Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich dni żaden duży bank centralny nie zmienił poziomu swoich stóp procentowych. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie działo się nić. Wśród najważniejszych publikacji i wydarzeń tygodnia wymienić trzeba:

  • Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FOMC)
  • Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC)

FOMC nie zmienił stóp!
Fed zrobi wszystko by ratować gospodarkę

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitet Otwartego Rynku (FOMC), które zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, zakończyło się utrzymaniem stopy funduszy federalnych w przedziale 0-0,25 proc., brakiem zmian programu QE i jasną deklaracją, że władze monetarne zrobią wszystko, żeby wesprzeć pogrążoną w recesji amerykańską gospodarkę.

– Rezerwa Federalna będzie wykorzystywać cały arsenał swych narzędzi, by wspierać gospodarkę USA w tym trudnym czasie, starając się osiągnąć cele w zakresie pełnego zatrudnienia i stabilności cen – można przeczytać w komunikacje po posiedzeniu FOMC.

Amerykańska gospodarka kurczy się najszybciej od 2009 r.

Warto także w tym miejscu przypomnieć opublikowane dzień wcześniej dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Z raportu amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku gospodarka USA skurczyła się aż o 4,8% co jest najgorszym rezultatem od 2009 roku. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wówczas był to już zaawansowany etap kryzysu, podczas gdy obecnie mówimy dopiero o jego początkowej fazie.

Zobacz także:

EBC pozostawia stopy bez zmian, wprowadza jednak PELTRO

Dzień po posiedzeniu FOMC zebrała się również Rada Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego. W trakcie kwietniowego posiedzenia EBC zdecydowano o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Instytucja zapowiedziała jednocześnie, że jest gotowa zwiększać zakres oraz skład swojego obecnego programu skupu aktywów tak długo jak będzie to konieczne oraz zaoferowała nową serię długoterminowych operacji refinansujących na wypadek pandemii w celu zapewnienia bankom dodatkowej płynności o nazwie PELTRO.

– Rada Prezesów jest w pełni przygotowana do zwiększenia wielkości PEPP i dostosowania jego składu, o tyle, o ile będzie to konieczne i tak długo, jak będzie to konieczne. W każdym razie, jest ona gotowa dostosować wszystkie swoje instrumenty, stosownie do potrzeb, w celu zapewnienia, aby inflacja zbliżała się do celu w sposób trwały, zgodnie ze swoim zobowiązaniem do symetrii – napisano w oświadczeniu polityki pieniężnej.

– Operacje PELTRO składają się z siedmiu dodatkowych operacji refinansujących, które rozpoczną się w maju 2020 r. i będą rozłożone w czasie od lipca do września 2021 r., zgodnie z okresem obowiązywania środków służących złagodzeniu zabezpieczeń. Będą one przeprowadzane jako procedury przetargowe o stałej stopie procentowej z pełnym przydziałem, przy stopie procentowej niższej o 25 punktów bazowych od średniej stopy głównych operacji refinansowych obowiązującej w okresie trwania każdej z PELTRO – dodano.

Lagarde (EBC): Gospodarka strefy euro może się skurczyć w tym roku nawet o 12%

Podczas późniejszej konferencji prasowej po posiedzeniu EBC, szefowa instytucji oświadczyła, że spodziewa się, iż wzrost gospodarczy strefy euro spadnie w tym roku nawet o 12%. Jej zdaniem strefa euro stoi w obliczu recesji o niespotykanej wielkości i szybkości w czasach pokoju. Środki mające na celu powstrzymanie wirusa w znacznym stopniu wstrzymują aktywność.

UE przeżywa najgorszy kryzys w historii!

Warto w tym miejscu przypomnieć także opublikowane kilka godzin przed decyzją EBC dane Eurostatu. Wynika z nich, że gospodarka strefy euro skurczyła się w pierwszym kwartale aż o 3,8% a gospodarka całej UE o 3,5%. Były to najostrzejsze spadki zaobserwowane od początku prowadzenia badania tj. od 1995 roku. Większe nawet niż podczas poprzedniego kryzysu finansowego z lat 2008/2009.

Kurs euro największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że ta była w ostatnich dniach dość znikoma. Najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazało się euro, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 0,88%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również frank szwajcarski i funt szterling, które zyskały odpowiednio 0,64% i 0,44%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs dolara amerykańskiego, który osunął się o 0,77%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na zestawienie najsilniejszej do najsłabszej waluty G8 a więc pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów rynek dotarł w okolice istotnej konfluencji oporów. Mowa tu oczywiście o pokonanej już jakiś czas temu linii wcześniejszej tendencji wzrostowej będącej również dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego oraz horyzontalnego oporu w wysokości 1,0990. Tam też pod koniec tygodnia pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej korekty spadkowej, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w okolicy 1,0880.

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD H4

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara po 4,15 zł, ile będzie kosztowało euro, funt i frank po weekendzie?
Następny artykułKurs dolara największym przegranym tygodnia! Najciekawsze okazje minionego tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here