Naga MarketsKurs złotego powinien być znacznie słabszy, twierdzi członek RPPCzłonek RPP Rafał Sura w wywiadzie dla PAP Biznes powiedział, że obecnie nie ma potrzeby obniżek stóp procentowych, ale w przyszłości nie można wykluczyć takiego scenariusza. Dodał, że w warunkach odbudowy gospodarki kurs złotego powinien być znacznie słabszy.

Stopy w dół, kurs złotego zbyt mocny uważa członek RPP

W wywiadzie Sura podkreśla, że „w sytuacji, gdy doświadczamy globalnego kryzysu, obecny poziom stóp proc. jest optymalny” i w ogóle nie powinno się poruszać kwestii podwyżek stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
W kwestii obniżek to na ten moment Sura nie widzi takiej potrzeby, ale „jeżeli rozwój wydarzeń gospodarczych i równolegle dostarczane nam i analizowane przez nas ekspertyzy wskazywałyby możliwość dalszej obniżki stóp z równoczesnym wykazaniem pozytywnych skutków dla sfery realnej, to nie wykluczyłbym w przyszłości takiego scenariusza”.

Sura powiedział, że nie ma informacji, czy we wtorek NBP interweniował w celu osłabienia złotego. Członek RPP uważa jednak, że „w warunkach odbudowy gospodarki kurs powinien być znacznie słabszy i skorelowany z obniżoną stopą procentową. To wynika z analiz NBP. Osłabienie złotego przyczyni się do wzrostu konkurencyjności cenowej polskich produktów, co jest niezmiernie istotne dla utrzymania rynków zbytu przez eksporterów i szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii.”

Na pierwszy rzut obaw komentarzach Sury nie ma nic zaskakującego – jest on zwolennikiem utrzymania stóp procentowych bez zmian, ale nie wyklucza dalszych obniżek. Jednak jest to kolejny głos w krótkim czasie wspominający o obniżkach i jasne stanowisko w sprawie wartości złotego. W połączeniu z silnymi ruchami na rynku złotego trudno odbierać słowa Sury inaczej jak kolejną werbalną interwencję.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here