Naga MarketsKurs złotego traci na Forex. RPP podniesie stopy procentowe?Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się w środę utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decydenci oczekują ożywienia aktywności gospodarczej w najbliższych kwartałach. Chociaż Credit Agricole (CA) w bazowym scenariuszu nie spodziewa się podwyżki stóp proc. aż do 2023 r., to wzrost inflacji może wymusić zastosowanie tego mało prawdopodobnego scenariusza już w czerwcu br.

  • Dalszy przebieg pandemii głównym źródłem niepewności
  • RPP spodziewa się przejściowego wzrostu inflacji
  • Scenariusz bazowy zakłada pierwszą podwyżkę stóp proc. w 2023 r.

Prewencyjna podwyżka stóp w czerwcu?

Głównym źródłem niepewności, co do skali i tempa ożywienia aktywności gospodarczej pozostaje dalszy przebieg pandemii w Polsce i za granicą. RPP z napływających danych wnioskuję poprawę koniunktury, ale zauważa jej zróżnicowanie między sektorami.

Te artykuły również Cię zainteresują
— W komunikacie podtrzymane zostały sformułowania dotyczące znaczenia kursu złotego dla perspektyw sytuacji gospodarczej („tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego”) oraz gotowości NBP do interwencji walutowych („w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych”) – zauważa Jakub Borowski z Credit Agricole.

Rada Polityki Pieniężnej spodziewa się przejściowego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach, który miałyby powodować głownie czynniki o charakterze podażowych. Prognoza Credit Agricole jest zgodna z tym scenariuszem. 

W kwietniu prezes NBP wskazywał na bardzo niskie prawdopodobieństwo stóp procentowych do końca 2022 roku. Prognoza Credit Agricole zakłada wzrost stopy referencyjnej z 0,10% do 0,25% w I kw. 2021 r.

Jednakże, możliwy, choć mało prawdopodobny jest także scenariusz, w którym zdecyduje się na jednorazową i nieznaczną podwyżkę stóp procentowych w czerwcu br., w odpowiedzi na wyraźnie podwyższoną inflację, uważa Jakub Borowski z CA. 

fpmarkets

Kurs złotego traci dziś wobec najważniejszych walut, tj. funta, dolara, euro i franka. Największe wzrosty obserwujemy na parze walutowej GBP/PLN, która odrabia straty z czwartku.

invest

Ciekawie sytuacja wygląda też na parze CHF/PLN, gdzie w środę doszło do wybicia w górę z konsolidacji. Najbliższy cel może teraz stanowić okrągły poziom 4,20 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here