Naga Markets

Wtorkowa sesja przyniosła ze sobą zauważalną aprecjację dolara amerykańskiego i jena japońskiego. Inwestorzy poszukiwali bowiem bezpiecznej przystani, w obawie przed brakiem porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Przypomnijmy, że aby umowę handlową można było wprowadzić w życie przed końcem okresu przejściowego, tj. do końca roku, porozumienie powinno zostać podpisane najpóźniej jutro (czwartek, 15 października).

Porozumienie UK i UE w centrum uwagi

John Hardy, szef strategii walutowej w Saxo Bank wskazuje, że jeśli obie strony nie będą w stanie dojść jutro do porozumienia w kwestii podstawowych warunków umowy, istnieje znaczne ryzyko osłabienia kursu funta. Z drugiej zaś strony, pojawienie się informacji o zasadniczej zgodzie mogą dostarczyć bardzo znacznego impulsu dla funta szterlinga.Wskazuje on także, że nawet gdyby Zjednoczone Królestwo nie porozumiało się do jutra z Unią Europejską, istnieje prawdopodobieństwo, że jeszcze do końca roku obie strony wynegocjują satysfakcjonującą wersje umowy.

Kluczowe w tej kwestii mogą okazać się dzisiejsze doniesienia. Osoba z bliskiego otoczenia Borisa Johnsona, która przez wzgląd na prywatny charakter rozmów chce pozostać anonimowa przyznała, że Wielka Brytania nie zamierza zrywać negocjacji z Unią Europejską. Obie strony mają kontynuować wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia w sprawie ich przyszłych stosunków nawet po upłynięciu obecnego deadline’u.

– Najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest pewnego rodzaju transakcja hybrydowa, która jest mniej więcej transakcją wolnorynkową dotyczącą towarów o ograniczonym dostępie/paszporcie do UE w odniesieniu do brytyjskich usług finansowych – uważa John Hardy.

Strateg wskazuje także, że wczorajsza aprecjacja dolara amerykańskiego i jena japońskiego wyprzedza niepewność związaną z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Kurs dolara wzrósł o ponad 6 gr.

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/PLN zauważymy, że kurs dolara amerykańskiego zyskał od wczoraj w relacji do polskiego złotego ponad 6 groszy. Warto zwrócić uwagę, że tendencja ta rozpoczęła się w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 3,78 zł. Jeżeli zatem aprecjacja amerykańskiej waluty będzie kontynuowana, kurs dolara mógłby wzrosnąć do 3,90 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) na najniższych poziomach od ponad tygodnia
Następny artykułSama stymulacja nie wystarczy, by powstrzymać “cykl spowolnienia”, uważa znany inwestor
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here