Kursy walut 20.10.2022 r. Złoty zyskuje w czwartek na szerokim rynkuW czwartek, 20 października 2022 roku kursy walut zdecydowanie osłabiają się względem złotego. Amerykański dolar jest dzisiaj najsłabszy i traci aż 0,77%. Euro i funt również są notowane pod kreską i spadają o odpowiednio: 0,54% oraz 0,49%. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Dolar nie zdołał przebić poziomu 4,90 zł
  • Notowania euro straciły ponad 2 grosze 
  • Kurs GBP/PLN znalazł się ponownie poniżej 50-dniowej EMA
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,7680 -0,54%
USD/PLN dolar 4,8680 -0,77%
GBP/PLN funt 5,4760 -0,49%

 

Kurs EUR/PLN zbliżył się dzisiaj do 50-dniowej EMA

W trakcie dzisiejszej sesji kurs notuje spadek i zbliża się do 50-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA). Na początku bieżącego miesiąca kurs EUR/PLN zdołał przebić kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,8210 zł i kontynuował rajd w górę. Wspólna waluta oddaliła się również od 50-dniowej EMA, z która sie jednak dzisiaj wyrównała po spadkowej sesji.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 20.10.2022

Na początku października Europejski Bank Centralny zaprezentował protokół ostatniego posiedzenia EBC. Politycy Europejskiego Banku Centralnego obawiają się, że inflacja może utknąć na wyjątkowo wysokim poziomie, więc konieczne jest agresywne zacieśnienie polityki, nawet kosztem słabszego wzrostu.

Co więcej, EBC podniósł stopy o 75 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu i zasygnalizował dalsze podwyżki, obawiając się, że szybka inflacja może się zakorzenić, co uczyni ją jeszcze trudniejszą do przełamania.

Kurs USD/PLN z największym spadkiem względem złotego

Dolar obecnie spada od momentu odbicia się od okrągłego poziomu 5,00 zł. Amerykańska waluta dwukrotnie próbowała przebić psychologiczną barierę, ale bezskutecznie. Dzisiaj kurs USD/PLN spada o 0,77% i jest ponownie poniżej poziomu 4,90 zł. W przypadku kontynuacji spadków ważnym poziomem jest strefa wsparć i oporów znajdująca się przy 4,8020 zł.

We wrześniu amerykańska waluta zdołała się umocnić względem złotego o imponujące 25 groszy. W trakcie rajdu dolar przebił kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,80 zł. Trend wzrostowy był dodatkowo wspierany zieloną linią wsparcia wyrysowanej od czerwca b.r.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 20.10.2022

Amerykańskiej walucie pomógł na początku miesiąca opublikowany 5 października raport ADP przedstawiający liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym. Z raportu wynika, że we wrześniu br. amerykańska gospodarka stworzyła aż 208 tysięcy nowych miejsc pracy, co jest wynikiem lepszym od oczekiwanego przez ekonomistów (200 tys.). Obecnie inwestorzy czekają na posiedzenie Fedu.

XTB

Notowania funta ponownie poniżej 50-dniowej EMA i 200-dniowej MA

Kurs GBP/PLN traci dzisiaj 0,49%, czyli prawie 3 grosze. Warto zauważyć, że brytyjska waluta porusza się obecnie w newralgicznym obszarze blisko 200-dniowej średniej kroczącej (MA) i 50-dniowej wykładniczej średniej kraczącej (EMA) – po dzisiejszym osłabieniu funt szterling znajduje się pod nimi. W przypadku braku szybkiego powrotu ponad wspomniane średnie, kurs GBP/PLN może nadal spadać.

Umocnienie funta na początku października wynikało z decyzji Banku Anglii, który zdecydował się na skup obligacji skarbowych oraz dodruk pieniądza. Bank centralny uspokoił również rynek i cofnął swoją decyzję o zniesieniu najwyższej stawki podatku dochodowego.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 20.10.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 20.10.2022

Kilka dni temu nowo mianowany kanclerz skarbu UK Jeremy Hunt (następca Kwasiego Kwartega) przedstawił zarys planu podatkowego. Powiedział, że podstawowa wartość podatku dochodowego pozostanie bezterminowo na poziomie 20 proc. BoE także poinformowało o możliwości wznowienia skupu obligacji.

Podczas przemówienia Hunt zapewnił także o zweryfikowaniu pakietu wsparcia energetycznego. Aktualnie zakłada się w nim ,,zagwarantowane” ceny energii do kwietnia. W obliczu tych danych kurs funta ponownie się umocnił.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułTesla nie kupiła ani nie sprzedała żadnych Bitcoinów w III kwartale br.
Następny artykułKrakowskie studio Moonlit zapowiedziało nową grę!
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here