Naga MarketsKurs złotego najsłabszy od początku czerwca. Euro (EUR/PLN) znowu w góręDolar plasuje się w czwartek w połowie stawki G10, a za jego umocnieniem przemawiają oczekiwania wyższej inflacji konsumenckiej z USA. Gołębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu RPP osłabił złotego. W stabilizacji PLN nie pomaga również globalna awersja do walut krajów rozwijających się.

Kurs euro traci do dolara (EUR/USD) zyskuje jednak do złotego (EUR/PLN)

EUR/USD w czwartek wraca w okolice 1,2170, przy nieco silniejszym dolarze i oczekiwaniu utrzymania niskich stóp procentowych przez EBC. Decyzja EBC zostanie zakomunikowana o 13:45, a rynek oczekuje utrzymania głównej stopy na poziomie 0 proc. oraz utrzymania tempa skupu aktywów na dotychczasowym poziomie. Stwarza to pewne ryzyko spadku kursu EUR/USD, a co za tym idzie większej presji na waluty regionu CEE.

Te artykuły również Cię zainteresują
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej widoczna jest awersja do ryzyka. EUR/HUF utrzymuje się jednak względnie nisko, przy 345,9 pkt., gdyż rynek wycenia szybszą normalizację polityki pieniężnej na Węgrzech. Pierwsza podwyżka stóp oczekiwana jest już na następnym posiedzeniu. Do poziomu 25,4 pkt. przyklejony jest kurs EUR/CZK, który trzyma się w trendzie bocznym od połowy maja.

Wyraźnie słabszy jest natomiast złoty, który negatywnie przyjął komunikat po posiedzeniu RPP. Rada w środę utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 0,1 proc.), a w komunikacie rozwiała wszelkie wątpliwości odnośnie zwrotu w polityce pieniężnej. Rada widzi inflację jako przejściową i wywoływaną czynnikami zewnętrznymi, toteż nie zamierzać korygować parametrów polityki.

Uczestnicy rynku, którzy oczekiwali zaostrzenia tonów w kierunku bardziej jastrzębim mogę się czuć rozczarowani, a scenariusz utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do końca bieżącego roku staje się coraz bardziej realny. EUR/PLN reaguje w czwartek odbiciem do 4,4860 – najwyżej od początku miesiąca. Kurs zmaga się z ważnym oporem, którego złamanie może poskutkować powrotem na wyższe poziomy. USD/PLN umacnia się o 0,5 proc. (jak na standardy FX to silna reakcja) do poziomu 3,6870, a notowania GBP/PLN wracają w okolice 5,1980.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs 11bit | benefit kurs | kurs kuny | akcje pkp cargo | zloty online | btc kurs | notowania polenergia |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here