Kursy walut 19.10.2022 r. Dolar zyskuje dziś aż 6 groszy, euro i funt również rosną W środę, 19 października 2022 roku kursy walut zdecydowanie umacniają się względem złotego. Amerykański dolar jest dzisiaj najsilniejszy i zyskuje aż 1,24%. Euro i funt również są notowane nad kreską i rosną o odpowiednio: 0,41% oraz 0,29%. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Dolar przebił okrągły poziom 4,90 zł
  • Notowania euro zyskały prawie 2 grosze 
  • Kurs GBP/PLN znalazł się ponownie powyżej 50-dniowej EMA
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,8000 +0,41%
USD/PLN dolar 4,8580 +1,24%
GBP/PLN funt 5,5040 +0,29%

 

Kurs EUR/PLN jest handlowany w pobliżu okrągłego poziomu 4,80 zł

W trakcie dzisiejszej sesji kurs notuje wzrost i zbliża się do okrągłej bariery 4,80 zł. Na początku bieżącego miesiąca kurs EUR/PLN zdołał przebić kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,8210 zł i kontynuował rajd w górę. Wspólna waluta oddaliła się również od 50-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA) co było dodatkowym sygnałem do wzrostu. Ostatnie sesje przynoszą jednak spadki i powrót poniżej wspomnianego oporu.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 19.10.2022

Na początku października Europejski Bank Centralny zaprezentował protokół ostatniego posiedzenia EBC. Politycy Europejskiego Banku Centralnego obawiają się, że inflacja może utknąć na wyjątkowo wysokim poziomie, więc konieczne jest agresywne zacieśnienie polityki, nawet kosztem słabszego wzrostu.

Co więcej, EBC podniósł stopy o 75 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu i zasygnalizował dalsze podwyżki, obawiając się, że szybka inflacja może się zakorzenić, co uczyni ją jeszcze trudniejszą do przełamania.

Kurs USD/PLN z imponującym rajdem w trakcie środowej sesji

Dolar wziął się za odrabianie strat po serii spadków zapoczątkowanych od odbicia się od oporu znajdującego się przy okrągłym poziomie 5,00 zł. Amerykańska waluta zyskuje dzisiaj ponad 6 groszy i jest ponownie handlowana powyżej 4,90 zł. W przypadku ewentualnego powrotu do spadków ważnym poziomem jest strefa wsparć i oporów znajdująca się przy 4,8020 zł.

We wrześniu amerykańska waluta zdołała się umocnić względem złotego o imponujące 25 groszy. W trakcie rajdu dolar przebił kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,80 zł. Trend wzrostowy był dodatkowo wspierany zieloną linią wsparcia wyrysowanej od czerwca b.r.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 19.10.2022

Amerykańskiej walucie pomógł na początku miesiąca opublikowany 5 października raport ADP przedstawiający liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym. Z raportu wynika, że we wrześniu br. amerykańska gospodarka stworzyła aż 208 tysięcy nowych miejsc pracy, co jest wynikiem lepszym od oczekiwanego przez ekonomistów (200 tys.). Obecnie inwestorzy czekają na posiedzenie Fedu.

XTB

Notowania funta zbliżają się do 200-dniowej SMA

Kurs GBP/PLN zyskuje dzisiaj 0,29%, czyli prawie 2 grosze. Warto zauważyć, że brytyjska waluta znajduje się obecnie w newralgicznym obszarze pomiędzy 200-dniową średnią kroczącą (MA) – od której zdołał się dziś odbić – a 50-dniową wykładniczą średnią kraczącą (EMA), do której się zbliża. Jej przebicie będzie sygnałem do dalszego wzrostu.

Umocnienie funta na początku października wynikało z decyzji Banku Anglii, który zdecydował się na skup obligacji skarbowych oraz dodruk pieniądza. Bank centralny uspokoił również rynek i cofnął swoją decyzję o zniesieniu najwyższej stawki podatku dochodowego.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 19.10.2022

Kilka dni temu nowo mianowany kanclerz skarbu UK Jeremy Hunt (następca Kwasiego Kwartega) przedstawił zarys planu podatkowego. Powiedział, że podstawowa wartość podatku dochodowego pozostanie bezterminowo na poziomie 20 proc. BoE także poinformowało o możliwości wznowienia skupu obligacji.

Podczas przemówienia Hunt zapewnił także o zweryfikowaniu pakietu wsparcia energetycznego. Aktualnie zakłada się w nim ,,zagwarantowane” ceny energii do kwietnia. W obliczu tych danych kurs funta ponownie się umocnił.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRevolut rozszerza ofertę o funcie wynajmu domów wakacyjnych
Następny artykułCzy upadek waluty euro jest możliwy? Rok 2022 najgorszy w historii EUR
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here