Naga MarketsKursy walut. Dolar może tracić, euro i funt ze skromnymi wzrostami, prognozuje INGEkonomiści ING spodziewają się we wtorek odczytu inflacji zasadniczej CPI w USA za sierpień na poziomie 5,3%. O ile nie dojdzie do bardzo istotnych odchyleń od tego poziomu wątpią, by dane były w stanie rozbudzić rynkowe oczekiwania co do terminu zwijania luźnej polityki (taperingu) Rezerwy Federalnej (Fed) i mogą pozwolić na utrzymanie popytu na aktywa ryzykowne, osłabiając kurs dolara.

  • Bilans ryzyka jeżeli chodzi o notowania dolara zdaje się wskazywać na niewielkie spadki, uważa ING
  • W przypadku euro instytucja nie spodziewa się jednak, by jakikolwiek rajd EUR/USD wykroczył dziś poza 1,1850
  • Pewna poprawa sentymentu do ryzyka w dniu dzisiejszym może zaoferować natomiast wsparcie dla kursu funta (GBP/USD) i pomóc w ruchu w kierunku poziomu 1,3900.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara: Inflacja może nie pobudzić oczekiwań co do stóp procentowych

Na podstawie akcji cenowej wczoraj i w nocy, wygląda na to, że w tym tygodniu będziemy świadkami bardziej stabilnego środowiska rynkowego. Na rynku walutowym obserwujemy, że główne waluty, takie jak USD, EUR, GBP i JPY mają trudności z odnalezieniem kierunku przy braku wyraźnych katalizatorów rynkowych.Waluty wrażliwe na ropę naftową (takie jak CAD, NOK, RUB) były w większości wspierane przez rosnące ceny czarnego złota, ale inne waluty procykliczne, takie jak AUD i NZD, trzymały się poziomów zamknięcia z zeszłego tygodnia, a nierówne nastroje w Chinach nadal ograniczają wzrosty. Jak wspomniano w notatce na temat pozycjonowania, ostatnie dane CFTC pokazały, że pozycjonowanie netto na AUD osiągnęło ekstremalny poziom, ale zbieżność wielu czynników ryzyka dla waluty może oznaczać, że większość z tych krótkich pozycji pozostanie na miejscu do końca roku.

-Głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach będzie publikacja danych o sierpniowej inflacji w USA. Prognoza naszych ekonomistów jest zgodna z konsensusem: nieznaczny spadek zarówno inflacji zasadniczej z 5,4% do 5,3%, jak i bazowej z 4,3% do 4,2%. Pytanie brzmi, na ile dane te będą w stanie wpłynąć na oczekiwania co do terminu i tempa taperingu Fed.

Naszym zdaniem, jeśli nie dojdzie do znaczącego odchylenia od konsensusu (tj. skoku do 6% lub spadku znacznie poniżej 5%), nie powinno to mieć większego wpływu na oczekiwania dotyczące stóp. W końcu ostatnie wypowiedzi Fed przesunęły punkt ciężkości na dane o zatrudnieniu, a nie krótkoterminowe wahania inflacji – komentuje ING.

Biorąc pod uwagę pogląd Fed, że skoki inflacji powinny mieć charakter przejściowy, gwałtowny spadek CPI może mieć asymetrycznie większy wpływ na obniżenie oczekiwań co do stóp procentowych w porównaniu z tym, jak bardzo kolejny skok mógłby podsycić spekulacje o przedterminowym wycofaniu. W związku z tym, bilans ryzyk dla kursu dolara wydaje się lekko przechylony w dół.

ING oczekuje odczytu w większości zgodnego z oczekiwaniami, uważa więc, że rynki nie będą w stanie znaleźć jasności co do terminu taperingu Fed. Jeśli wierzyć wczesnym sygnałom optymizmu rynkowego z dzisiejszego poranka, w ciągu dnia możemy zaobserwować delikatną presję na dolara, głównie na korzyść walut aktywnych.

Kurs euro i droga donikąd?

ING prognozuje, że kurs EUR/USD będzie dziś nadal poruszać się w wąskim przedziale, biorąc pod uwagę, że nie ma żadnych wpływających na rynek danych w strefie euro, jak również nie ma zaplanowanych wystąpień EBC.

invest
Notowania EUR/USD

– Jak omówiliśmy w sekcji powyżej, sądzimy, że rynek może dziś skręcić delikatnie niedźwiedzio w stronę dolara, gdyż aktywa ryzykowne mogą znaleźć wsparcie, ale spodziewamy się, że waluty o wysokiej stopie zwrotu odniosą największe korzyści i nie spodziewalibyśmy się, by jakikolwiek rajd EUR/USD wykroczył dziś poza 1,1850 – dodają analitycy instytucji.

Autor poleca również:

Kurs funta: Dane z rynku pracy nie przeszkadzają

Funt kontynuuje poranne wahania po tym, jak dane o zatrudnieniu okazały się bardzo zbliżone do oczekiwań rynkowych – stopa bezrobocia w lipcu spadła do 4,6%, a tygodniowe zarobki do 8,3%.

Chociaż ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii nadal wydaje się być wsparciem dla GBP, rynki nadal wykazują pewną niechęć do tego, czy Bank Anglii będzie w stanie utrzymać swój optymistyczny pogląd na perspektywy gospodarcze, co może ograniczać wzrost GBP w krótkim terminie.

Pewna poprawa sentymentu do ryzyka w dniu dzisiejszym może zaoferować wsparcie dla GBP/USD i pomóc w ruchu w kierunku poziomu 1,3900.

Notowania GBP/USD

Skandynawski rynek Forex: Ograniczony wpływ wyborów w Norwegii i wskaźnika CPI w Szwecji

Podczas gdy głosy są nadal liczone, wydaje się, że norweska Partia Pracy, kierowana przez Jonasa Gahra Store’a, będzie w stanie zapewnić sobie większość koalicyjną w parlamencie. Jest to w pełni zgodne z oczekiwaniami opartymi na badaniach opinii publicznej.

Partia zobowiązała się do stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz bardziej ekologicznej energii, ale sprzeciwiła się zaprzestaniu poszukiwań, za czym opowiedziały się partie ekologów.

Prawdopodobnie był to jedyny temat, który mógł mieć znaczący wpływ na norweską koronę, która zamiast tego była (i powinna pozostać, ponieważ rozpoczynają się rozmowy koalicyjne) dość niereaktywna na wydarzenia polityczne.

W sąsiedniej Szwecji w centrum uwagi znajdą się natomiast dane o inflacji za sierpień. Konsensus oczekiwań koncentruje się wokół niewielkiego wzrostu rocznej inflacji CPI i CPIF odpowiednio do 1,6% i 1,9%.

Jednakże CPIF z wyłączeniem energii, który jest często preferowanym benchmarkiem inflacyjnym, może pozostać w okolicach 1,0% r/r, czyli znacznie poniżej celu Riksbanku.

Ewentualne pozytywne zaskoczenie w danych o inflacji może jedynie na krótko wesprzeć koronę, gdyż analitycy sądzą, że Riksbank będzie potrzebował więcej dowodów na wyższe prognozy inflacyjne, zanim podejmie jakiekolwiek kroki w kierunku mniej gołębiego stanowiska.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: 1 btc | mercator medical kurs | mbank gpw | giełda stalprodukt | playway gpw | famur akcje wykres | akcje alior |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here