Kurs złotówki
Złotówka to potoczna nazwa dla polskiej waluty, złotego. Jeden złoty dzieli się na 100 groszy. Historia złotego sięga XVII wieku kiedy uchwałą sejmu I Rzeczpospolitej ustalono kurs złotego na 30 polskich groszy. Złoty utrzymywał wówczas parytet ze złotem (stąd też nazwa), co z biegiem czasu stało się niewygodne dla Korony.
Współczesny złoty wprowadzony został do obiegu reformą pieniężną ministra Grabskiego w 1924 roku. Zastępując zdewaluowaną markę polską, złoty odwoływał się do czasów Królestwa Polskiego. W okresie międzywojennym złotówka oparta była o parytet złota, a wartość złotego ustalono na 9/31 grama złotego kruszcu.
Po wybuchu wojny, niemieckie wojska okupacyjne wycofały z obiegu złotego z okresu II RP zastępując go nową walutą o tej samej nazwie. Nowy złoty pozbawiony był jednak wszelkich symboli narodowych, zachowano jednak język polski nadrukowywany na banknotach. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ponownie doszło do wymiany waluty na nową. Nazwa pozostała jednak stara i złoty utrwalił się już w pamięci Polaków.
Pojawienie się hiperinflacji na przełomie lat 80. oraz 90. XX wieku doprowadziło do powstania nominałów sięgających dwóch milionów złotych. Dopiero denominacja wprowadzona w życie w dniu 1 stycznia 1995 roku przez Narodowy Bank Polski doprowadziła do powstania PLN – nowego polskiego złotego.
Złoty zaliczany jest przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych do grupy walut gospodarek rozwijających się EME (Emerging markets). Z opublikowanego w kwietniu 2016 roku raporcie Banku wynika, że grupa walut do której zalicza się również polski złoty odpowiedzialna była za nieco ponad 21% całego dziennego obrotu na rynku walutowym.
Do najpopularniejszych par walutowych powiązanych z polskim złotym należą USD/PLN oraz EUR/PLN mierzące kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego oraz euro. Ważnymi z punktu widzenia gospodarki kraju są również kursy GBP/PLN oraz CHF/PLN.