Naga Marketspolskie monety na wysokich stosachWarszawa, 04.12.2019 (ISBnews) – Złoty rano nieznacznie umacnia się do euro i dolara na fali poprawy nastrojów na rynkach globalnych, kontynuując tym samym ruch zainicjowany w ostatni piątek. O godzinie 09:22 kurs EUR/PLN spadał o 0,5 gr do 4,28 zł, a USD/PLN o 0,6 gr do 3,8610 zł, przy stabilizacji notowań CHF/PLN na poziomie 3,9160 zł.

Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym będzie kończące się dziś dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Tradycyjnie decyzja ws. stóp procentowych zostanie ogłoszona w godzinach południowych, a o godz. 16:00 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu i rozpocznie się konferencja prasowa.

Rynek nie oczekuje zmiany kosztu pieniądza ani na obecnym, ani na wielu następnych posiedzeniach RPP. Oznacza to pozostawienie głównej stopy procentowej w Polsce na rekordowo niskim poziomie 1,50 proc. Rada nie powinna też w znaczący sposób zmienić swojej gołębiej retoryki, wciąż podkreślając prawdopodobieństwo braku zmiany stóp procentowych do końca swej kadencji.

Z punktu widzenia inwestorów, a więc i złotego, ciekawe mogą jednak być odniesienia RPP do ostatnich danych o spadku dynamiki polskiego PKB w III kwartale br. do 3,9 proc. z 4,6 proc. kwartał wcześniej, a przede wszystkim do dość rozczarowującej struktury wzrostu PKB, mogącej sugerować głębsze hamowanie w przyszłości niż wskazują na to aktualne prognozy. Innym ważnym punktem odniesienia będzie komentarz Rady do sygnalizowanych przez rząd podwyżek cen energii w 2020 roku, co dodatkowo może podnieść przyszłoroczną inflację.

Te artykuły również Cię zainteresują

Drugim ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia z punktu widzenia złotego, będą publikowane po południu amerykańskie dane o kondycji tamtejszego sektora usług (indeks ISM dla usług) i rynku pracy (raport ADP). Ewentualne słabe odczyty sprowokują wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych, co powinno skutkować osłabieniem umacniającego się od piątku złotego.

Marcin Kiepas, analityk TickmillConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here