Naga MarketsW ciągu ostatnich siedmiu sesji na rynku FX krajowy złoty stracił blisko 14 gr wobec euro. EUR/PLN chwilowo przetestował 4,5950 PLN, czyli najwyższe poziomy od kwietnia br. Podbicie zmienności wokół PLN powiązać należy z momentem spadku głównej pary walutowej, eurodolara, poniżej 1,17 USD. Zmiana tendencji na EUR/USD popchnęła inwestorów do ponownej aktywności na walutach EM, czy CEE. Jeszcze kilka tygodni temu główne story wokół EM dot. narastającej presji podażowej wokół TRY czy RUB.

Aktualnie mówi się jednak sporo o PLN. Do wspomnianego już czynnika mocniejszego dolara doliczyć należy również powrót rynkowych spekulacji dot. potencjalnego powiązania dostępu do funduszy UE z przestrzeganiem zasad praworządności. Wśród krajów które mogłyby zostać obciążone takim obostrzeniem wymieniana jest właśnie Polska oraz Węgry.

W ujęciu rynkowym wydaje się jednak, iż ostatnie spadki na PLN przybrały zbyt dynamiczny charakter i oczekiwać możemy lekkiej korekty tego ruchu. Klasycznie dużo zależeć będzie jednak o zachowania eurodolara. Pisząc ten komentarz czekamy na wieczorną debatę Trump-Biden. Temat wyborów prezydenckich w USA będzie generować zmienność na rynkach w najbliższych tygodniach – tym bardziej, iż to Biden jest liderem sondaży.

Z drugiej strony mamy natomiast EBC, gdzie przebijają się ostatnie zakulisowe komentarze dot. zbyt wysokiego kursu EUR, co ogranicza potencjał odbicia gospodarcze w Strefie Euro. W tle mamy oczywiście rosnące statystyki dot. COVID19 w Europie co podbija ryzyka związane z powrotem obostrzeń gospodarczych.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here