XTB

Kursy kryptowalut

Ranking kryptowalut to oficjalne zestawienie wszystkich dostępnych na rynku walut cyfrowych umożliwiające ich filtrowanie według kilku kategorii. Każdy ranking domyślnie przedstawia waluty w kolejności od największej do najmniejszej a ich “wielkość” określana jest poprzez ogólną kapitalizację.

Oprócz tego, ranking przedstawia nam również podstawowe informacje na temat wszystkich walut cyfrowych. Są to kolejno:

  • Nazwa kryptowaluty
  • Symbol a więc nazwa monety i skrót do notowań wykorzystywany na platformach analitycznych i inwestycyjnych
  • Uśrednioną cenę danej waluty
  • Procentową zmianę kursu w ciągu ostatniej godziny, 24 godzin oraz tygodnia
  • Kapitalizację a więc wartość wszystkich dostępnych w obrocie monet
  • Informacje na temat ilości monet w obiegu
  • Wielkości wolumenu a więc obrotów w ciągu ostatnich 24 godzin
Lp.NazwaSymbolCena% 1h% 24h% 7dKapitalizacjaMonety
w obiegu
Wolumen (24h)

Kurs kryptowalut

W odróżnieniu do tradycyjnych rynków walutowych, kryptowaluty mają notowania ciągłe. Oznacza to, że można nimi handlować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu a więc również w weekendy.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut, krytpowaluty również tworzą pary krzyżowe. Oznacza to, że można je kupić zarówno za EUR, USD i inne waluty fiducjarne jak również za inne kryptowaluty. W praktyce daje to możliwość wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty bez konieczności wcześniejszej wymiany na fiaty.

Ceny kryptowalut

Przez wzgląd, że krytpowaluty notowane są na wielu nieregulowanych giełdach ich wycena może się od siebie różnić. W praktyce oznacza to tyle, że nie ma jednej, z góry określonej ceny za Bitcoina czy inną walutę cyfrową. Ceny różnią się od siebie na poszczególnych giełdach i w dużej mierze zależą od obrotów na danej platformie.

Różnice pomiędzy poszczególnymi giełdami potrafią być tak znacząc, że wiele osób wykorzystuje je do robienia arbitrażu a więc zakupu jakiejś kryptowaluty na giełdzie, na której jej wycena jest niska (tania) i odsprzedaży na giełdzie, gdzie wycena jest wysoka (droga).

Ceny przedstawiane w rankingu kryptowalut to uśrednione ceny z różnych giełd. Wraz z początkiem 2018 roku jedna z najpopularniejszych stron internetowych monitorujących cenę oraz kapitalizację rynku walut cyfrowych – coinmarektcap.com – poinformowała o usunięciu ze swojej bazy części koreańskich giełd. Głównym powodem zmuszającym zespół coinmarketcap.com do tego zabiegu były ogromne różnice kursowe pomiędzy giełdami koreańskimi a pozostałymi platformami. Fakt ten sprawiał, że ceny przedstawiane w rankingu były mocno zawyżone i nie odzwierciedlały faktycznego stanu rzeczy.

Ogromnym plusem walut wirtualnych jest to, że są one dzielone aż do ósmego miejsca po przecinku. Oznacza to, że nie musimy kupować 1 Bitcoina czy 1 Ethereum. Jeżeli chcemy możemy kupić nawet 0,00000001 BTC.