Conotoxia

Kursy kryptowalut

Ranking kryptowalut to oficjalne zestawienie wszystkich dostępnych na rynku walut cyfrowych umożliwiające ich filtrowanie według kilku kategorii. Każdy ranking domyślnie przedstawia waluty w kolejności od największej do najmniejszej a ich “wielkość” określana jest poprzez ogólną kapitalizację.

Oprócz tego, ranking przedstawia nam również podstawowe informacje na temat wszystkich walut cyfrowych. Są to kolejno:

  • Nazwa kryptowaluty
  • Symbol a więc nazwa monety i skrót do notowań wykorzystywany na platformach analitycznych i inwestycyjnych
  • Uśrednioną cenę danej waluty
  • Procentową zmianę kursu w ciągu ostatniej godziny, 24 godzin oraz tygodnia
  • Kapitalizację a więc wartość wszystkich dostępnych w obrocie monet
  • Informacje na temat ilości monet w obiegu
  • Wielkości wolumenu a więc obrotów w ciągu ostatnich 24 godzin
Lp. Nazwa Symbol Cena % 1h % 24h % 7d Kapitalizacja Monety
w obiegu
Wolumen (24h)

W odróżnieniu do tradycyjnych rynków walutowych, handel kryptowalutami odbywa się w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (a więc również w weekendy). Standardowo w serwisach monitorujących notowania kryptowalut (będzie o nich mowa w oddzielnej sekcji), ceny podawane są w dolarach amerykańskich. Możliwe jest również tworzenie par krzyżowych, zarówno w konfiguracji kryptowaluta bazowa – kryptowaluta kwotowana (najczęściej Bitcoin lub Ethereum), jak i kryptowaluta kwotowana – waluta tradycyjna (zwana też fiducjarną; coraz częściej spotyka się również zapożyczone z języka angielskiego określenie „fiaty” – od fiat currencies).

Różnice w kursach

Przez wzgląd na to, że krytpowaluty notowane są na wielu nieregulowanych giełdach, ich wycena może się od siebie różnić. W praktyce oznacza to tyle, że nie ma jednej, z góry określonej ceny za Bitcoina czy inną walutę cyfrową i zależy ona w dużej mierze od obrotów na danej platformie.

Różnice pomiędzy poszczególnymi giełdami potrafią być na tyle znaczące, że wiele osób wykorzystuje je do arbitrażu– czyli zakupu określonej kryptowaluty na giełdzie, na której jej wycena jest niższa i odsprzedaży na giełdzie, gdzie notowania są wyższe.

Więcej o arbitrażu na Bitcoinie opowie Rafał Zaorski w poniższym materiale wideo.

Serwisy internetowe monitorujące notowania kryptowalut

Dużą popularnością wśród krypto inwestorów oraz miłośników tokenów cyfrowych cieszą się portale internetowe śledzące bieżące notowania kryptowalut oraz przedstawiające dane historyczne. Walory wyszczególniane są standardowo w kolejności od największej do najmniejszej pod względem ogólnego poziomu kapitalizacji rynkowej (ang. market capitalization – w skrócie market cap). Większość tego typu serwisów wyposażona jest w dodatkowe filtry umożliwiające przedstawienie zestawienia rankingowego kryptowalut na podstawie kryteriów wybranych przez użytkownika. Pionierem w tej dziedzinie jest serwis CoinMarketCap, który ustanowił standardy w branży serwisów do śledzenia zbiorczych danych z giełd kryptowalut.

Źródło: www.coinmarketcap.com

Są to kolejno:

  • Nazwa kryptowaluty;
  • Symbol – a więc nazwa waloru i skrót do notowań wykorzystywany na platformach analitycznych i inwestycyjnych (np. BTC dla Bitocoina, ETH dla Ethereum, LSK dla Liska);
  • Poziom kapitalizacji rynkowej, czyli wartość wszystkich dostępnych w obrocie monet;
  • Uśrednioną cenę danej waluty na podstawie informacji agregowanych z giełd kryptowalut;
  • Wielkości obrotów (wolumen – ang. volume) w ciągu ostatnich 24 godzin;
  • Procentową zmianę kursu w ciągu ostatnich 24 godzin;
  • Informacje na temat ilości monet w obiegu (ang. circulating supply);
  • Wykres liniowy ceny – w tabeli widoczny jako wersja zminimalizowana, obejmująca 7 ostatnich dni.

