Naga Markets

Kursy walut 04.10.2022 r. Dolar, euro i funt osłabiają się względem złotego We wtorek, 6 października 2022 roku kursy walut umacniają się względem złotego. Dolar jest dzisiaj najsilniejszy i zyskuje aż 2,22%. Z kolei euro i funt zyskują odpowiednio: 1,49% oraz 0,80%. Głównym powodem osłabienia polskiej waluty jest dzisiejsze przemówienie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Sprawdź jak kształtują się kursy walut przed końcem dzisiejszej sesji.

  • Dolar jest dzisiaj najsilniejszą walutą względem złotego
  • Kurs EUR/PLN zyskuje w czwartek prawie 1,5%
  • Notowania funta również znajdują się nad kreską
Para walutowa Nazwa Kurs Notowania pary walutowej w trakcie dzisiejszej sesji
EUR/PLN euro 4,9800 +2,22%
USD/PLN dolar 4,8870 +1,49%
GBP/PLN funt 5,5624 +0,80%

 

Kurs EUR/PLN przebił dzisiaj kluczowy opór

W trakcie dzisiejszej sesji kurs euro zyskuje ponad 7 groszy. Tym samym kurs EUR/PLN zdołał dziś przebić kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,8210 zł i kontynuuje rajd w górę. Wspólna waluta oddala się również od 50-dniowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA) co jest dodatkowym sygnałem do wzrostu.

Euro znajdowało się w ostatnim czasie w silnym trendzie wzrostowym, co sprawia, że ostatnie spadki były traktowane przez inwestorów jako tymczasowe korekty.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 06.10.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 06.10.2022

W trakcie dzisiejszej sesji Europejski Bank Centralny zaprezentował protokół ostatniego posiedzenia EBC. Politycy Europejskiego Banku Centralnego obawiają się, że inflacja może utknąć na wyjątkowo wysokim poziomie, więc konieczne jest agresywne zacieśnienie polityki, nawet kosztem słabszego wzrostu.

EBC podniósł stopy o 75 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu i zasygnalizował dalsze podwyżki, obawiając się, że szybka inflacja może się zakorzenić, co uczyni ją jeszcze trudniejszą do przełamania.

Kurs USD/PLN zyskuje dzisiaj ponad 10 groszy

Dolar zyskuje w czwartek ponad 10 groszy co czyni go najsilniejszą walutą umacniającą się wobec złotego. Kurs USD/PLN odbił się od strefy wsparć i oporów oscylującej w okolicach poziomu 4,80 zł i obecnie kontynuuje rajd do najwyższego tegorocznego szczytu znajdującego się tuż poniżej psychologicznej okrągłej bariery 5 zł.

We wrześniu amerykańska waluta zdołała się umocnić względem złotego o imponujące 25 groszy. W trakcie rajdu dolar przebił kluczowy opór znajdujący się na poziomie 4,80 zł. Trend wzrostowy był dodatkowo wspierany zieloną linią wsparcia wyrysowanej od czerwca b.r.

XTB
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 06.10.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 06.10.2022

Dodatkowo amerykańskiej walucie pomaga opublikowany 5 października raport ADP przedstawiający liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym. Z raportu wynika, że we wrześniu br. amerykańska gospodarka stworzyła aż 208 tysięcy nowych miejsc pracy, co jest wynikiem lepszym zarówno od ubiegłomiesięcznego (185 tys.) jak również od oczekiwanego przez ekonomistów (200 tys.).

Notowania funta zbliżają się do kluczowego oporu

Kurs GBP/USD rośnie dzisiaj o 0,80%, czyli o ponad 4 grosze. Warto zauważyć, że brytyjska waluta odbiła się dzisiaj od 200-dniowej średniej kroczącej (MA). Obecnie funt zbliża się do kluczowego oporu zaznaczonego na poniższym wykresie kolorem zielonym.

Ostatnie umocnienie funta wynikało z decyzji Banku Anglii, który zdecydował się na skup obligacji skarbowych oraz dodruk pieniądza.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 06.10.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 06.10.2022

W ostatnim czasie szterling odreagował również po tym, jak Bank Anglii wkroczył, by uspokoić rynki, a Kwarteng cofnął swoją decyzję o zniesieniu najwyższej stawki podatku dochodowego.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułR. Kiyosaki: „Kocham Elona Muska”. Założyciel Tesli o krok od przejęcia Twittera
Następny artykułJak inwestować w przestrzeń kosmiczną? Opowiada współzałożyciel Copernic Space, Grant Blaisdell
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here