Kursy walut 17.03.2023 r. Funt zyskuje już ósmą sesję z rzędu, dolar bez zmianW piątek, 17 marca 2023 roku kursy walut umacniają się względem złotego. Funt jest dzisiaj najsilniejszy, jednak zyskuje zaledwie 0,15%. Drugie jest euro z wynikiem 0,12%. Najsłabszy jest dzisiaj amerykański dolar, który porusza się blisko punktu odniesienia. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Kurs dolara bez zmian pod koniec tygodnia
  • Kurs euro minimalnie w górę
  • Kurs funta kontynuuje serię wzrostowych sesji 
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,6990 +0,12%
USD/PLN dolar 4,4240 -0,01%
GBP/PLN funt 5,3660 +0,15%

Kurs euro ponownie blisko 200-dniowej EMA

W trakcie dzisiejszej sesji kurs euro zyskuje 0,12% względem złotego. Kurs powraca do spadków po odbiciu się od poziomu 4,79 zł, które miało miejsce w drugiej połowie lutego. Notowania EUR/PLN tym samym opuszczają strefę pomiędzy wykładniczymi średnimi kroczącymi.W czwartek 16 marca 2023 r. decydenci Europejskiego Banku Centralnego nie ulegli presji rynków związanej m.in. z kryzysem bankowym, a stopa depozytowa wzrosła o kolejne 50 punktów baz. do 3,00 proc., a refinansowa do 3,50 proc.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 17.03.2023
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 17.03.2023

Są to najwyższe poziomy od listopada 2008 r. i potwierdzają jastrzębie nastawienie członków rady. Nawet ostatnie zawirowania w sektorze bankowym nie zmieniają perspektyw na walkę z inflacją, gdyż priorytet EBC się nie zmienił, jest nim walka z inflacją, która w lutym wyniosła 8,5 proc. Cel inflacyjny EBC to 2 proc.

– Widzimy pewną poprawę w niektórych obszarach, takich jak inflacja bazowa, ale szczerze mówiąc, jest to niewiele. Niezależnie na który wskaźnik spojrzymy, obecna inflacja nie zmierza ona jeszcze w kierunku, który potwierdzałby nasze prognozy, których się trzymamy – mówiła podczas konferencji prezes EBC.

Kurs dolara bez zmian w piątek

Dzisiaj kurs USD/PLN notuje spadek o 0,01%. Amerykańska waluta tym samym ponownie porusza się wewnątrz obszaru między średnimi kroczącymi. Dolar nadal szuka bodźców do obrania zdecydowanego kierunku względem złotego. Kluczowym wsparciem pozostaje poziom 4,2510 zł.

Analizując wcześniejszy ruch widzimy, że dolar spadał od momentu odbicia się od okrągłego poziomu 5,00 zł. Amerykańska waluta dwukrotnie próbowała przebić psychologiczną barierę, ale bezskutecznie. Warto również zwrócić uwagę na przecięcie się średnich: 50-dniowej EMA i 200-dniowej EMA na początku 2023 roku, co daje sygnał do możliwego pogłębienia deprecjacji.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 17.03.2023
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 17.03.2023

10 marca poznaliśmy raport z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 715 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) ze stycznia 2023 r., w raporcie lutowym ekonomiści spodziewali się pogorszenia sytuacji i wyniku na poziomie 205 tys. Jak się jednak finalnie okazało, z raportu BLS wynika, iż minionym miesiącu amerykańska gospodarka wytworzyła aż 311 tysięcy nowych miejsc pracy.

AVA Trade

Z kolei 15 marca opublikowano raport nt. inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych. Z opublikowanego raportu wynika, iż w lutym spadek inflacji ponownie przyspieszył, w efekcie czego dynamika wzrostu cen zmniejszyła się o 0,4 p.proc. do 6,0 proc. Równocześnie odnotowano także jedynie symboliczny spadek inflacji bazowej obrazującej zmianę cen konsumpcyjnych z wyłączeniem cen żywności i energii o 0,1 p.proc. do 5,5 proc. z 5,6 proc. przed miesiącem.

Notowania funta zyskują już ósmą sesję z rzędu

Kurs GBP/PLN umacnia się dzisiaj o skromne 0,15%. Brytyjska waluta po serii ośmiu wzrostowych sesji z rzędu opuściła szeroką strefę wsparć znajdującą się między poziomami 5,2400 – 5,3200 zł i obecnie zbliża się do 200-dniowej EMA.

Bank Anglii zdecydował się podczas lutowego posiedzenia podnieść stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych do poziomu 4 proc. Decyzja ta podjęta została większością głosów. Dwaj członkowie opowiedzieli się bowiem za utrzymaniem stóp proc. na dotychczasowym poziomie 3,5 proc.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 17.03.2023
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 17.03.2023

Jak podano w lutowym Raporcie Polityki Pieniężnej, zaktualizowane prognozy MPC wskazują na gwałtowny spadek inflacji CPI z obecnego, bardzo wysokiego poziomu, który w grudniu wyniósł 10,5%. Oczekuje się, że roczna inflacja CPI spadnie w Wielkiej Brytanii do około 4 proc. pod koniec tego roku, wraz ze znacznie płytszym przewidywanym spadkiem produkcji niż prognozowano jeszcze w listopadzie ub.r.

Indeksy PMI dla Wielkiej Brytanii wypadły 21 lutego znacznie lepiej od prognoz – dla przemysłu mamy odbicie do 49,2 pkt., a dla usług do 53,3 pkt. To daje argumenty za odbiciem funta – mniejsze ryzyko głębszej recesji na Wyspach, może być argumentem za utrzymaniem cyklu podwyżek przez Bank Anglii przynajmniej do poziomu 4,50 proc., jaki jest spodziewany do wakacji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs USD/JPY systematycznie w dół. Skąd bierze się siła jena?
Następny artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w piątek, 17 marca 2023 r.?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here