień 2022 r. wzrosła w ostatnich tygodniach o około 8 punktów bazowych do 0,3%, ponieważ uczestnicy rynku zaczęli wyceniać wyższe ryzyko pierwszej podwyżki stóp procentowych Fed już w przyszłym roku.

Stoi to w wyraźnej sprzeczności z gołębimi planami Fed-u, by utrzymać stopy w zawieszeniu co najmniej do 2024 roku. Okaże się, czy Fed będzie bardziej stanowczo naciskał, jeśli krótkie stopy w USA będą nadal rosły.

Dolar australijski: RBA utrzyma luźną politykę, aby stłumić potencjał wzrostu dolara australijskiego

Dolar australijski kontynuował odzyskiwanie utraconego gruntu podczas sesji azjatyckiej, przesuwając się dalej powyżej zeszłotygodniowego minimum na poziomie 0,7532, które było również najniższym punktem w tym roku. Głównym motorem była korekta w dół dolara amerykańskiego, chociaż otoczenie zewnętrzne również pozostaje wspierające dla dolara australijskiego.

Plany administracji Bidena dotyczące długoterminowych inwestycji w infrastrukturę o łącznej wartości 2,25 bln USD są kolejnym pozytywnym katalizatorem dla cen surowców. Wyższe ceny towarów i poprawa warunków handlowych Australii nadal sygnalizują ryzyko wzrostu kursu dolara australijskiego w najbliższym czasie. Jednocześnie, globalny indeks akcji MSCI ACWI właśnie wzrósł do nowych rekordowych poziomów.

Globalni inwestorzy nadal poszukują ryzyka, co sprzyja walutom G10 o wysokim współczynniku beta, takim jak Aussie. Dolar australijski wykazuje obecnie najwyższą korelację wśród walut G10 z wynikami światowego rynku akcji. 30-dniowa korelacja pomiędzy dziennymi zmianami procentowymi AUD/USD a indeksem MSCI ACWI wynosi +0,79.

W nocy odbyło się również posiedzenie RBA, choć wpływ na rynek był ograniczony. RBA utrzymał cel na poziomie 0,10% dla stopy pieniężnej, rentowności trzyletnich obligacji rządowych i Term Funding Facility oraz utrzymał wielkość programu skupu obligacji o wartości 200 mld AUD. RBA stwierdził, że rozważy przesunięcie celu rentowności na obligacje z listopada 2024 r. w nadchodzących miesiącach.

RBA nadal podkreśla, że planuje utrzymać stopy na niezmienionym poziomie do 2024 r., pomimo silniejszego niż oczekiwano ożywienia gospodarczego. MUFG nie spodziewa się jastrzębiej zmiany w polityce RBA w najbliższym czasie, ponieważ bank nadal będzie próbował tłumić siłę dolara australijskiego i zachęcać do silniejszego wzrostu płac i inflacji.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje mercator | pgnig forum | mercator akcje | mercator | index dow jones |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here