Naga MarketsKurs złotego oraz cena złota mocno się osuwają. Zyskuje dolarZłoty ma już za sobą okres, gdy bardzo zyskiwał. Jednak w szybkim tempie osłabił się wobec euro, a po kilku dniach także bardzo wobec dolara. Co ciekawe, traci złoty i złoto.

Kurs dolara rośnie, na czym tracą złotówka oraz złoto

Czynniki globalne były dla złotego sprzyjające, ponieważ inwestorzy z całego świata szukają sposobów na ochronę swego kapitału. Natomiast od Rady Polityki Pieniężnej, po jej ostatnim spotkaniu spodziewano się komunikatu przy spełnieniu jakich warunków rozważy podwyższenie stóp procentowych.– Na czerwcowym posiedzeniu RPP zabrakło takiego choćby zawoalowanego komunikatu – ­ mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jest to tym bardziej istotne, że na rynku walutowym jesteśmy w okresie, gdy coraz więcej banków centralnych zmierza do normalizacji sytuacji w polityce pieniężnej, zwłaszcza że gospodarki wielu krajów silnie odbiły i są już powyżej stanu sprzed pandemii.

To właśnie z tego powodu inwestorzy bardzo nagradzają waluty tych krajów, gdzie banki centralne coś robią, by powrócić do normalności, a więc już bez zerowych lub ujemnych stóp procentowych. Zyskiwał kanadyjski dolar, węgierski forint, a złoty zaczął się osłabiać po komunikacie RPP.

Osłabienie złotego wobec dolara jeszcze bardziej przyspieszyło. Szalejący Nasdaq, umacniający się dolar, tonące złoto i złoty, rekordowe reverse repo – to wszystko następstwa jednego wydarzenia, jakim było posiedzenie Fed. Czy to wszystko da się w ogóle posklejać? Najprościej zacząć od dolara, bo jemu ewidentnie sprzyjają dwa czynniki – podniesienie oczekiwań na podwyżki oraz wzrost stóp IOER i RR (obydwie wzrosły o 5bps). To bardzo kosmetyczne zmiany, a reakcja na rynku jest ogromna – to pokazuje jak bardzo banki centralne „zniewoliły” rynki.

Nagle okazuje się, że kilka punktów bazowych rentowności jest takim magnesem, że przyciąga miliardy dolarów. Te 5 punktów bazowych na reverse repo oferowanych przez Fed wydaje się śmieszną wartością (dokładnie 100 razy mniej niż wynosi inflacja), ale w świecie, gdzie ujemne stopy coraz bardziej są rynkowym standardem stają się wręcz luksusem.

– Silniejszy dolar jest też przeciwnikiem numer jeden walut rynków wschodzących, a ponieważ RPP ostatnio odcięła się od jakiejkolwiek dyskusji o podwyżkach, naszej walucie dostało się mocno – wyjaśnia główny ekonomista XTB. – Silniejszy dolar jest niesprzyjający dla takich walut jak złoty.

Po osłabieniu złotego, euro kosztuje na poziomie 4,55 zł, a dolar blisko 3,82 zł.

Za dolarem i wzrostem rentowności amerykańskich 10-latek poszło złoto. Fakt, reakcja jest atomowa, ale też złoto było mocno wykupione i „męczyło się” już w okolicach 1900 dolarów. To odbicie było dużo silniejsze niż wskazywałaby relacja z obligacjami i napędzane było słabym dolarem, więc przy znaczącym umocnieniu tego ostatniego ruch na złocie nie powinien dziwić. Na razie spadki zatrzymały się przy kluczowym technicznym poziomie 1765 USD za uncję.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator medical kurs akcji | notowania polenergia | akcje santander | kurs ten square games | dax index online | btc news | kurs huf |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here