Do celów naszego opracowania, standardowe elementy wchodzące w skład zestawienia CoinMarketCap zostaną określone skrótem CMC (nie mylić brokerem CMC Markets na rynku foreks i kontraktów CFD). Po pierwsze ze względów czysto praktycznych – do porównania konkurencyjnych portali tego typu, których opisy zostały przedstawione w dalszej części. Po drugie, na CoinMarketCap często powołują się analitycy do swoich prognoz oraz przedstawiając dane historyczne, zwłaszcza w zakresie ceny, kapitalizacji rynkowej oraz wolumenu. Chociaż warto też pamiętać o tym, że mamy wybór, zaś konkurencja nie śpi i rozpieszcza użytkowników wieloma innymi funkcjami, niedostępnymi w CMC.

W jaki sposób wyliczana jest cena notowana na CoinMarketCap?

Średnia cena danej kryptowaluty wyliczana jest poprzez pomnożenie jej ceny przez ilość monet w obiegu. W przypadku CMC liczona jest ona na podstawie wolumenowej średniej ważonej (Volume Weighted Average – VWA) cen podawanych przez giełdy uwzględnione w rankingu. Za portalem bitrazzi.com przedstawiamy w jaki sposób dokonuje się takich wyliczeń. Kolumna A stanowi odczyt kolumny B jako wartości procentowej kolumny C – ta zaś reprezentuje zagregowany dobowy wolumen dla danej waluty. Kolumna D przedstawia udział danej giełdy w cenie określonej kryptowaluty. Na powyższym rysunku jest to OKex dla pary BTC/USDT po cenie 8.498,55.

Źródło: www.bitrazzi.com, na podstawie www.coinmarketcap.com

Udział tej ceny w całkowitych notowaniach pary BTC/USDT stanowi 3,53% (8.513,81). Jest ona średnią ważoną ceny Bitcoina na różnych giełdach. Elementy składowe ceny ogólnej są przydzielane w zależności od obrotów w zestawieniu ze zsumowaną wartością. Można to ująć w formie równania:

Cena (BTC) = (w1*c1) + (w2*c2) + (w3*c3) + (w4*c4) + (w5*c5)……….etc.

Gdzie:

  1. „w” stanowi wolumen zaczerpnięty z różnych giełd w procentach % (kolumna A), odwzorowany w poszczególnych wartościach w1, w2, w3, w4, w5 etc.;
  2. „c” to cena w USD na różnych giełdach (kolumna D), odwzorowana w wartościach c1, c2, c3, c4, c5…..etc.

Bazując na wartościach podanych powyżej, obliczenie będzie wyglądało w następujący sposób:

8,513.81 = (0,353 * 8498,55) + (0,330 * 8499.66) + (0,0261 * 8493,35) + (0,0249 * 8509.40) + (0,0235 * 8579,67)……………. etc.

Inne przydatne funkcjonalności dostępne na CoinMarketCap

Inwestorzy, zwłaszcza ci którzy mają tendencję do podążania wyłącznie za ceną (czego nie polecamy – najczęściej załapiemy się bowiem na szczyt górki lub dolne granice spadków), często korzystają z funkcji wyświetlania walorów, które najwięcej zyskały lub straciły, czyli Gainers and Losers (dostępne w zakładce Trending u samej góry). W zestawieniu tym brany jest wolumen z ostatnich 24 godzin dla monet o obrotach wynoszących co najmniej 50 tys. USD.

Źródło: www.coinmarketcap.com

Praktyczne wykorzystanie znajduje także zestawienie trzech najważniejszych wykresów – tzw. Global Charts. Są to kolejno: całkowita kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut (Total Market Capitalization), całkowita kapitalizacja rynkowa altcoinów (czyli cyfrowych tokenów z wyłączeniem Bitcoina – Total Market Capitalization Excluding Bitcoin) oraz całkowita kapitalizacja rynkowa pokazująca dominację na rynku z rozbiciem na poszczególne tokeny (Percentage of Total Market Capitalization – Dominance).

Całkowita kapitalizacja rynkowa pokazująca dominację na rynku z rozbiciem na poszczególne tokeny, źródło: www.coinmarketcap.com

Wśród klasycznych parametrów oferowanych przez CMC (zakreślenie na rysunku poniżej) należy wymienić dostępne po prawej stronie notowań każdej kryptowaluty przydatne informacje, takie jak pozycja w rankingu pod względem kapitalizacji rynkowej, strona internetowa, ogłoszenia i komunikaty (Announcements) dostęp do eksploratorów bloków (Explorers) – serwisów umożliwiających śledzenie stanu wydobycia bloków (więcej informacji na temat wydobywania Bitcoina znajdziesz tutaj) oraz listę transakcji wchodzących w ich skład. W dalszej kolejności znajduje się link do forum poświęconemu danemu projektowi krypto (Message Board) oraz link(i) do chatów (Chat). W ramach zakładki z kodem źródłowym (Source Code) zostaniemy przekierowani do  repozytorium kodów Github (zakupione ostatnio przez Microsoft), gdzie można sprawdzić stadium prac na danym projektem, w tym odczytać czerwone światło, gdy nic lub niewiele się pod tym względem dzieje.

