Naga MarketsKursy walut, bitcoin, GPW i Wall Street - prognozy Comparic.pl na 2021 r.Po bezprecedensowym dla rynków 2020 roku, który upływał pod dyktando pandemii Covid-19 inwestorzy wchodzą w 2021 z nadzieją na powrót do normalności. Redaktorzy Comparic.pl przygotowali swoje prognozy dla wybranych klas aktywów oraz rynków na kolejne 12 miesięcy, w tym rynku walutowego Forex, spółek giełdowych i indeksów, towarów ora surowców, a także kryptowalut. Zobacz jak zdaniem naszej redakcji w 2021 zachowywać będzie się polski złoty, niemiecki indeks DAX, bitcoin, czy też spółki notowane w ramach GPW.

  • Siedmiu redaktorów Comparic.pl przygotowało siedem różnych spojrzeń na wybrane rynki finansowe
  • Zgodnie z projekcjami kurs dolara ma tracić w 2021 względem zagranicznego koszyka walut oraz polskiego złotego
  • Na rynku kryptowalut spodziewane są nowe, historyczne maksima, w tym na wykresie bitcoina
  • W przypadku zagranicznych indeksów, w tym niemieckiego DAX-a i amerykańskiego S&P 500 również oczekiwana jest dalsza aprecjacja.
  • Polski WIG20 i cała GPW będą natomiast nadal pozostawać w ogonie rynków bazowych

Waluty: kurs dolara będzie tracił w stosunku do euro i głównych pozostałych walut

Pandemia koronawirusa, a przede wszystkim jej skutki dla światowych gospodarek to coś, czego nie dało się do końca przewidzieć. Temat ten zdominował rynki finansowe i nie tylko. Każdego dnia i zewsząd pojawiają się informacje powiązane z wirusem. Komu wcześniej przyszło przez myśl, że tak będzie wyglądał 2020 rok?

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż większość analityków z dużych banków zakłada dalsze osłabienie dolara m.in. wobec euro, nikt nie wie co przyniesie 2021 rok. Z perspektywy technicznej, zniżkujący dolar wpisuje się w panujący trend. Jest zatem prawdopodobieństwo jego kontynuacji.

Tradycyjnie, przy okazji corocznej “prognozy” wspominam, że nie jestem wielkim fanem długoterminowych prognoz, szczególnie jeśli chodzi o rynek walutowy. Znacznie bardziej wolę budować scenariuszekomentował Krzysztof Wiwatowski.

Główne pary walutowe z dolarem podchodzą pod ważne opory i jeżeli uda się je pokonać, wtedy scenariusz spadkowy dolara może być nadal realizowany.

Waluty: Polski złoty będzie nadal korzystał z apetytu na ryzyko

Ten rok nie należał do udanych w wykonaniu polskiego złotego. Pierwsze miesiące 2020 roku przyniosły osłabienie naszej krajowej waluty, co miało związek z wybuchem pandemii koronawirusa. Druga jego część przyniosła jednak odbudowywanie pozycji, a zdaniem Łukasza Stefanika z Comparic.pl polski złoty może w 2021 korzystać z apetytu na ryzyko oraz słabnącego dolara.

– Patrząc technicznie na wykres tygodniowy, cały czas możemy mówić o tendencji spadkowej. Wydaje się, że dopiero przekroczenie strefy oporowej przy 3,79 zł byłoby sygnałem do wykonania większych wzrostów. Warto jednak zauważyć, że kolejny opór wypada przy 3,89 zł, a ostateczna bariera podażowa znajduje się w rejonach okrągłego poziomu 4 złkomentował w swoich prognozach Łukasz Stefanik.

Wykres USD/PLN
Kurs dolara osłabił się do złotego w 2020 roku

DAX: W drugim kwartale nowe historyczne maksima na wysokości 14,5 tys. pkt.

Zdaniem Maksymiliana Bączkowskiego pierwszy kwartał nowego roku dla niemieckiego indeksu DAX będzie czasem korekty, a dopiero w drugim kwartale uda się rozrysować nowe, historyczne maksima w okolicach poziomu 14,3-14,5 tys. pkt.

