Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych niezwykle interesująco. Wszystko to za sprawą sporej ilości istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba:

RBA pozostawia stopy bez zmian

W minionym tygodniu odbyło się czerwcowe posiedzenie dot. polityki pieniężnej Banku Rezerw Australii, w trakcie którego instytucja zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (0,25%).

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że Australijski Bank Centralny w tym roku obniżał stopy procentowe już dwukrotnie: 4 marca (jako jeden z pierwszych reagując na pandemię Covid-19) oraz 20 marca. Łącznie stopy procentowe spadły i tak z rekordowo niskiego już poziomu 0,75% do 0,25%.

Jeżeli chodzi o wtorkowe posiedzenie, to instytucja w swoim oświadczeniu nie zawarła żadnych informacji, których rynek nie słyszał już wcześniej. Aktualizacją jest jedynie gołębie stwierdzenie, że akomodacyjne podejście do polityki pieniężnej zostanie utrzymane tak długo jak będzie to potrzebne, zdaniem analityków nie niesie to jednak ze sobą dużej różnicy dla rynków.

Bank Kanady wskazuje poprawę warunków gospodarczych

Podczas środowego posiedzenia polityki pieniężnej Bank Kanady zdecydował się utrzymać główną stopę na poziomie 0,25% sugerując jednocześnie osiągnięcie przez negatywny wpływ Covid-19 na światową gospodarkę szczytu oraz poprawy kondycji finansowej.

Bank Kanady w oświadczeniu potwierdził ponownie, że dolna banda stóp procentowych została osiągnięcia i że nie rozważa ujemnych stóp procentowych, podnosząc jednocześnie swoje prognozy gospodarcze:

Decydujące i ukierunkowane działania fiskalne, w połączeniu z niższymi stopami procentowymi, budują wpływ wyłączenia produkcji na dochód rozporządzalny i pomagają stworzyć podstawy dla ożywienia gospodarczego. Podczas gdy perspektywy na drugą połowę 2020 roku i kolejne lata pozostają mocno zamglone, Bank oczekuje, że w trzecim kwartale gospodarka wznowi wzrost – prognozuje BoC.

EBC obniżył prognozy gospodarcze

Europejski Bank Centralny zdecydował podczas czerwcowego posiedzenia o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, jednocześnie zwiększając zakres programu skupu aktywów PEPP o kolejne 600 miliardów euro do łącznie 1 350 mld euro i wydłużeniu horyzontu czasowego dla zakupów w ramach PEPP co najmniej do końca czerwca 2021 r.

Zdaniem instytucji, spadek Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro będzie bezprecedensowy. Gospodarka ma skurczyć się bowiem w tym roku aż o 8,7 proc., by następnie wzrosnąć o 5,2 proc. w 2021 r. i 3,3 proc. w 2022 r. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w marcu br. EBC wskazywało na wzrost (a nie spadek) PKB w tym roku o 0,8%.

Odbicie ma pojawić się jednak już w III kw. bieżącego roku. Christine Lagarde wskazała jednak, że tempo ożywienia i skala odbicia pozostają wysoce niepewne.

EBC wskazuje także, że wraz ze spadkiem PKB, spadać będzie również inflacja, która ma utrzymać się w kolejnych miesiącach na niskim poziomie. EBC szacuje, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosną w 2020 r. o 0,3 proc. (wobec 1,1 proc oczekiwanego w marcu), w 2021 r. o 0,8 proc. (wobec 1,4 proc w marcu) a w 2022 r. o 1,3 proc. (wobec 1,6 proc. prognozowanego w marcu).

Rynek pracy w USA najgorsze ma już za sobą

Jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, tak również w tym tygodniu poznaliśmy raport z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Wynika z niego, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w maju 2020 roku wyniosła +2,5 mln. etatów. Oznacza to, że na przestrzeni minionego miesiąca w samych tylko Stanach Zjednoczonych przybyło ponad 2,5 miliona miejsc pracy. To największy wzrost zatrudnienia od początku zbierania tego typu danych. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, iż jest to wynik zdecydowanie lepszy od prognoz ekonomistów zakładających spadek (a nie wzrost) o 8 mln.

Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia spadła o 1,4 punktu procentowego do 13,3 proc. z 14,7 proc. raportowanego jeszcze w kwietniu br. Jest to nieznacznie pocieszenie po tym jak miesiąc temu zanotowano najwyższą stopę i największy miesięczny wzrost w historii prowadzenia badań.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był dolar nowozelandzki (NZD), który umocnił się aż o 3,32%. Tydzień do udanych zaliczyć może także dolar australijski (AUD), którego wzrosty sięgnęły 3,05%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs jena japońskiego (JPY), który osunął się aż o 3,89%. Tygodnia do udanych zaliczyć nie może również dolar amerykański (USD) i frank szwajcarski (CHF), których kursy osunęły się odpowiednio o 1,99% i 2,01%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro przerywa najdłuższą od 16 lat serię wzrostów 

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że euro zyskiwał w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie przez dziewięć sesji z rzędu, co było najdłuższą wzrostową serią od października 2004 roku, kiedy to aprecjacja również trwała 9 dni. Wskutek tak znacznej aprecjacji, kurs euro znalazł się na najwyższym poziomie od 12 marca.

EURUSD Daily

Kurs funta rośnie 7. sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego już siódmą sesję z rzędu, co jest najdłuższą wzrostową serią od listopada 2017 roku, kiedy rynek ten również zyskiwał nieprzerwanie przez 7 dni.

Warto zwrócić uwagę, że w skutek piątkowej aprecjacji kurs funta pokonał lokalny opór w wysokości 1,2640 i znalazł się na najwyższym poziomie od pierwszej połowy marca br. Potencjał do dalszych wzrostów wydaje się jednak dość mocno ograniczony, gdyż rynek ten znajduje się obecnie w okolicy kolejnego, niezwykle istotnego oporu.

GBPUSD Daily

Autor poleca:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin to obecnie najlepsze zastosowanie blockchaina – uważa była wiceprezes Banku Ludowego Chin
Następny artykułKurs dolara czeka na posiedzenie FOMC, euro na szczyt Eurogrupy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here