Naga MarketsKurs złotego zyskuje dzięki dobrym danym z lokalnej gospodarki. Kluczowe wsparcie euro na 4,24 złNajnowsze dane z polskiej gospodarki z dzisiejszego poranka przyniosły na rynku niespodziewany optymizm. Wbrew oczekiwaniom analityków, ceny dóbr produkcyjnych w kraju spadły o 0,1%, chociaż przewidywano wzrost o 0,3% r/r. Z podobnym, pozytywnym zaskoczeniem przyjęto dynamikę wzrostu rocznej produkcji przemysłowej na poziomie 1,4%. Te dane są jednoznacznie dobre dla złotego.


Kurs złotego powalczy o umocnienie w styczniu

Walka o dalsze umocnienie PLN rozegra się zapewne dopiero w styczniu. Widać, że zmienność na rynkach powoli gaśnie. W przyszłym tygodniu może być już bardzo spokojnie, tym bardziej że najważniejsze kwestie dla inwestorów zostały rozwiązane. W globalnej wojnie handlowej, a dokładniej na arenie USA-Chiny, inwestorzy oczekują przez jakiś czas więcej spokoju, podobnie w jak w kwestii Brexitu.

Izba Reprezentantów zagłosowała przeciwko Prezydentowi USA. Proces impeachmentu przejdzie teraz do Senatu, aczkolwiek nie wygląda na to, by rynek walutowy specjalnie się tym zajmował. Szczególnie, że w senacie aż 67 ze 100 przedstawicieli tej izby będzie musiało zagłosować „za” i dopiero taki rezultat umożliwiłby usunięcie Donalda Trumpa z urzędu. Republikanie posiadają większość w Senacie, więc prawdopodobieństwo odwołania urzędującego prezydenta jest niewielkie. W relacjach USD/PLN ważniejsze są obecnie różnice stóp procentowych niż kwestie polityczne w USA i Polsce. Dojście do poziomu 3,8 na USD/PLN może być sygnałem, że pierwszy kwartał 2020 roku będzie dobry dla złotego. Najlepsi klienci w CMC Markets działający na parze USD/PLN pozostają byczo nastawieni do złotego. 91% z nich ma pozycje na umocnienie się złotego.

Brexit, a dokładnie okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii oraz negocjacje o przyszły kształt relacji z UE będą ważnymi tematami już w nowym roku. Kiedy kurz po wyborach już nieco opadł, inwestorzy się uspokoili. Oczywiście istnieje obawa, że Wielka Brytania może ostatecznie opuścić blok handlowy bez porozumienia, ale o to rynki będą się martwiły w drugim kwartale 2020 roku. GBP/PLN wykonał właśnie powrót w okolice strefy wsparcia. Odbicie od obecnych poziomów może być potwierdzeniem trwalszego trendu wzrostowego na tej parze. Po korekcie widać, że wielu klientów zamknęło swoje pozycje i pozostają oni z boku.

Na parze EUR/PLN jest wyjątkowo spokojnie. Kluczowym wsparciem pozostaje poziom 4,24. Na EUR/PLN przeważają zwolennicy PLN. Ich przewaga jest w stosunku 62:38.

Dzisiaj przed nami jeszcze kilka istotnych danych z rynków zagranicznych, w tym przede wszystkim z Banku Anglii (o godz. 13:00), gdzie obserwowane będą komentarze jego przedstawicieli. O godzinie 14:30 poznamy wyniki nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, a następnie o godzinie 16:00 wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym.

ISBnews/CMC MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here