Gdy chwilowo wśród topowych projektów kryptowalutowych zapanowała nieco mniejsza zmienność cenowa niż w ostatnich tygodniach, to w segmencie tokenów powiązanych z branżą sztucznej inteligencji (AI) ostatnio wiele cyfrowych aktywów świeci na zielono. W trakcie minionego weekendu miały miejsce dwa wydarzenia, które doprowadziły do wybicia kursów tego typu tokenów.

Tokeny AI lecą w górę

To był dobry weekend dla inwestorów ładujących swoje środki w kryptowalutowe projekty AI. 







Część tokenów zaliczyła ładny skok na swoim wykresie cenowym, na co wpływ miało głośne odejście Sama Altmana z firmy OpenAI, która stoi za ChatGPT. Cała ta sytuacja była dość zmienna i dynamiczna, więc emocji na pewno nie brakowało. 

Również w niedzielę Elon Musk przekazał dobrą nowinę dla wszystkich akcjonariuszy jednej z jego firm – X Corp – która posiada konkretny koszyk spółek. Miliarder napisał, że otrzymają oni 25% udziałów w jego dosyć młodym przedsięwzięciu.

Chodzi oczywiście o xAI, czyli uruchomiony w marcu tego roku startup, który pracuje nad stworzeniem konkurenta dla chatbota od OpenAI. Niedawno firma zaprezentowała swojego chatbota o nazwie Grok.

Dalsza część artykułu pod filmem




Jeśli chodzi o skoki kryptowalutowych projektów AI, to warto na pewno wyróżnić tutaj token TAO od protokołu Bittensor, który w skali tygodnia skoczył o aż 125% na wykresie cenowym. 

Wykres cenowy tokena TAO na giełdzie MEXC. Źródło: TradingView

Także takie projekty, jak OCEAN od firmy Ocean Protocol, FET od Fetch AI oraz AGIX, za którym stoi SingularityNet, w ciągu ostatnich 7 dni wzrosły o 71%, 33% oraz 15%.

Kryptowaluty nawiązujące do projektów zajmujących się rozwojem sektora AI zaczęły mocno zyskiwać na popularności pod koniec zeszłego roku. Wtedy to bowiem wspomniana już firma OpenAI wypuściła na publiczny rynek swojego chatbota AI, czyli ChatGPT w wersji 3,5.

Wielu spekulantów jest zdania, że sztuczna inteligencja to sektor, który zrodzi więcej milionerów niż wynalezienie Internetu. Między innymi Rafał Zaorski stwierdził, że ta branża może przegonić hossę Internetu z końcówki lat 90-tych.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.