Kursy walut 23.11.2022 r. Funt rośnie ósmą sesję z rzędu, konsolidacja euro W środę, 23 listopada 2022 roku kursy walut notują mieszane wyniki względem złotego. Funt jest dzisiaj najsilniejszy i zyskuje 0,65% – jest to zarazem ósma wzrostowa sesja brytyjskiej waluty z rzędu. Euro porusza się w okolicach punktu odniesienia, z kolei dolar traci 0,61%. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Dolar podobnie zbliżył się do 200-dniowej MA
  • Kurs euro bez większych zmian 
  • Kurs funta rośnie już ósmą sesję z rzędu 
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,7010 +0,00%
USD/PLN dolar 4,5350 -0,61%
GBP/PLN funt 5,4570 +0,65%

Kurs euro konsoliduje w trakcie środowej sesji

W trakcie dzisiejszej sesji kurs euro porusza się w okolicach punktu odniesienia. Co więcej para EUR/PLN w trakcie listopada porusza się blisko 200-dniowej średniej kroczącej (MA). Analizując wcześniejszy ruch widzimy, że kurs EUR/PLN przebił wcześniej 50-dniową EMA i kluczowe wsparcie (kolor zielony), co zakładało dalsze spadki.

W związku z ostatnimi wzrostami najbliższy opór znajduje się przy 200-dniowej MA oraz 4,7140 zł do których euro systematycznie się zbliża.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 23.11.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 23.11.2022

EBC podniósł stopy o 75 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu i zasygnalizował dalsze podwyżki, obawiając się, że szybka inflacja może się zakorzenić, co uczyni ją jeszcze trudniejszą do przełamania.

31 października poznaliśmy dane o PKB i inflacji w strefie euro. Odczyt inflacji znalazł się znacznie powyżej oczekiwań i wyniósł 10,7% r/r wobec oczekiwanych 10,2% r/r. Inflacja bazowa w strefie euro wyniosła z kolei 5,0% r/r (oczekiwano 4,8% r/r). Odczyt PKB wyniósł 0,2% k/k wobec oczekiwanego 0,1% k/k.

Warto również dodać, że 16 listopada Europejski Bank Centralny poinformował, że może zmniejszyć tempo podnoszenie stóp procentowych do 50 punktów bazowych w grudniu. Dwie poprzednie podwyżki we wrześniu i październiku wynosiły 75 pb.

Kurs dolara najsłabszy w środę względem złotego

Dolar spada od momentu odbicia się od okrągłego poziomu 5,00 zł. Amerykańska waluta dwukrotnie próbowała przebić psychologiczną barierę, ale bezskutecznie. Dzisiaj kurs USD/PLN traci 0,61% i zbliża się do 200-dniowej MA. Para walutowa oddala się w związku z tym od oporu przy 4,5890 zł.

Analizując wcześniejszy ruch, kurs USD/PLN wyznaczył formację podwójnego szczytu. Przebicie poziomu 4,8020 zł połączyło się z przebiciem kluczowego wsparcia (kolor zielony), co utworzyło na wykresie punkt konwergencji. Był to dodatkowy sygnał do spadków, w trakcie których została pokonana również 50-dniowa EMA.

XTB
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 23.11.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 23.11.2022

25 października poznaliśmy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za październik, oraz regionalne dane z Richmond. W obu przypadkach inwestorzy byli wyraźnie rozczarowani odczytami – wskaźnik Conference Board cofnął się do 102,5 pkt. z 107,8 pkt. przy prognozie 106,5 pkt. podczas kiedy regionalny indeks z Richmond zaliczył spadek w październiku do -10 pkt. przy oczekiwaniach na -5 pkt.

Szacunkowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu stał się pretekstem do obserwowanej 23 listopada przeceny dolara. Listopadowa wartość tego indeksu dla USA to 47,6 pkt., czyli znacznie poniżej spodziewanych 50,0 pkt. i 50,4 pkt. w październiku. Do tej pory to usługi były słabe (dzisiaj kolejny spadek do 46,1 pkt. z 47,8 pkt.), ale w tym momencie oba odczyty poniżej 50 pkt. zdają się zapowiadać podobne wskazania dla indeksów ISM na początku grudnia, które do tej pory cieszyły się większym zainteresowaniem.

Dla rynków sprawa wydaje się “prosta” – FED nie będzie mocno szarżował z podwyżkami stóp, jeżeli gospodarka zacznie za kilka miesięcy wchodzić w recesję. To teoretycznie podbija scenariusz pauzy w I kwartale 2023 r. i ewentualnych obniżek stóp w końcu 2023 r.

Notowania funta zyskują ponad 3 grosze

Kurs GBP/PLN zyskuje dzisiaj 0,65%, czyli ponad 3 grosze. Warto zauważyć, że brytyjska waluta poruszała się od drugiej połowy października w newralgicznym obszarze blisko 200-dniowej średniej kroczącej (MA) i 50-dniowej wykładniczej średniej kraczącej (EMA).

Na początku listopada finalnie kurs GBP/PLN się odbił od tej strefy, co było sygnałem do dalszych spadków. Para walutowa odbiła się niedawno od strefy wsparć 5,2710 – 5,3200 zł. Dzisiaj zdołała przebić 50-dniową EMA co jest sygnałem do dalszych wzrostów. Kolejnymi oporami są odpowiednio: 200-dniowa MA oraz linia zaznaczona na poniższym wykresie kolorem zielonym.

W drugiej połowie października nowo mianowany kanclerz skarbu UK Jeremy Hunt (następca Kwasiego Kwartega) przedstawił zarys planu podatkowego. Powiedział, że podstawowa wartość podatku dochodowego pozostanie bezterminowo na poziomie 20 proc. BoE także poinformowało o możliwości wznowienia skupu obligacji.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 23.11.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 23.11.2022

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się podczas listopadowego posiedzenia podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych do poziomu 3%, co jest najwyższym poziomem od listopada 2008 r.

Na uwagę zasługuje fakt, iż była to już ósma podwyżka stóp proc. z rzędu. Mimo to, członkowie Rady Polityki Pieniężnej (MPC) uważają, że do trwałego przywrócenia inflacji do poziomu docelowego mogą być konieczne dalsze podwyżki stopy bankowej. Zaznaczyli jednak iż docelowy poziom stopy proc. może być niższy niż wyceniają to obecnie rynki finansowe.

W trakcie jesiennego oświadczenia kanclerz Jeremy Hunt ocenił, że gospodarka Wielkiej Brytanii znajduje się już w recesji i dlatego jest bardziej pesymistyczny od analityków. Hunt spodziewa się nawet skurczenia brytyjskiego PKB o 1,4% (mediana analityków wynosi -0,5%).

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 23 listopada 2022 r.
Następny artykułGołębie FOMC minutes osłabia kurs dolara i umacnia S&P 500
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here