– Tak, wierzę w taką możliwość i wierzę też, że będzie to do wykonania w nie tak wcale długim czasie. Kolejno zejście i stabilizacja przez kolejne miesiące w zakresie 14.500 – 11.800 pkt. Mając na względzie to, że indeks dorzuci do puli 10 spółek ciężko odnieść się do wartości indeksu w tym okresie. Nie martwię się o sam system handlu, jednak o pierwsze zachowanie i reakcję indeksu głównego – prognozował Bączkowski.

wykres DAX W1 27.12.2020
DAX W1 27.12.2020

Wall Street: Nowy rok i nowe szczyty dla S&P 500 i Dow Jones

Spoglądając na notowania amerykańskich indeksów dostrzec można, że wszystkie z nich znajdują się w trendach wzrostowych i prognozowanie jakiegokolwiek większego spadku byłoby tu niczym innym jak próbą wróżenia z fusów. Na ten moment nie ma bowiem żadnych przesłanek wskazujących za zbliżającym się końcem aprecjacji.

Umocnienie Wall Street ma wspierać słaby dolar, rozbudowana polityka fiskalna USA oraz odbudowa gospodarcza w związku z szczepionką przeciwko kornawirusowi.

– Biorąc pod uwagę, że zarówno Dow Jones, S&P 500 jak również Nasdaq znajdują się obecnie na najwyższych poziomach w swojej historii, niemożliwe wydaje się określenie potencjalnego zasięgu dla ich dalszej aprecjacji, ta w obliczu słabego dolara będzie miała jednak miejsce w 2021 r. – twierdzi Arkadiusz Jóźwiak.

GPW: WIG wzrośnie do 62 tys. pkt.

Słaby dolar wpływający pozytywnie na złotego oraz presja wzrostowa ze strony giełd bazowych sprawi, że polska GPW powinna rosnąć na przestrzeni 2021 r. Analityk giełdowy Comparic.pl, Łukasz Nowacki, celuje w nowym roku w 62 tys. pkt. jeżeli chodzi o szeroki indeks WIG, co pozwoliłoby mu przetestować najwyższe poziomy od początku 2018 roku.

– (…) po słabych latach i wybuchu pandemii, pojawia się dobry okres do odbicia gospodarczego i wzrostów na giełdzie. Trend ten już ma miejsce i w 2021 roku liczymy tylko na jego kontynuację. WIG ma szansę dalej zyskiwać i ostrożnie można ocenić, że okolice 62 000 punktów są w zasięgupisał Nowacki.

wig

Kryptowaluty: Bitcoina czeka nowe ATH i nowa bańka spekulacyjna

Jeśli schemat z lat 2016-2017 się powtórzy, czeka nas nowa bańka na kryptowalutach. Dziś wydaje się to prawdopodobne. Tyle że pamiętajmy o jednym – poprzednie bańki na bitcoinie miały miejsce w czasie dobrej koniunktury na “starych” rynkach. Czy dziś – w dobie kryzysu gospodarczego – kryptowaluta faktycznie zachowa się niczym cyfrowe złoto? Rok 2020 częściowo udzielił nam już odpowiedzi, ale to dopiero inwestorzy, którzy będą obracać BTC w kolejnych miesiącach postawią (lub nie) przysłowiową kropkę nad “i”.

– Czarnym koniem w wyścigu na rynku kryptowalut może okazać się też ether. Platforma Ethereum przechodzi poważną reformę – Ethereum 2.0. Sprawi ona, że sieć będzie działać sprawniej, będzie cechowała się większą przepustowością i przede wszystkim sprawi, że kopanie ETH przejdzie na model Proof-of-Stake, który przełoży się na mniejszą podaż ETH na giełdachkomentował Jacek Walewski.

Surowce: ropa naftowa i złoto w górę

Spodziewana przeciętna cena ropy naftowej w przyszłym roku wyniesie 55 dol. bbl., a cena złota przekroczy poziom 2 tys. dolarów za uncję, wynika z prognoz Comparic.pl dla rynku surowcowego na 2021 r.

– Wzrastająca inflacja oraz realne ujemne stopy procentowe w USA zapewne będą głównymi czynnikami wspierającymi potencjalną deprecjację kursu dolara w 2021 roku. W rezultacie, notowania metali szlachetnych mogą zyskiwać z uwagi na ich denominowanie w amerykańskiej walucie. Naszym zdaniem, cena złota w 2021 roku może przekroczyć 2 tys. dol. i ponownie dobić do rekordowych szczytów wyznaczonych w 2020 rokupisał Przemysław Tabor.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here