Informacje dostępne na CMC dla danej waluty, źródło: coinmarketcap.com

Nie stawiajmy wszystkiego na jednego konia

Poleganie na jednym, zcentralizowanym źródle informacji w przypadku rynku, który jest ze swojej natury P2P (peer-to-peer), czyli zdecentralizowany,  niesie ze sobą potencjalne ryzyko natury technicznej. Można było tego doświadczyć w przypadku serwisu CoinMarketCap w nocy z 7 na 8 stycznia 2018 roku, gdy poziom kapitalizacji rynkowej spadł o 14%, z 814  do 700 mld USD. W szczególności ucierpiały notowania Ripple (XRP) – z rynku „wyparowało” 50 mld USD w ramach tej waluty.  Średnia cena na giełdach zachodnich kształtowała się na poziomie $2,12, podczas gdy w Korei Południowej była ona znacznie wyższa i wynosiła  $3,19 za 1 XRP na giełdzie Bithumb, $3,20 za 1 XRP na Coinone oraz $3,23 za 1 XRP Korbit.  Inwestorzy z tego kraju stanowią liczącą się siłę. Spadki na CMS uruchomiły paniczne reakcje wśród inwestorów, którzy polegali na notowaniach opartych o ten serwis.  Do tego dołączyły się działające na bazie algorytmów boty (roboty do handlu automatycznego lub pół-automatycznego). Jednym słowem ceny na najpopularniejszej platformie w branży, które przez pewien czas były niemiarodajne w wyniku wykluczenia giełd koreańskim, zadziałały na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Serwis wcześniej podał  na Twitterze informację o usunięciu ze swojej bazy części koreańskich giełd – z powodu rozbieżności w cenie notowań kryptowalut pomiędzy giełdami koreańskimi, a pozostałymi rynkami. Nie powstrzymało to jednak lawiny spadków.

Spadki notowań Ripple widziane na CoinMarketCap, źródło: www.coinmarketcap.com

Alternatywy dla CoinMarketCap

Poniżej przedstawiamy opis trzech innych serwisów agregujących w postaci tabelarycznej dane ze światowych giełd kryptowalutowych.  Ze względu na mocno zdecentralizowaną naturę rynku kryptowalut, sensownym rozwiązaniem jest korzystanie co najmniej z dwóch platform.

CoinPaprika

Strona główna serwisu CoinPaprika, źródło: coinpaprika.com

Serwis ten, oprócz klasycznych standardowych parametrów CMC, charakteryzuje się przyjaznym dla użytkownika interfejsem oraz funkcjami (w tym trybem nocnym i dziennym – przełącznik dostępny u samej góry), których nie znajdziemy u lidera rynku. Dużym ukłonem w stronę rodzimych miłośników sfery krypto jest polska wersja językowa, zaś łącznie mamy dostęp do sześciu wersji (13 wersji na CMC, bez języka polskiego). Przydatną funkcjonalnością jest wyszukiwarka filtrująca kapitalizację rynku w przedziałach od 1 mld USD + do 100 – 1 mln USD, z uwzględnieniem następujących kryteriów: wolumen (24h), zakres ceny oraz szeroki wybór tagów. Osoby, które interesują się projektami emitującymi tokeny w celu sfinansowania początków swojej działalności w ramach tzw. ICO (Initial Coin Offering – pierwotna oferta monety), znajdą oddzielną sekcję poświęconą temu zagadnieniu.

Profile poszczególnych kryptowalut w CoinPaprika

CoinPaprika profil kryptowaluty rys. 1; źródło www.coinpaprika.com

Profile poszczególnych kryptowalut w serwisie CoinPaprika (CP) (na rysunku powyżej na przykładzie Dash – podajemy bezpośredni link do profilu Dash na CP) to bogate źródło informacji, w którym oprócz typowych dla standardu CMC danych typu linki do eksploratorów czy kodów źródłowych na Github (z lewej strony), na samej górze znajdziemy zestawienie zmian ceny w interwale 1h, 24h, tydzień, miesiąc oraz rok. Pod ręką jest także krótki opis projektu, przekierowania do grup dyskusyjnych, mediów społecznościowych oraz tabelka z danymi takimi jak poziom kapitalizacji rynkowej, All Time High (maksima cenowe dla całej historii notowań), dostępne zasoby (czyli informacje na temat ilości monet w obiegu – circulating supply) oraz wolumen z ostatnich 24h.

