Kursy walut 24.01.2023 r. Funt blisko poziomu 5,34 zł, euro i dolar minimalnie zyskująWe wtorek, 24 stycznia 2023 roku kursy walut osiągają mieszane wyniki względem złotego. Dolar i euro poruszają się powyżej punktu odniesienia i zyskują odpowiednio: 0,10% oraz 0,16%. Funt jest z kolei najsłabszy i traci 0,28% przed zakończeniem sesji. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Kurs dolara stabilizuje się w okolicach 4,33 zł
  • Kurs euro porusza się powyżej średnich kroczących
  • Kurs funta ponownie poniżej 50-dniową EMA
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,7110 +0,16%
USD/PLN dolar 4,3310 +0,10%
GBP/PLN funt 5,3410 -0,28%

Kurs euro rośnie po przebiciu średnich kroczących

W trakcie dzisiejszej sesji kurs euro minimalnie umacnia się względem złotego. Para walutowa zdołała z powrotem oddalić się od kluczowego wsparcia przy 4,6500 zł. Co więcej, kurs przebił w poprzednim tygodniu 50-dniową oraz 200-dniową EMA i znajduje się już powyżej okrągłej bariery 4,71 zł nad którą się stabilizuje.

Zamknięcie sesji ponad tymi kroczącymi było silnym sygnałem dla inwestorów do kontynuacji aprecjacji. W związku z tym para będzie mogła przetestować kluczowy opór przy 4,7680 zł.

W pierwszej połowie grudnia para EUR/PLN stabilizowała się poniżej 200-dniowej wykładniczej średniej kroczącej, z kolei obecnie konsoliduje poniżej wspomnianej EMA. Analizując wcześniejszy ruch z listopada widzimy, że kurs EUR/PLN przebił 50-dniową EMA i kluczowe wsparcie (kolor zielony), co zakładało dalsze spadki.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 24.01.2023
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 24.01.2023

EBC podniósł stopy o 50 punktów bazowych na grudniowym posiedzeniu, a prezes Christine Lagarde powiedziała inwestorom, aby przygotowali się na długotrwałą kampanię podobnych posunięć w celu stłumienia najgorszej inflacji w historii strefy euro.

Każdy, kto myśli, że jest to pivot w wykonaniu EBC, jest w błędzie. Powinniśmy oczekiwać, że przez pewien czas będziemy podnosić stopy procentowe w tempie 50 punktów bazowych. Mamy więcej rzeczy do zrobienia, mamy dłuższą drogę do przebycia i czeka nas długoterminowa rozgrywka – powiedziała Lagarde.

Kurs dolara blisko poziomu 4,33 zł

Dolar spada od momentu odbicia się od okrągłego poziomu 5,00 zł. Amerykańska waluta dwukrotnie próbowała przebić psychologiczną barierę, ale bezskutecznie. Dzisiaj kurs USD/PLN notuje minimalny wzrost o 0,10%. Warto zwrócić uwagę na przecięcie się średnich: 50-dniowej EMA i 200-dniowej EMA na początku 2023 roku, co daje sygnał do pogłębienia deprecjacji.

Analizując wcześniejszy większy ruch, kurs USD/PLN wyznaczył formację podwójnego szczytu w październiku. Przebicie poziomu 4,8020 zł połączyło się z przebiciem kluczowego wsparcia (kolor zielony), co utworzyło na wykresie punkt konwergencji. Był to dodatkowy sygnał do spadków, w trakcie których została pokonana również 50-dniowa EMA. Z kolei w pierwszej połowie grudnia w wyniku deprecjacji amerykańska waluta przebiła 200-dniową EMA i wsparcie przy 4,5270 zł.

AVA Trade
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 24.01.2023
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 24.01.2023

12 stycznia opublikowano raport, z którego wynika, że dynamika wzrostu cen w USA w dalszym ciągu wyhamowuje i to jej spowolnienie w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszyło. Inflacja konsumencka (CPI) w grudniu spowolniła o 0,6 p.p. względem poprzedniego miesiąca do 6,5 proc., co jest najniższym odczytem od października 2021 roku. Spadek inflacji bazowej wyniósł z kolei 0,3 p.p. do 5,7 proc.

Niższy odczyt inflacji sprawił, że wzrosło prawdopodobieństwo, iż Rezerwa Federalna zdecyduje podczas lutowego posiedzenia o podniesieniu stopy funduszy federalnych już jedynie o 25 pb. W związku z tym opublikowany raport zwiększył rynkowe oczekiwania co do pivotu Fed. Wpłynęło to na osłabienie dolara na szerokim rynku.

Notowania funta najsłabsze również we wtorek

Kurs GBP/PLN traci dzisiaj 0,28%, czyli ponad 1 grosz. Tym samym brytyjska waluta po kilku dynamicznych sesjach wzrostowych – kończących miesięczną konsolidację między poziomami 5,2720 – 5,3200 zł – stabilizuje się w okolicach 5,34 zł. Jest to nadal sygnał dla rynkowych byków.

Decyzją Komitetu Polityki Monetarnej (MPC) referencyjna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona z 3,00 proc. do 3,50 proc., czyli o 50 punktów bazowych. Decyzja zapadła stosunkiem głosów 6 do 3 i była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 24.01.2023
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 24.01.2023

Na uwagę zasługuje fakt, iż była to już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii znalazły się na najwyższym poziomie od 2008 roku. Niemniej jednak sama stawka na poziomie zaledwie 3 proc. pozostaje bardzo niska zarówno w ujęciu nominalnym, jak i realnym.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 24 stycznia 2023 r.
Następny artykułBlok po 22 – 24 stycznia 2023: EUR/USD, Złoto
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here