Naga Markets

Kurs złotego notuje spokojne zwyżki - notowania USD/PLN spadły do rejonu 4,02-4,03Na rynku polskiego złotego w tym tygodniu widzimy kontynuację stopniowych zwyżek notowań, które miały miejsce także pod koniec 2021 roku. Na globalnych rynkach finansowych pojawił się większy apetyt na ryzyko, który sprzyja walutom EM, w tym polskiemu złotemu. W rezultacie, notowania indeksu BOSSAPLN zwyżkują w tym tygodniu do okolic 85 pkt., co jest najwyższą wartością tego agregatu od pierwszej połowy listopada ub.r., czyli od prawie dwóch miesięcy.

Kurs złotego zyskuje względem głównych rywali na rynku Forex

Analogicznie, notowania USD/PLN spadły do rejonu 4,02-4,03, najniższego od dwóch miesięcy. Natomiast notowania EUR/PLN zeszły do okolic 4,55, czyli najniższego poziomu od trzech miesięcy.



Notowania BOSSAPLN – dane dzienne 7.01.2022 r.
Notowania BOSSAPLN – dane dzienne 7.01.2022 r.

Bieżący tydzień – zarówno na globalnym, jak i na lokalnym rynku walutowym – upływa pod znakiem spekulacji dotyczących działań banków centralnych. W Polsce doszło do kolejnej podwyżki stóp procentowych i najprawdopodobniej nie jest to jeszcze koniec cyklu, aczkolwiek Adam Glapiński w swoim wystąpieniu zasugerował już mniej agresywne tempo podwyżek w kolejnych miesiącach.

Notowania USD/PLN – dane dzienne 7.01.2022 r.
Notowania USD/PLN – dane dzienne 7.01.2022 r.

Także w Stanach Zjednoczonych trwają spekulacje na temat możliwych podwyżek stóp procentowych w USA – sądząc po informacjach zawartych w ostatnich minutkach z posiedzenia Fed, cykl podwyżek mógłby zostać zapoczątkowany nawet w marcu.

Notowania EUR/PLN – dane dzienne 7.01.2022 r.
Notowania EUR/PLN – dane dzienne 7.01.2022 r.

Mimo że informacje z USA wspierają dolara, to jednak ogólnie, nastawienie banków centralnych na świecie na stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej sprzyja rynkowemu optymizmowi, bowiem jest sygnałem, że instytucje te wierzą w ożywienie w globalnej gospodarce. A to pozytywnie przekłada się na złotego i inne waluty, uznawane za bardziej ryzykowne.

Autor poleca również:



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here