Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. W ciągu ostatnich dni poznaliśmy bowiem kilka istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dotyczących sytuacji gospodarczej. Wśród najważniejszych wydarzeń tygodnia bez wątpienia wymienić należy:

  • Posiedzenie dot. polityki pieniężnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej
  • Posiedzenie dot. polityki pieniężnej Banku Japonii
  • Posiedzenie dot. polityki pieniężnej Banku Anglii

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, wszystkie trzy wymienione wyżej banki centralne zdecydowały podczas swoich wrześniowych posiedzeń o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach.

Amerykański Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że koronawirus nadal stanowi „znaczne ryzyko” dla gospodarki, w związku z czym decydenci polityczni nie będą spieszyć się z podwyżkami stóp proc. i te mogą pozostać na obecnym lub zbliżonym poziomie nawet do 2023 roku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

NIeco odmienne zdanie na temat pandemii ma natomiast Bank Japonii, który mimo, iż utrzymał politykę monetarną na niezmiennym poziomie, to jednak nieco poprawił swoje poglądy na gospodarkę, sugerując, że do walki z pandemią koronawirusa nie jest potrzebna natychmiastowa ekspansja bodźców. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Przedstawiciele Banku Anglii wskazali natomiast, że w związku z panującą pandemią, warunki gospodarcze i prognozy pozostają nadzwyczaj niepewne. Zdaniem BoE obecne stanowisko polityki pieniężnej jest właściwe i nie ma potrzeby jego zmiany. Decyzja o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie została podjęta jednogłośnie przez 9 członków banku uprawnionych do głosowania. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Kurs franka największym przegranym tygodnia

Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był jen japoński, którego kurs wzrósł o 1,19 proc. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy dolara amerykańskiego, euro, dolara kanadyjskiego i franka szwajcarskiego, które osunęły się odpowiednio o 0,57 proc., 0,60 proc., 0,74 proc. i 0,82 proc.

Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro osunął się w tym tygodniu w okolice linii tendencji wzrostowej będącej dolnym ograniczeniem formacji równoległego kanału zwyżkującego, gdzie w czwartek pojawiła się już pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli zatem wsparcie to zostanie trwale odrzucone, kurs euro mógłby nawet wrócić do wzrostów.

EURUSD Daily

Kurs funta w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek ostatnich spadków, kurs funta osunął się aż o 7 centów z 1,3480 USD do 1,2760 USD. Wskutek tak znacznej deprecjacji rynek dotarł w okolice technicznego wsparcia, gdzie w poniedziałek pojawiła się większa reakcja popytowa. Od początku tygodnia obserwowaliśmy wzrosty. Tendencja ta dotarła aż w okolice ostatnio pokonanego wsparcie (teraz oporu), tj. 1,3025 USD i mierzenia 38,2 proc. korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu spadkowego, gdzie pod koniec tygodnia znów pojawiła się reakcja podażowa. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie kurs funta znów będzie osłabiał się w relacji do dolara amerykańskiego.

GBPUSD Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here