Naga MarketsKursy walut. chwilowe zachwianie funta i odbicie euroKurs funta uległ w środę istotnej korekcie w związku z obawami o spowolnienie tempa szczepień, problemami z zakrzepami krwi związanymi ze szczepionkami firmy AstraZeneca oraz napiętym pozycjonowaniem spekulacyjnym. ING sądzi jednak, że gwałtowny ruch GBP w dół był przesadzony.

  • Petr Krpata, analityk ING komentuje wydarzenia wokół kursów głównych walut w czwartek, w tym dolara, euro, funta i dolara nowozelandzkiego
  • Indeks USD traci w czwartek po środowej publikacji protokołów FOMC
  • Najsilniejszymi walutami czwartku pozostają jak na razie waluty Antypodów: NZD i AUD

Kurs dolara: Akomodacyjny Fed ostatecznie zaważy na USD

Protokół z posiedzenia Fed nie przyniósł negatywnego zaskoczenia dla sentymentu do ryzyka, a komisja ponownie podkreśliła, że nie ma potrzeby spieszyć się z zacieśnianiem warunków monetarnych i dalej wspierać ożywienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oczekujemy, że bardzo akomodacyjny Fed będzie ostatecznie ciążył na USD w miarę zbliżania się lata – rosnąca inflacja, przy jednoczesnym braku oznak rychłej podwyżki stóp, będzie spychać realne stopy procentowe w USA w kierunku głębokiego dołka, co w połączeniu z ożywieniem w gospodarce światowej (które powinno być bardziej zsynchronizowane w 2 poł. 2021 r.) powinno ciążyć na USD – komentuje Krpata.

Kurs euro i funta: Neutralne EUR i optymizm w EŚW FX, GBP z obawami

Ograniczona liczba danych sugeruje, że EUR/USD będzie dziś poruszać się w zakresie, w którym para oscyluje od jakiegoś czasu, czyli przy 200-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1,1894.

EŚW FX zanotował wczoraj znaczący rajd, prawdopodobnie w wyniku odbicia EUR/USD, a także perspektywicznego spojrzenia na letnie ożywienie gospodarcze w strefie euro i EŚW (oczekuje się, że w tym kwartale szczepienia w regionie nabiorą tempa).

– Zgodnie z naszymi preferencjami, CZK była głównym outperformerem. Oczekujemy dalszych wzrostów i celujemy w poziom 25,50 EUR/CZK – dodaje Krpata.

Z kolei GBP uległ wczoraj istotnej korekcie w związku z obawami o spowolnienie tempa szczepień oraz pozycjonowaniem dużych graczy. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, GBP jest obecnie największym długim instrumentem spekulacyjnym w obszarze G10 FX na podstawie danych CFTC, co wyraźnie wyolbrzymiło wpływ obaw związanych ze szczepieniami.

Jeśli chodzi o szczepionki, brytyjski regulator zaznaczył, że bilans korzyści i ryzyka nadal faworyzuje szczepionkę AstraZeneca (tylko osobom poniżej 30. roku życia zostaną zaoferowane alternatywne szczepionki), a rząd Wielkiej Brytanii powtórzył, że jego plan zaoferowania pierwszej dawki wszystkim dorosłym do końca lipca pozostaje niezmieniony.

Dlatego też uważamy wczorajszy gwałtowny ruch kursu funta w dół za przesadzony (EUR/GBP jest obecnie przeceniony o prawie 1% w oparciu o nasz model krótkoterminowej finansowej wartości godziwej – pierwsze przewartościowanie od połowy stycznia), pozostajemy konstruktywnie nastawieni do waluty i oczekujemy, że EUR/GBP powróci do poziomu 0,85. GBP powinien dziś odnotować pewne skromne odreagowanie – wyjaśnia analityk ING.

NZD: Pierwsze oznaki spowolnienia popytu na mieszkania

Ankieta przeprowadzona wśród pośredników nieruchomości w Nowej Zelandii wykazała, że popyt mieszkaniowy zmniejszył się po tym, jak dwa tygodnie temu rząd wprowadził środki mające na celu ograniczenie spekulacyjnych zakupów.

Skuteczność tych działań jest kluczowym warunkiem utrzymania oczekiwań co do stóp procentowych Banku Rezerw Nowej Zelandii. Główny ekonomista banku centralnego przemówi dziś na konferencji o 23:30 czasu polskiego, a rynki będą szukały wskazówek przed posiedzeniem banku zaplanowanym na 14 kwietnia.

Retoryka Banku pozostanie dość gołębia, ale stopy procentowe prawdopodobnie osiągnęły najniższy poziom, co sugeruje ograniczoną możliwość spadku NZD, również biorąc pod uwagę bardziej zrównoważone pozycjonowanie spekulacyjne.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks s&p 500 | wiadomości bitcoin | kurs złotówki | pkn orlen kurs akcji | dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSygnity i Billon chcą wspólnie oferować rozwiązania oparte o blockchain
Następny artykułNotowania euro (EUR/USD) nie powróciły na razie ponad poziom 1,19
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here