Naga MarketsKursy walut. Dolar i euro neutralnie na początku sierpnia, funt ryzykownie przez Bank AngliiW ostatnim tygodniu olimpiady kurs dolara będzie w stanie przynajmniej ustabilizować się po ostatniej korekcie, uważają Francesco Pesole oraz Petr Krpata, ekonomiści banku inwestycyjnego ING. Perspektywa zacieśniania polityki pieniężnej (tapering) przez Rezerwę Federalną (Fed) powinna zostać ugruntowana przez silny raport z rynku pracy w USA, podczas gdy globalne aktywa ryzykowne mogą nadal mieć trudności z przebrnięciem przez regulacyjne zaciskanie pasa w Chinach.

  • W tym tygodniu ING spodziewa się neutralnych ruchów w wykonaniu kursu dolara. Indeks DXY powinien pozostawać w zakresie 91,4-92,5 pkt.
  • Bycze projekcje zakłada natomiast względem NZD, gdzie spodziewany jest ruch w kierunku 0,72 dol. w przeciągu kolejnego miesiąca
  • Wszystkie pozostałe z głównych walut FX G10 pozostaną neutralnie nastawione, utrzymując swoje konsolidacje, prognozuje ING
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara: Zbyt wcześnie, by mówić o odwróceniu tendencji dalszego umacniania

Po tygodniu, w którym Fed uczynił kolejny krok w kierunku taperingu, a chińskie ograniczenia regulacyjne wygenerowały falę ryzyka, która rozprzestrzeniła się na rynki azjatyckie i globalne, można by oczekiwać, że kurs dolara będzie się umacniał na wszystkich rynkach.W rzeczywistości dolar był na najlepszej drodze, by zaliczyć najgorszy tydzień w 2021 r., ponieważ stracił na wartości w stosunku do wszystkich walut G10. Rzeczywiście, rentowności realne w USA osiągnęły rekordowo niskie poziomy, ale różnice w realnych stopach procentowych nie okazały się czynnikiem decydującym o ruchach na rynku walutowym, ponieważ rynki stały się bardziej sceptyczne wobec historii globalnego ożywienia.

– Głównym czynnikiem wywołującym korektę dolara była konferencja prasowa Powella po posiedzeniu FOMC, gdzie nadal brzmiał on ostrożnie w kwestii ożywienia, ale wątpimy, by te komentarze (które były jedynie powtórzeniem jego niedawnej retoryki) były wystarczające, by osłabić oczekiwania, że Fed wkrótce (sądzimy, że w Jackson Hole pod koniec sierpnia) ogłosi harmonogram ograniczania skupu aktywów, czy też wystarczające, by wymusić przecenę rosnących oczekiwań na podwyżkę stóp w 2022 r. – komentują analitycy ING.

Zamiast tego, korekta kursu dolara okazała się być w większości wydarzeniem związanym z realizacją zysków, a rynki, które wyceniły już dodatkową odrobinę jastrzębiej postawy podczas lipcowego FOMC i spieniężyły niektóre długie pozycje w dolarze.

– (…) uważamy, że jest zbyt wcześnie, by mówić o końcu dobrej passy dolara w ostatnim czasie i oczekujemy, że w nadchodzącym tygodniu greenback znajdzie przynajmniej dość solidne oparcie – dodaje ING.

 Kurs euro: Stabilizacja po odbiciu

Ostrożny Fed podał pomocną dłoń EUR/USD i wraz z późniejszym osłabieniem USD ułatwił wzrost kursu EUR/USD do poziomu 1,1900. Widać jednak, że wzrost EUR/USD jest ograniczony. Ostrożne lipcowe posiedzenie FOMC jest teraz w cenie i choć Fed nie wydaje się dążyć do zakłócenia rynków, to jednak będzie wyprzedzał EBC pod względem normalizacji polityki pieniężnej.

