Naga MarketsHiszpańskie bezrobocie znowu rośnie. Słabe dane ciążą euro. Zarówno Kanada, jak i Japonia nie zmieniły stóp procentowych. Przez zwiększone wydatki przedwyborcze rosną prognozy deficytu Polski na kolejne lata.

Bezrobocie w Hiszpanii rośnie

Słabsze dane gospodarcze z obszaru Unii Europejskiej dotyczą nie tylko Niemiec. Dzisiaj poznaliśmy wyniki stopy bezrobocia w Hiszpanii. Dane za marzec powinny ukazywać początek sezonowego spadku bezrobocia. Okazało się jednak, że odczyt był o 0,25% wyższy niż w lutym. Nie bez znaczenia jest też jego wysokość. 14,7% to 2,5 raza więcej niż w Polsce. Efektem serii gorszych danych z państw unii walutowej jest kurs euro wobec dolara – najsłabszy od połowy 2017 roku. Ze względu na silne połączenie euro ze złotym oznacza to również maksima cenowe dolara względem złotówki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe bez zmian

Wczoraj Bank Kanady, a dzisiejszej nocy Bank Japonii, solidarnie utrzymały stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że weszliśmy w cykl podwyżek tego wskaźnika. Stany Zjednoczone jako pierwsza z dużych gospodarek rozpoczęły odejście od polityki rekordowo niskich stóp. Ruch ten został jednak przerwany, zanim przyłączyła się do niego większość głównych rynków. Stopa procentowa w USA zdążyła wzrosnąć z 0,25% do 2,5%, ale z liczących się państw dołączyły właściwie tylko Kanada i Meksyk, ponieważ mają silne powiązania z amerykańską gospodarką.

Agencja Moody’s straszy

Prognozy deficytu dla Polski poszły w górę. Powodem są przedwyborcze obietnice w ramach nowych programów socjalnych. Zapowiadane w roku wyborczym wydatki nie są neutralne dla budżetu. Warto zwrócić uwagę, że pomimo nich, nawet w 2020 roku, w którym przez cały rok kalendarzowy finanse państwa będą musiały ponosić koszty tych zmian, deficyt nie wzrośnie do poziomu, za który groziłaby nam unijna procedura nadmiernego deficytu. Agencja zwraca jednak uwagę, że to negatywny bodziec dla zdolności kredytowej kraju. Zamiast wykorzystywać dobrą koniunkturę, by redukować zadłużenie, szybciej przejadamy większość środków. Mimo wszystko agencja utrzymała stabilną ocenę dla naszego kraju oraz rating na poziomie A2, stąd brak reakcji na rynku walutowym.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here