Kursy walut 18.10.2022 r. Funt traci dziś ponad 4 grosze, dolar i euro również pod kreskąWe wtorek, 18 października 2022 roku kursy walut osłabiają względem złotego. Funt jest dzisiaj najsłabszy i traci aż 0,83%. Dolar i euro również notują słaby wynik i spadają odpowiednio: 0,22% oraz 0,31%. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Dolar zbliża się do poziomu 4,85 zł
  • Notowania euro porusza się w stronę 50-dniowej EMA
  • Kurs GBP/PLN z największym spadkiem 
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,8000 -0,31%
USD/PLN dolar 4,8580 -0,22%
GBP/PLN funt 5,4890 -0,83%

 

Kurs EUR/PLN spada poniżej okrągłego poziomu 4,80 zł

W trakcie dzisiejszej sesji kurs notuje minimalną stratę i spada poniżej okrągłej bariery 4,80 zł. Na początku bieżącego miesiąca kurs EUR/PLN zdołał przebić kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,8210 zł i kontynuował rajd w górę. Wspólna waluta oddaliła się również od 50-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA) co było dodatkowym sygnałem do wzrostu. Ostatnie sesje przynoszą jednak spadki i powrót poniżej wspomnianego oporu.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 18.10.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 18.10.2022

Na początku października Europejski Bank Centralny zaprezentował protokół ostatniego posiedzenia EBC. Politycy Europejskiego Banku Centralnego obawiają się, że inflacja może utknąć na wyjątkowo wysokim poziomie, więc konieczne jest agresywne zacieśnienie polityki, nawet kosztem słabszego wzrostu.

Co więcej, EBC podniósł stopy o 75 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu i zasygnalizował dalsze podwyżki, obawiając się, że szybka inflacja może się zakorzenić, co uczyni ją jeszcze trudniejszą do przełamania.

Kurs USD/PLN kontynuuje spadki po wczorajszym znacznym spadku

Dolar był wczoraj najsłabszą walutą względem złotego, natomiast dziś kontynuuje spadek – jak widzimy amerykańska waluta nie jest w stanie powrócić do wzrostów po odbiciu się od oporu przy okrągłej barierze 5 zł. Obecnym ważnym poziomem jest strefa wsparć i oporów znajdująca się przy 4,8020 zł.

We wrześniu amerykańska waluta zdołała się umocnić względem złotego o imponujące 25 groszy. W trakcie rajdu dolar przebił kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,80 zł. Trend wzrostowy był dodatkowo wspierany zieloną linią wsparcia wyrysowanej od czerwca b.r.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 18.10.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 18.10.2022

Amerykańskiej walucie pomógł na początku miesiąca opublikowany 5 października raport ADP przedstawiający liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym. Z raportu wynika, że we wrześniu br. amerykańska gospodarka stworzyła aż 208 tysięcy nowych miejsc pracy, co jest wynikiem lepszym od oczekiwanego przez ekonomistów (200 tys.). Obecnie inwestorzy czekają na posiedzenie Fedu.

XTB

Notowania funta przebiły dzisiaj 50-dniową EMA oraz 200-dniową MA

Kurs GBP/USD traci dzisiaj aż 0,83%, czyli ponad 4 grosze. Warto zauważyć, że brytyjska waluta przebiła tym samym 200-dniową średnią kroczącą (MA), która stanowi jednocześnie ruchomą linię wsparcia oraz 50-dniową wykładniczą średnią kraczącą (EMA). Jeśli GBP/PLN nie zdoła szybko powrócić do wzrostów wówczas może kontynuować spadki.

Umocnienie funta na początku października wynikało z decyzji Banku Anglii, który zdecydował się na skup obligacji skarbowych oraz dodruk pieniądza. Bank centralny uspokoił również rynek i cofnął swoją decyzję o zniesieniu najwyższej stawki podatku dochodowego.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 18.10.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 18.10.2022

W trakcie wczorajszej sesji nowo mianowany kanclerz skarbu UK Jeremy Hunt (następca Kwasiego Kwartega) przedstawił zarys planu podatkowego. Powiedział, że podstawowa wartość podatku dochodowego pozostanie bezterminowo na poziomie 20 proc. BoE także poinformowało o możliwości wznowienia skupu obligacji.

Podczas przemówienia Hunt zapewnił także o zweryfikowaniu pakietu wsparcia energetycznego. Aktualnie zakłada się w nim ,,zagwarantowane” ceny energii do kwietnia. W obliczu tych danych kurs funta ponownie się umocnił.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSEC zwiększa swoje wysiłki w sprawie zbadania upadku Three Arrows Capital oraz Celsius
Następny artykułBitcoin zaczyna przypominać złoto. BTC ochroni przed inflacją i globalną recesją
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here