Z kolei wnioski z przeglądu strategii EBC wskazują na bardzo ostrożny EBC, który powinien utrzymać ultra-akomodacyjną politykę przez dłuższy czas. Z tej perspektywy wyższe od oczekiwań dane o PKB za 2Q w strefie euro i czerwcowym CPI w strefie euro nie powinny mieć większego wpływu na EUR – biorąc pod uwagę, że gołębie nastawienie EBC jest bardzo wyraźne.

invest

Sprawdź kurs euro do dolara (EUR/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Kurs jena: Rajd może się już wyczerpać

Notowania USD/JPY podjęły próbę wejścia w trwalszy trend spadkowy i konsolidacji poniżej poziomu 110,00, wokół którego para ta unosi się od początku lipca. Rekordowo niskie realne stopy procentowe w USA oraz fale odreagowania ryzyka wygenerowane przez regulacyjne obostrzenia Pekinu rzeczywiście stanowią szeroko wspierające środowisko dla jena, choć znaczna większość ruchów w tej parze wydaje się być napędzana przez dynamikę USD.

– Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zakończą się w przyszłym tygodniu i pomimo niemal całkowitego braku tłumów na imprezach, jak dotąd nie odnotowano żadnych zakłóceń związanych z wirusem. Elementem niepokojącym, który może wpłynąć na perspektywy wzrostu gospodarczego Japonii, jest jednak wzrost liczby zachorowań na wirus Covid-19 w Tokio. Zobaczymy, czy zacznie to mieć wpływ na jena, który i tak może mieć trudności z utrzymaniem ostatnich zysków w nadchodzącym tygodniu, jeśli – jak się spodziewamy – kurs dolara się ustabilizuje, a solidne dane o zatrudnieniu w USA dodadzą nieco paliwa do historii ożywienia gospodarczego – dodaje ING.

To również może Cię zainteresować:

Notowania funta szterlinga: BoE bez niespodzianek, GBP/USD neutralnie

W tym tygodniu cała uwaga skupi się na sierpniowym posiedzeniu BoE (czwartek). Francesco Peosole z ING nie spodziewa się żadnych nowych wskazówek odnośnie ścieżki stóp procentowych i oczekuje powtórzenia wcześniejszych słów, że „znaczący postęp” jest potrzebny przed usunięciem bodźców. Tylko 1-2 członków prawdopodobnie zagłosuje za wcześniejszym zakończeniem QE. Ponieważ nie powinno to być zaskoczeniem dla rynków, a wskazówki powinny być postrzegane jako neutralne, wpływ na kurs funta powinien być raczej ograniczony.

– Przy stabilizującym się EUR/USD i dolarze doświadczającym pewnych nieśmiałych postępów, GBP/USD prawdopodobnie przetestuje poziom 1,4000. Biorąc jednak pod uwagę, że widzimy ograniczony wzrost EUR/USD, a wiadomości dotyczące Wielkiej Brytanii nie powinny zapewnić zbyt dużego impulsu dla funta szterlinga w przyszłym tygodniu, nie oczekujemy istotnego skoku GBP/USD powyżej poziomu 1,400 w przyszłym tygodniu – raczej płytkiego, jeśli w ogóle – prognozuje ING.

Sprawdź kurs funta do dolara (GBP/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara AUD: Spokojne posiedzenie RBA pośród przerażających huśtawek rudy żelaza

W Australii w centrum uwagi znajdzie się sierpniowe posiedzenie Banku Rezerw Australii (wtorek).

– Sądzimy, że decydenci w Sydney (mieście, które spędzi cały sierpień w zamknięciu) nie wprowadzą żadnych zmian do obecnego nastawienia politycznego po korektach ogłoszonych na początku lipca. Skok inflacji do 3,8% w 2Q powinien zostać uznany za przejściowy, a Bank prawdopodobnie poczeka na więcej wskazań z rynku pracy przed reakcją ze strony polityki – uważają analitycy ING

Sądzą jednocześnie, że RBA nie będzie w stanie podnieść AUD w przyszłym tygodniu, a waluta ta może pozostać opóźniona w przestrzeni procyklicznej i stanąć w obliczu istotnego ryzyka spadkowego, jeśli ceny rudy żelaza będą nadal spadać.

