Kursy walut 25.01.2023 r. Funt odrabia straty po serii spadków, dolar najsłabszy względem złotegoW środę, 25 stycznia 2023 roku kursy walut osiągają mieszane wyniki względem złotego. Funt i euro poruszają się powyżej punktu odniesienia i zyskują odpowiednio: 0,30% oraz 0,09%. W przypadku brytyjskiej waluty jest to odreagowanie na poprzednią serię spadków. Dolar jest dzisiaj z kolei najsłabszy i traci 0,17%. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Kurs dolara jako jedyny osłabia się względem złotego
  • Kurs euro porusza się powyżej średnich kroczących
  • Kurs funta ponownie powyżej poziomu 5,35 zł
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,7110 +0,09%
USD/PLN dolar 4,3170 -0,17%
GBP/PLN funt 5,3530 +0,30%

Kurs euro nadal rośnie po przebiciu średnich kroczących

W trakcie dzisiejszej sesji kurs euro minimalnie umacnia się względem złotego. Para walutowa zdołała z powrotem oddalić się od kluczowego wsparcia przy 4,6500 zł. Co więcej, kurs przebił w poprzednim tygodniu 50-dniową oraz 200-dniową EMA i znajduje się już powyżej okrągłej bariery 4,71 zł nad którą się stabilizuje.

Zamknięcie sesji ponad tymi kroczącymi było silnym sygnałem dla inwestorów do kontynuacji aprecjacji. W związku z tym para będzie mogła przetestować kluczowy opór przy 4,7680 zł.

W pierwszej połowie grudnia para EUR/PLN stabilizowała się poniżej 200-dniowej wykładniczej średniej kroczącej, z kolei obecnie konsoliduje poniżej wspomnianej EMA. Analizując wcześniejszy ruch z listopada widzimy, że kurs EUR/PLN przebił 50-dniową EMA i kluczowe wsparcie (kolor zielony), co zakładało dalsze spadki.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 25.01.2023

EBC podniósł stopy o 50 punktów bazowych na grudniowym posiedzeniu, a prezes Christine Lagarde powiedziała inwestorom, aby przygotowali się na długotrwałą kampanię podobnych posunięć w celu stłumienia najgorszej inflacji w historii strefy euro.

Każdy, kto myśli, że jest to pivot w wykonaniu EBC, jest w błędzie. Powinniśmy oczekiwać, że przez pewien czas będziemy podnosić stopy procentowe w tempie 50 punktów bazowych. Mamy więcej rzeczy do zrobienia, mamy dłuższą drogę do przebycia i czeka nas długoterminowa rozgrywka – powiedziała Lagarde.

Kurs dolara wraca do spadków

Dolar spada od momentu odbicia się od okrągłego poziomu 5,00 zł. Amerykańska waluta dwukrotnie próbowała przebić psychologiczną barierę, ale bezskutecznie. Dzisiaj kurs USD/PLN notuje spadek o 0,17%. Warto zwrócić uwagę na przecięcie się średnich: 50-dniowej EMA i 200-dniowej EMA na początku 2023 roku, co daje sygnał do pogłębienia deprecjacji.

Analizując wcześniejszy większy ruch, kurs USD/PLN wyznaczył formację podwójnego szczytu w październiku. Przebicie poziomu 4,8020 zł połączyło się z przebiciem kluczowego wsparcia (kolor zielony), co utworzyło na wykresie punkt konwergencji. Był to dodatkowy sygnał do spadków, w trakcie których została pokonana również 50-dniowa EMA. Z kolei w pierwszej połowie grudnia w wyniku deprecjacji amerykańska waluta przebiła 200-dniową EMA i wsparcie przy 4,5270 zł.

Bossa
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 25.01.2023

12 stycznia opublikowano raport, z którego wynika, że dynamika wzrostu cen w USA w dalszym ciągu wyhamowuje i to jej spowolnienie w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszyło. Inflacja konsumencka (CPI) w grudniu spowolniła o 0,6 p.p. względem poprzedniego miesiąca do 6,5 proc., co jest najniższym odczytem od października 2021 roku. Spadek inflacji bazowej wyniósł z kolei 0,3 p.p. do 5,7 proc.

Niższy odczyt inflacji sprawił, że wzrosło prawdopodobieństwo, iż Rezerwa Federalna zdecyduje podczas lutowego posiedzenia o podniesieniu stopy funduszy federalnych już jedynie o 25 pb. W związku z tym opublikowany raport zwiększył rynkowe oczekiwania co do pivotu Fed. Wpłynęło to na osłabienie dolara na szerokim rynku.

Notowania funta najsilniejsze w środę

Kurs GBP/PLN zyskuje dzisiaj 0,30%, czyli ponad 1 grosz. Tym samym brytyjska waluta po kilku dynamicznych sesjach wzrostowych – kończących miesięczną konsolidację między poziomami 5,2720 – 5,3200 zł – stabilizuje się w okolicach 5,35 zł. Jest to nadal sygnał dla rynkowych byków.

Decyzją Komitetu Polityki Monetarnej (MPC) referencyjna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona z 3,00 proc. do 3,50 proc., czyli o 50 punktów bazowych. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 6 do 3 i była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 25.01.2023

Na uwagę zasługuje fakt, iż była to już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znalazły się na najwyższym poziomie od 2008 roku. Niemniej jednak sama stawka na poziomie zaledwie 3 proc. pozostaje bardzo niska zarówno w ujęciu nominalnym, jak i realnym.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułSłabe Wall Street i wakacje kredytowe zmorą WIG20
Następny artykułZdaniem inwestora Jeremy’ego Granthama S&P 500 może spaść o 17% w 2023!
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here