Naga MarketsMateusz Morawiecki, premier RP

Druga fala pandemii stała się faktem. Ilość pozytywnie zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem wielokrotnie przewyższa wartości raportowane wiosną. Fakt ten sprawia, że rządzący ponownie rozważają wprowadzanie coraz to większych obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Mimo, że jeszcze do niedawna wykluczali oni ponowny lockdown, to dziś wydaje się on coraz bardziej prawdopodobny.

  • Ożywienie gospodarcze jest zagrożone
  • Wzrost zachorowań może zmusić NBP do kolejnej redukcji poziomu stóp proc. 
  • Kurs złotego zależy m.in. od sytuacji na amerykańskiej giełdzie

Druga fala pandemii spowolni ożywienie gospodarcze

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wskazuje wprowadzenie w ostatnim czasie pewnych obostrzeń może doprowadzić do krótkoterminowego wyhamowania tempa ożywienia gospodarczego. Jego zdaniem obostrzenia te będą mieć jednak jedynie charakter czasowy, dlatego też można przewidywać, iż po pewnym czasie aktywność gospodarcza znów stanie się bardziej dynamiczna.

Te artykuły również Cię zainteresują

Eryk Łon, RPP

– Ogromnym  atutem naszej gospodarki są konsumenci, którzy w okresie po odmrożeniu polskiego życia gospodarczego wykazali spory entuzjazm. To właśnie dzięki nim w okresie od kwietnia do września tego roku można było zaobserwować poprawę w handlu i w przemyśle. Ten entuzjazm, ten optymizm znów stanie się motorem polskiej gospodarki, kiedy zniesione zostaną pewne obostrzenia, które zostały wprowadzone w październiku – napisał Eryk Łon we wtorkowym artykule dla Radia Maryja.

Stopy proc. NBP spadną poniżej zera?

Członek RPP wskazał także na bardzo ciekawe zjawisko, jakie dostrzec można na polskim rynku obligacji.

– 17 października tego roku po raz pierwszy w historii rentowność obligacji 2-letnich stała się ujemna. W kolejnych dniach było różnie. Np. 19, 20, 21, 22 oraz 23 października zanotowano rentowność dodatnią a 24 i 25 października znów ujemną – napisał Łon dodając, iż wynika z tego, że uczestnicy polskiego rynku finansowego mentalnie już przygotowują się do możliwości funkcjonowania w świecie stóp ujemnych.

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że w przypadku gdyby okazało się, że rozwój epidemii koronawirusa na terenie naszego kraju będzie bardzo dynamiczny (co właściwie już ma miejsce), nie można wykluczyć potrzeby łagodzenia polityki pieniężnej.

– Myślę, że potrzebna byłaby wówczas zarówno redukcja stóp procentowych, jak również skup aktywów – wskazał Łon dodając, że na razie jednak należy zachować postawę wyczekującą.

Jego zdaniem ważne znaczenie będzie miało na przykład to, jak kształtować się będzie poziom wskaźników: PMI w przemyśle oraz nastrojów konsumenckich, które opublikowane zostaną w listopadzie.

Kurs złotego skorelowany z sytuacją na Wall Street

Ekonomista dostrzega także korelację pomiędzy wahaniami amerykańskiego indeksu S&P 500 a wahaniami walut obcych jak euro i dolar amerykański wobec polskiego złotego. Wskazuje on, iż w czasie wzrostów amerykańskiego indeksu dostrzec można było spadki kursów euro i dolara, a podczas spadków S&P 500, euro i dolar zyskiwały w relacji do PLN.

– Szczególnie warto zwrócić uwagę na okresy spadków cen akcji na giełdzie nowojorskiej, z czym wiązać się może spadek optymizmu co do przyszłego tempa wzrostu gospodarczego na świecie. Osłabia się wówczas kurs złotego, co poprawia rentowność naszego eksportu i turystyki – wskazuje członek RPP dodając, że na tym przykładzie możemy dostrzec, że kurs płynny jest swoistym amortyzatorem negatywnych wydarzeń na zagranicznych rynkach akcji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUE wznawia rozmowy z UK, jednak nowa umowa jest nadal niepewna
Następny artykułIndeks strachu VIX skoczył na 7-tygodniowe maksima. Dzień wyborów w USA coraz bliżej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here