Naga MarketsNegatywny wydźwięk głosowań w Izbie Gmin

Premier Theresa May obroniła zmodyfikowaną w ostatnich godzinach wersję rządowego brexitu. Poparcie dla renegocjacji warunków backstopu oraz prawdopodobnie również wydłużenie okresu przejściowego do końca 2021 r. uzyskało większość głosów i zaczyna funkcjonować jako bazowy plan Londynu. To dobra informacja, gdyż udało się wypracować kompromis wewnątrz obozu rządowego (również z DUP), który może być przyjęty przez Izbę Gmin. Niestety inne informacje są mniej optymistyczne.

Poparcie dla poprawek, które zakładały przedłużenie okresu pozostania w UE, gdyby rządowy plan brexitu upadł, było niewystarczające, by parlament mógł przejąć inicjatywę w formowaniu planu opuszczenia UE, a następnie zredukować perspektywę chaotycznego wyjścia z Unii. Dążenie do bardzo bliskich kontaktów Wielkiej Brytanii z UE po wczorajszych głosowaniach także na należy odłożyć na bok. To negatywna informacja dla funta.

Inną niepokojącą kwestią może być fakt, że nowy plan May zostanie bardzo chłodno przyjęty w Brukseli. Nie dość, że pojawia się on po wielomiesięcznych negocjacjach i ustalonych już warunkach brexitu, to jeszcze zakłada zastąpienie backstopu innymi rozwiązaniami, które pozwolą na uniknięcie granicy na irlandzkiej wyspie. Niestety Londyn nie jest w stanie przedstawić tych alternatywnych rozwiązań. Gdyby one już istniały, to zresztą zostałyby znacznie wcześniej włączone do rozwodowego dokumentu.

Dla wielu unijnych krajów niesprecyzowany backstop prawdopodobnie byłby do zaakceptowania, biorąc pod uwagę przede wszystkim ryzyka związane z chaosem w scenariuszu brexitu bez umowy. Jednak dla Republiki Irlandii ten plan będzie bardzo trudny do przyjęcia, pamiętając o kontekście historycznym wydarzeń na wyspie.

Niemieckie PKB silnie w dół

Od dłuższego czasu zwracamy uwagę, że prognozy dla niemieckiego PKB są zbyt optymistyczne, biorąc pod uwagę wydarzenia lokalne i globalne w ostatnich miesiącach. Dziś można powiedzieć, że obawy o bardzo wolny rozwój naszego zachodniego sąsiada zostały potwierdzone.

W przyszłym roku, według opublikowanych w południe szacunków, niemiecka gospodarka będzie rozwijać się w tempie zaledwie 1 proc. Wcześniej oficjalne prognozy zakładały wzrost na poziomie 1,8 proc. Oznacza to, że perspektywy rozwoju zostały zredukowane prawie o połowę.

Komentując dane, Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki, cytowany przez agencję Bloomberg stwierdził, że główną przyczyną rewizji prognoz są czynniki zewnętrzne (np. brexit czy niepewność związana z handlem zagranicznym). Gdyby te prognozy się sprawdziły, to bieżący rok będzie najgorszym dla niemieckiej gospodarki od 6 lat.

Kurs złotego stabilny?

Ponownie niewiele ciekawego dzieje się na krajowym rynku walutowym. Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro. Ze względu na niewielkie zmiany na EUR/USD również para dolar złoty porusza się we względnie ograniczonym przedziale wahań

Dziś napłyną dwie ważne informacje z amerykańskiego rynku. Będzie to odczyt ADP za styczeń, który raczej nie powinien zaburzyć notowań dolara, jeżeli nowe miejsca pracy w amerykańskim sektorze prywatnym utrzymają się blisko wzrostu w granicach 200 tys.

Nieco więcej wahań dolarze (również na USD/PLN) możemy zobaczyć po godz. 20, kiedy zostanie opublikowany komunikat po styczniowym posiedzeniu FOMC. Sam komunikat raczej poważnie nie ulegnie zmianie (chociaż np. konsumpcja gospodarstw domowych może już nie być opisana jako „silnie rosnąca”). W grę wchodzi także złagodzenie sugestii dalszych podwyżek stóp procentowych, chociaż samo nastawienie sugerujące zacieśnianie warunków monetarnych na razie zostanie utrzymane. Konferencja prasowa też powinna być bardziej po gołębiej niż po jastrzębiej stronie. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej i przewodniczący FOMC, prawdopodobnie będzie zwracał uwagę na zagrożenia związane z handlem zagranicznym, shutdownem, brexitem. W rezultacie pauza w podwyżkach stóp procentowych zostanie utrzymana, a dalsze zacieśnienie monetarne będzie obarczone wieloma warunkami. To może zaskoczyć dolarowi wieczorem.

Marcin Lipka, Cinkciarz.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here