kurs złotego PLNPolski złoty na amerykańskim rynku kontraktów terminowych w pierwszym kwartale tracił ponad 5,5% osuwając się najsilniej od roku. Główne https://comparic.pl/notowania-walut/zyskiwały względem złotówki najsilniej w ostatnich kwartałach, a PLN znalazł się w gronie najgorzej radzących sobie aktywów rynków wschodzących względem USD. Kurs dolara umacniał się o kilkadziesiąt groszy, a w jego ślady podążał również kurs funta. Poniżej podsumowano kondycję złotego w trakcie pierwszych trzech miesięcy 2021 r.

  • Kurs złotego względem koszyka walut spadał na najniższe poziomy od maja ubiegłego roku
  • Dzięki słabości złotego kurs funta wspinał się na niemal pięcioletnie maksima, a kurs euro testował poziomy obserwowane ostatni raz w 2009 roku
  • Konsolidację na wysokich poziomach utrzymywał natomiast kurs franka szwajcarskiego

Kurs euro (EUR/PLN) rósł o 7 groszy

Notowania euro rozpoczynały pierwszy kwartał 2021 roku w okolicach poziomu 4,56 zł. W jego trakcie para walutowa EUR/PLN chwilowo osuwała się w kierunku poziomu 4,47 zł, jednak ostatecznie kończyła go na nowych kilkunastoletnich maksimach, na wysokości poziomu 4,63 zł. Kwartalne maksimum wypadało natomiast jeszcze wyżej, na wysokości 4,68 zł.

InvestCuffs

Historycznie wysokie wyceny euro względem złotego oraz brak perspektyw na poprawę sytuacji w kolejnych miesiącach spowodowały, że analitycy mBanku doszukują się technicznego oporu na parze walutowej EUR/PLN w okolicach 4,95 zł.

Kurs euro, EUR/PLN, wykres kwartalny. Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara (USD/PLN) rósł o ponad 21 groszy na początku roku

Jednym z liderów kwartalnych wzrostów był niezaprzeczalnie kurs dolara amerykańskiego, który do polskiej złotówki zyskiwał prawie 6%, co w wartościach nominalnych oznacza aprecjację o ponad 21 groszy.

Para walutowa USD/PLN rozpoczynała kwartał na wysokości poziomu 3,73 zł, czyli w okolicach zamknięcia ubiegłego roku. Chwilowo spadała nawet jeszcze niżej, w okolice 3,65 zł, jednak od tego punktu rozpoczęły się dynamiczne wzrosty, które pchnęły kurs dolara niemal pod poziom czterech złotych (szczyt I kw. to 3,98 zł). Ostatecznie okres od stycznia do marca USD/PLN kończył na wysokości poziomu 3,95 zł, najwyższego od zeszłorocznych wakacji.

Podobnie jak w przypadku euro, również w zakresie dolara analitycy spodziewają się dalszych ruchów wzrostowych. Ewentualne wybicie głównego oporu na poziomie 4 złotych otworzy drogę do silnej i dynamicznej aprecjacji.

Kurs dolara, USD/PLN, wykres kwartalny. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka (CHF/PLN) delikatnie tracił w I kw. spadał o 3 grosze

Z kwartalnej tezy o słabości polskiego złotego wyłamywał się między innymi kurs franka szwajcarskiego, który tracił w tym okresie 0,81% i osuwał się o 3 grosze do złotego. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeci kwartał z rzędu para walutowa CHF/PLN porusza się w okolicach poziomu 4,20 zł i utrzymuje na najwyższych pułapach cenowych od 2015 roku.

Notowania otwierały I kw. 2021 r. na wysokości poziomu 4,21 zł, rysując kwartalne minima przy poziomie 4,06 zł. Ostateczne zamknięcie miesiąca miało miejsce na wysokości 4,18 zł, a maksima znajdowały się na poziomie tuż poniżej 4,23 zł.

Kurs franka, EUR/PLN, wykres kwartalny. Źródło: Tradingview.com

Kurs funta (GBP/PLN) zyskiwał 6,6%, rosnąc o 33 grosze

Podobnie jak notowania dolara, kurs funta również bardzo silnie rósł względem polskiej złotówki. Procentowe wzrosty w pierwszy kwartale wyniosły 6,6%, co przekłada się na nominalny wzrost o ponad 33 grosze.

Funt rozpoczynał rok na wysokości poziomu 5,10 zł, czyli tam, gdzie kończył 2020. Chwilowo spadał poniżej 4,97 zł, jednak podobnie jak USD szybko powracał do trendu wzrostowego i testował chwilowo poziomu 5,49 zł, najwyższe od 2016 roku. Ostateczne zamknięcie miało miejsce trochę niżej na wysokości poziomu 5,44 zł, GBP/PLN utrzymał jednak swoje kilkuletnie maksima.

Kurs funta, EUR/PLN, wykres kwartalny. Źródło: Tradingview.com

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs bitcoin prognozy | akcje pgnig najnowsze wiadomosci | co to jest blik | opinie maxitrade | cdprojekt kurs |

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułInwestowanie w startupy – dlaczego potrzebny jest audyt prawny spółki?
Następny artykułNial Fuller: Dlaczego trading po sesji może być lepszy niż w jej trakcie?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here