Kurs dolara NZD: Dane z rynku pracy zadecydują o tym, czy RBNZ zdecyduje się na podwyżkę stóp w sierpniu

Dolar Kiwi gwałtownie odbił w zeszłym tygodniu, ponieważ rynki przekierowały większość obaw związanych z Chinami przez AUD, a słabość dolara doprowadziła większość walut G10 do odrobienia ostatnich strat.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się publikacja danych o zatrudnieniu w Nowej Zelandii za II kw. br. Będzie to potencjalnie kluczowe wydarzenie dla rynków Nowej Zelandii, ponieważ dobry odczyt może zwiększyć szanse na sierpniową podwyżkę stóp procentowych przez Bank Rezerw Nowej Zelandii, do której rynki przywiązują obecnie 65% prawdopodobieństwa. Konsensus prognozuje już spadek stopy bezrobocia do 4,4%, co może wystarczyć, aby w pełni przekonać rynki, że RBNZ zdecyduje się na podwyżkę stóp w sierpniu.

– Wciąż uważamy, że jeśli nie będzie bardzo ponurego odczytu, to pierwsza podwyżka stóp procentowych nie nastąpi później niż w październiku. Dane o zatrudnieniu będą prawdopodobnie decydować o kierunku przyszłego tygodnia dla NZD, jeżeli – jak się spodziewamy – USD się ustabilizuje. Biorąc jednak pod uwagę, że sierpniowa podwyżka nie jest w pełni wyceniana, a NZD wygląda tanio w porównaniu do swojej atrakcyjności stopowej, skłaniamy się ku byczemu nastawieniu do NZD w nadchodzącym tygodniu – podaje w przeglądzie tygodniowym ING.

Kurs dolara kanadyjskiego: Byki odzyskują nieco impetu

Wsparcie cen ropy i słabość USD pozwoliły USD/CAD powrócić poniżej 1,2500, po tym jak w poprzednim tygodniu skoczył w okolice 1,2750. ING prognozuje, że okres realizacji zysków po BoC mamy już za sobą, a rynki widzą powody do powolnego odbudowywania długich pozycji w CAD.

– Podtrzymujemy pogląd, że BoC zakończy swój program QE do końca roku i widzimy nieistotne ryzyko pierwszej podwyżki stóp procentowych w Kanadzie w 2022 roku. W przyszłym tygodniu pewne odreagowanie USD może ograniczyć zyski USD/CAD, ale CAD powinien dobrze sobie radzić w stosunku do walut o niskich dochodach – twierdzi ING.

Sprawdź kurs dolara kanadyjskiego do amerykańskiego (USD/CAD) na wykresie w czasie rzeczywistym:


Źródło: Tradingview.com

Kurs franka: Jak nerwowy staje się SNB?

EUR/CHF ma za sobą kolejny tydzień strat, jako że CHF skorzystał z szeregu szoków kapitałowych pochodzących z Chin, a silne dane inflacyjne w strefie euro nie wystarczyły, aby podnieść EUR (biorąc pod uwagę ultra-gołębi EBC).

Teraz pytanie brzmi, jak długo rynki będą w stanie testować tolerancję Narodowego Banku Szwajcarii S(NB) na silniejszego franka. Jeśli poziom 1,0800 nie był istotnym, to dalszy spadek do poziomu 1,0700 może spowodować, że SNB zacznie interweniować na rynku walutowym.

W tym tygodniu głównym wydaniem danych w Szwajcarii jest lipcowa inflacja, która zgodnie z oczekiwaniami wzrosła z 0,6% do 0,7%. Nie wpłynie to na kształt polityki SNB i powinno mieć bardzo ograniczony wpływ na CHF. ING uważa, że połączenie stabilizującego się sentymentu do ryzyka i interwencji walutowych SNB sugeruje, że EUR/CHF może być bliski osiągnięcia dna swojego ostatniego trendu spadkowego.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji celon | akcje lpp | dzisiejszy kurs jena | kurs dolara australijskiego nbp | kurs dolara on line | kurs dol | kurs oncoarendi |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here