CoinPaprika profil kryptowaluty rys. 2; źródło www.coinpaprika.com

Zaś ci, do których bardziej przemawia obraz niż słowo pisane (lub lubią zrobić sobie od czasu do czasu odmianę), po wejściu w profil konkretnej kryptowaluty znajdą  w prawym górnym rogu link z  materiałem filmowym prezentującym dany krypto projekt (pod tym linkiem dla przykładu zamieszczamy to co można obejrzeć na temat tokenu o nazwie Cardano (skrót ADA) – o projekcie opowie nam sam jego CEO – Charles Hoskinson). Więcej szczegółów o samej platformie CP oraz jej funkcjach dowiemy się od znanego youtubera Patricka Wielanda (materiał w języku angielskim).

Wśród narzędzi przydatnych dla każdego miłośnika rynku krypto dostępnych na CoinPaprika znajduje się

CryptoCompare

Źródło: www.cryptocompare.com

Serwis ten został uruchomiony w 2014 roku i nosił początkowo nazwę cryptocoincomparison.com. Nowa, zupełnie przebudowana wersja, także pod nową nazwą – CryptoCompare, ruszyła na początku 2015 roku. Serwis, oprócz standardowych funkcjonalności dostępnych na CMC, oferuje rozbudowane jak na standardy dla tego typu portali, możliwości. Należą do nich m.in. wykresy świecowe (oferowane oprócz klasycznych wykresów liniowych), narzędzia do analizy ceny w postaci prostych średnich ważonych (Simple Moving Average – SMA) oraz wstęg Bollingera (Bollinger Bands – BB). Pzykładowa konfiguracja pokazana została na poniższym rysunku. Możliwe jest nałożenie 3 narzędzi na jeden wykres. Dostępne są też przydatne opcje z zakresu wolumenu – RSI 14 i 21, różnych konfiguracji wskaźnika stochastycznegoo, MACD 12, 26, 9 oraz On Balance Volume.

CryptoCompare wykres z narzędziami SMA i BB źródło: wwwcryptocompare.com

Znajdziemy tam także szczegółowe opisy oraz zestawienia kryptowalut, giełd, portfeli oraz rozbudowaną sekcję dla krypto górników. Mocną stroną platformy jest również dostęp do serwisów informacyjnych poświęconych kryptowalutom, a także do mediów społecznościowych. Notowania kryptowalut można śledzić w takich walutach tradycyjnych jak USD, EUR, GDP, JPY. Dla programistów istnieje możliwość wkładu dzięki dostępowi do API. Platforma posiada przyjazny dla użytkownika, intuicyjny interfejs oraz ciekawą szatę graficzną. Przydatnym narzędziem jest funkcja menadżera portfolio – o której można dowiedzieć się więcej z załączonego  materiału wideo w języku angielskim.

LiveCoinWatch

Naszą „wielką czwórkę” platform zamyka LiveCoinWatch (LCW), choć nie należy doszukiwać się drugiego dna w ostatnim miejscu LCW w naszym zestawieniu. Platforma ta daje dostęp do solidnej bazy notowań cen wraz z wykresami oraz danymi historycznymi dla ponad 2000 kryptowalut z ponad 175 giełd, w tym, dla osób straumatyzowanych wydarzeniami z 7 a 8 stycznia 2018 roku – opcję włączania oraz wyłączania notowań z giełd koreańskich. Kursy są dostępne w skrzyżowaniu z aż 30 walutami tradycyjnymi. Twórcy platformy twierdzą, że mają najszybszy stopień odświeżania danych.

LiveCoinWatch w praktyce

Na uwagę zasługuje intuicyjny interfejs, w którym zadbano m.in. o osoby lubiące, gdy dane wyświetlają się na czarnym tle (funkcja trybu nocnego oraz dziennego – odpowiednio Night Theme i Day Theme), a także dodano przycisk do przełączania do funkcji pełnego ekranu (Fulscreen). Przydatna jest funkcja kastomizacji układu strony, gdzie możemy odznaczyć sobie, jakie kategorie danych mają się wyświetlać (kapitalizacja rynkowa, ilość monet w obiegu, oraz szereg opcji w kategorii ruchy cen (Movement). Poustawiać możemy także konfiguracje dotyczące high/low (szczytów i dołków), a także interwałów dla wykresów (7d, 30d oraz 90d).

Na poniższym rysunku przedstawiony został profil pojedynczej kryptowaluty na przykładzie NEO.

LiveCoinWatch profil NEO, źródło: www.livecoinwatch.com

W LCW wiele miejsca poświęca się artykułom na tematy dotyczące kryptowalut, dzięki czemu LCW można z powodzeniem wykorzystywać jako serwis informacyjny.Więcej o LCW dowiemy się z materiału wideo w języku angielskim na kanale CrypChronicles TV na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=lHjhBOdT0yw&t=214s