Naga MarketsKurs złotego traci do dolara i euro. PLN najsłabszą walutą w regioniePo południu tylko złoty i forint są słabsze wobec dolara, reszta walut w mniejszym, lub większym stopniu zyskuje. Co ciekawe krajowa waluta nie zareagowała zbytnio na dzisiejsze szacunki Komisji Europejskiej, która zakłada w tym roku wzrost PKB Polski na poziomie 3,1 proc., a w przyszłym aż 5,1 proc. Dodatkowo jak dodają eksperci KE prognozy nie zakładają korzyści z tytułu napływu środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy, (ERF) przez co ryzyka dla prognoz są w górę.

Dolar w górę do złotego, euro również

Teoretycznie słabość HUF i PLN może mieć swój wspólny mianownik. Kilka dni temu pojawiły się spekulacje, że KE może wyraźnie upomnieć Węgry, aby uszczelniły swoje prawo w celu ograniczenia nadmiernych nadużyć związanych z wykorzystaniem środków unijnych, co może sprowadzać się do jakichś potencjalnych opóźnień w wypłatach z ERF. Z kolei Polska może stracić wizerunkowo w oczach brukselskich polityków za sprawą zamieszania wokół podatku medialnego, a jak wiemy wcześniejsze przepychanki związane z powiązaniem wypłaty środków z ERF z tzw. praworządnością były duże. Chociaż akurat w tym przypadku taka próba interpretacji faktów była by na dłuższą metę mocnym nadużyciem – stad też dzisiaj mogą to być tylko preteksty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczorajsze chwilowe zamieszanie na Wall Street w pierwszej godzinie po otwarciu rynku kasowego sprawiło, że niektórzy inwestorzy stali się nieco ostrożniejsi przy podejmowaniu nadmiernego ryzyka. Stąd też paradoksalnie warto będzie śledzić dzisiejsze zamknięcie handlu na nowojorskiej giełdzie. Uspokojenie sytuacji i nowe ATH na indeksach mogą dać sygnał do powrotu w stronę mocniejszego złotego. Zwłaszcza, że EURPLN i USDPLN były dzisiaj na oporach (odpowiednio 4,50 i 3,7150).

Wykres dzienny EURPLN
Wykres dzienny USDPLN
Wykres dzienny FUS500


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here