Kursy walut 18.11.2022 r. Dolar blisko 200-dniowej MA, funt ponownie najsilniejszyW piątek, 18 listopada 2022 roku kursy walut umacniają się względem złotego. Funt jest dzisiaj najsilniejszy i zyskuje 0,39%. Z kolei euro i dolar zyskują skromne 0,1%, co sprawia, że poruszają się na koniec tygodnia blisko punktu odniesienia. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Dolar oscyluje w piątek blisko 200-dniowej MA
  • Kurs euro znajduje się powyżej okrągłej bariery 4,70 zł
  • Kurs funta zyskuje dzisiaj ponad 2 grosze 
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,7060 +0,11%
USD/PLN dolar 4,5410 +0,10%
GBP/PLN funt 5,4040 +0,39%

Kurs euro zbliża się do oporu przy 4,7140 zł

W trakcie dzisiejszej sesji kurs euro umacnia się względem złotego. Co więcej para EUR/PLN w trakcie listopada porusza się blisko 200-dniowej średniej kroczącej (MA). Analizując wcześniejszy ruch widzimy, że kurs EUR/PLN przebił wcześniej 50-dniową EMA i kluczowe wsparcie (kolor zielony), co zakładało dalsze spadki.

Ostatnie wydarzenia i price action faworyzują jednak polską walutę. W związku ze wzrostami najbliższy opór znajduje się przy 4,7140 zł do którego euro systematycznie się zbliża..

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 18.11.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 18.11.2022

EBC podniósł stopy o 75 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu i zasygnalizował dalsze podwyżki, obawiając się, że szybka inflacja może się zakorzenić, co uczyni ją jeszcze trudniejszą do przełamania.

31 października poznaliśmy dane o PKB i inflacji w strefie euro. Odczyt inflacji znalazł się znacznie powyżej oczekiwań i wyniósł 10,7% r/r wobec oczekiwanych 10,2% r/r. Inflacja bazowa w strefie euro wyniosła z kolei 5,0% r/r (oczekiwano 4,8% r/r). Odczyt PKB wyniósł 0,2% k/k wobec oczekiwanego 0,1% k/k.

Warto również dodać, że 16 listopada Europejski Bank Centralny poinformował, że może zmniejszyć tempo podnoszenie stóp procentowych do 50 punktów bazowych w grudniu. Dwie poprzednie podwyżki we wrześniu i październiku wynosiły 75 pb.

Kurs dolara umacnia swoją pozycję powyżej 200-dniowej MA

Dolar spada od momentu odbicia się od okrągłego poziomu 5,00 zł. Amerykańska waluta dwukrotnie próbowała przebić psychologiczną barierę, ale bezskutecznie. Dzisiaj kurs USD/PLN zyskuje jednak 0,10% i umacnia swoją pozycję powyżej 200-dniowej MA.

Analizując wcześniejszy ruch, kurs USD/PLN wyznaczył formację podwójnego szczytu. Przebicie poziomu 4,8020 zł połączyło się z przebiciem kluczowego wsparcia (kolor zielony), co utworzyło na wykresie punkt konwergencji. Był to dodatkowy sygnał do spadków, w trakcie których została pokonana również 50-dniowa EMA.

XTB
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 18.11.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 18.11.2022

25 października poznaliśmy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za październik, oraz regionalne dane z Richmond. W obu przypadkach inwestorzy byli wyraźnie rozczarowani odczytami – wskaźnik Conference Board cofnął się do 102,5 pkt. z 107,8 pkt. przy prognozie 106,5 pkt. podczas kiedy regionalny indeks z Richmond zaliczył spadek w październiku do -10 pkt. przy oczekiwaniach na -5 pkt.

Notowania funta najsilniejsze względem złotego w czwartek

Kurs GBP/PLN zyskuje dzisiaj 0,39%, czyli ponad 2 grosze. Warto zauważyć, że brytyjska waluta poruszała się od drugiej połowy października w newralgicznym obszarze blisko 200-dniowej średniej kroczącej (MA) i 50-dniowej wykładniczej średniej kraczącej (EMA). Na początku listopada finalnie kurs GBP/PLN się odbił od tej strefy, co było sygnałem do dalszych spadków. Para walutowa odbiła się niedawno od strefy wsparć 5,2710 – 5,3200 zł i ponownie zbliża się do 50-dniowej EMA.

W drugiej połowie października nowo mianowany kanclerz skarbu UK Jeremy Hunt (następca Kwasiego Kwartega) przedstawił zarys planu podatkowego. Powiedział, że podstawowa wartość podatku dochodowego pozostanie bezterminowo na poziomie 20 proc. BoE także poinformowało o możliwości wznowienia skupu obligacji.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 18.11.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 18.11.2022

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Bank Anglii (Bank of England, BoE) zdecydował się podczas listopadowego posiedzenia podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych do poziomu 3%, co jest najwyższym poziomem od listopada 2008 r.

Na uwagę zasługuje fakt, iż była to już ósma podwyżka stóp proc. z rzędu. Mimo to, członkowie Rady Polityki Pieniężnej (MPC) uważają, że do trwałego przywrócenia inflacji do poziomu docelowego mogą być konieczne dalsze podwyżki stopy bankowej. Zaznaczyli jednak iż docelowy poziom stopy proc. może być niższy niż wyceniają to obecnie rynki finansowe.

W trakcie jesiennego oświadczenia kanclerz Jeremy Hunt ocenił, że gospodarka Wielkiej Brytanii znajduje się już w recesji i dlatego jest bardziej pesymistyczny od analityków. Hunt spodziewa się nawet skurczenia brytyjskiego PKB o 1,4% (mediana analityków wynosi -0,5%).

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykuł2023 rokiem dolara kanadyjskiego? CAD niedowartościowany aż 20%
Następny artykułSpółki, które mogą zyskać na Piłkarskich Mistrzostwach Świata
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here