Naga MarketsKurs złotego znowu zmienny. Funt (GBP/PLN) testował poziomy z majaNa rynkach akcji dochodzi właśnie do spadków największych od października. Nie jest im w stanie zapobiec dobitne podkreślenie przez Rezerwę Federalną, że szybko nie porzuci antykryzysowej polityki. Złoty lekko traci. EUR/PLN przekracza 4,55, a USD/PLN jest blisko 3,77. Polska waluta jest przy tym stabilniejsza niż większość przedstawicieli koszyka gospodarek wschodzących. Po interwencjach, które wyssały płynność z rynku, inwestorzy nie powrócili do kupowania złotego, więc teraz, w obliczu wyparowania apetytu na ryzyko, nie jest on wyprzedawany.

EUR/PLN przekracza 4,55, a USD/PLN jest blisko 3,77

EUR/PLN pozostaje w obrębie przedziału wahań 4,52-4,56, ale obecnie ryzyka leżą po stronie wyższych poziomów głównych złotowych par walutowych. Głównych, gdyż od złotego obecnie słabsze są waluty surowcowe w gronie G-10: dolar australijski, nowozelandzki czy kanadyjski, którym mocno doskwiera wyprzedaż na rynku akcji i cofnięcie cen surowców, zwłaszcza ewidentne w przypadku miedzi. Jej kurs na giełdzie w Londynie spada właśnie do poziomów najniższych w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Korekta na giełdach i odpływ kapitału z rynków wschodzących to środowisko zwykle sprzyjające frankowi. CHF/PLN dryfuje do 4,23 i osiąga pułapy najwyższe od interwencji NBP.

Euro na cenzurowanym

Odnotujmy, że nie ma już śladu po korzystnym dla dolara wzroście rentowności długu USA z pierwszej części miesiąca. Dochodowość dziesięcioletnich obligacji cofa się pod 1 proc., czyli jest prawie 20 pkt bazowych niżej niż w ostatnich szczytach. Amerykańska waluta umocniła się ostatnio dzięki schłodzeniu nastrojów inwestycyjnych. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. 12, 13 i 15 stycznia.

Zwyżka kursu EUR/USD wyhamowała także w obliczu rozczarowania przebiegiem programu szczepień na Starym Kontynencie. Gwoździem do trumny euro są wczorajsze komentarze Europejskiego Banku Centralnego, który nie tylko jest gotów przeciwdziałać sile euro, ale jednocześnie nie jest zadowolony z tego, że rynki finansowe zaczęły całkowicie powątpiewać w możliwość obniżki stóp procentowych. Kurs EUR/USD cofnął się do 1,21 i obecnie za bardziej prawdopodobne należy postrzegać kontynuowanie korekty niż powrót do zwyżek.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here