whitebit

Kurs złotego może się dalej umacniać? Co będzie z dolarem? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą niebywałą aprecjację kursu złotego. Eksperci dostrzegają, że polska waluta nie ma ostatnio sobie równych. W bieżącym kwartale zyskuje ona wszak najmocniej spośród wszystkich 30 najistotniejszych walut globu. Fakt ten sprawił, że kurs dolara amerykańskiego spadł do najniższego poziomu od lipca br., a kurs euro znalazł się najniżej od marca 2020 r. Ekonomiści Commerzbank uważają jednak, iż tendencje te mogą wkrótce ulec zmianie i prognozują osłabienie złotego w 2024 r. i 2025 r.

Polski złoty straci koronę! Ekonomiści Commerzbank prognozują deprecjację PLN w 2024 i 2025 r.

Największe wzrosty zanotowały waluty tych krajów wschodzących, których banki centralne przeprowadziły w ciągu ostatnich trzech lat jedne z najbardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych.Nie dziwi więc fakt, iż najjaśniejszym gwiazdami tego odbicia są polski złoty i węgierski forint. Oprócz tych dwóch walut, jedne z najlepszych zwrotów z carry w tym roku pochodzą z Ameryki Łacińskiej. Kolumbijskie i meksykańskie peso oraz brazylijski real przyniosły inwestorom co najmniej 15% zyski, podczas gdy zakłady na turecką lirę i malezyjskiego ringgita straciły najwięcej.

Wzrost polskiego złotego napędzany był także zmianą władzy w Polsce. Sformowanie koalicji przez partie znajdujące się dotychczas w opozycji zwiększa bowiem prawdopodobieństwo otrzymania przez nasz kraj środków z Krajowego Planu Odbudowy, co w połączeniu z zażegnaniem konfliktu z instytucjami unijnymi oraz lepszymi perspektywami wzrostu gospodarczego, stwarza “korzystne warunki dla złotego.” Czytaj więcej 

Kurs dolara wróci na ścieżkę wzrostów? Ekonomiści ING prognozują korektę w “nadchodzących dniach”

Dolar amerykański nie może zaliczyć ostatnich dni, a nawet i tygodni do udanych. W całym listopadzie jest on wszak najsłabsza spośród walut G8 To też sprawiło, że kurs najpopularniejszej pary walutowej, a więc EUR/USD znalazł się na najwyższym poziomie od połowy sierpnia br. i zbliża się do granicy 1,10. Ekonomiści ING uważają jednak, że jakiekolwiek przebicie tego poziomu okaże się nietrwałe, ponieważ obraz stóp procentowych pozostaje zasadniczo wspierający dla dolara, i pozostanie taki dopóki dane dot. wzrostu gospodarczego w USA nie zmienią się zdecydowanie na negatywne.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Dolar pozostawał pod presją na początku tego tygodnia do czego w znacznej mierze przyczyniły się rosnące gołębie oczekiwania amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Krzywa przyszłych stóp procentowych Fed Funds wycenia obecnie pierwszą obniżkę stóp już w czerwcu 2024 roku. Wczorajsze słabe dane o sprzedaży domów w USA pomogły umocnić niedźwiedzi impet dolara i teraz potwierdzają narrację, że wyższe stopy procentowe mają bardziej namacalny wpływ na gospodarkę USA.

Ekonomiści ING oczekują, że dolar pozostanie bardzo wrażliwy na dane z USA, w tym dzisiejszy indeks zaufania konsumentów Conference Board, który powinien nieznacznie spaść.  Istotny wpływ na kurs USD będzie mieć także zapewne Fed.

– Bank centralny niemal na pewno utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w grudniu – prognozują eksperci. Czytaj więcej 

Czas na wzrost kursu euro? USA na szczycie stóp procentowych

Czołowi analitycy rynków finansowych podzielają optymistyczny pogląd na przyszłość kursu euro do dolara amerykańskiego (EUR/USD). Nomura, jeden z wiodących graczy na rynku, przewiduje, że kurs ten wzrośnie do 1,1150 w ciągu najbliższych 1-2 miesięcy. Co stoi za tym optymizmem i jakie czynniki wpływają na tę prognozę? „Edek” konsoliduje we wtorek w okolicach 1,0950.

Nomura argumentuje, że obecne czynniki gospodarcze zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i strefie euro przyczynią się do wzrostu kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Kluczowym elementem tej prognozy jest przekonanie, że stopy procentowe w USA osiągnęły już swój szczyt, szczególnie po pozytywnych danych dotyczących inflacji za październik. Nomura widzi to jako istotny sygnał dla rynku, który może prowadzić do dalszej redukcji długich pozycji netto w USD.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Eksperci są również optymistyczni co do Europejskiego Banku Centralnego (EBC), przewidując silny opór przed cięciami stóp procentowych. Bank prognozuje, że EBC będzie się stawiał na stanowisku ostrożności w obliczu obaw dotyczących trwałej inflacji.

– Dodatkowo, perspektywy handlowe strefy euro są uważane za bardziej korzystne. Nadwyżki handlowe i na rachunku obrotów bieżących w tej strefie powinny utrzymać popyt na euro, przyczyniając się do jego umocnienia – napisano w raporcie. Czytaj więcej 

Kurs srebra może zaskoczyć inwestorów w 2024 r. Wszystko za sprawą AI!

Choć wszyscy kojarzą srebro z zieloną transformacją i energią słoneczną, tak mało kto zdaje sobie sprawę, że jest ono niezbędne dla rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Według firmy badawczej Metals Focus popyt na mikroprocesory zawierające srebro może przełożyć się na zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec w kolejnych latach, a to w połączeniu z rozwojem gospodarczym oraz łagodniejszą polityką amerykańskiej Rezerwy Federalnej powinno długoterminowo wspierać notowania surowca.

Według firmy badawczej Metals Focus. aby sprostać oczekiwaniom wobec dalszego rozwoju sztucznej inteligencji, w ciągu najbliższych dwóch lat dynamika produkcji serwerów i mikroprocesorów obsługujących oprogramowanie AI musi osiągnąć wzrost 2-cyfrowo, a to powinno pobudzić popyt na metale szlachetne.

Notowania Silver/USD Źródło: TradingView
Notowania Silver/USD Źródło: TradingView

Zapotrzebowanie wzrośnie przede wszystkim na stopy platynowe stosowane w produkcji chipów, wielowarstwowe kondensatory ceramiczne ze srebrem i palladem w komponentach dużej mocy, czy złote złącza w chipach i obudowach pamięci.

Można spekulować, że klasyczny wzrost zapotrzebowania na metale szlachetne w związku z ich zapotrzebowaniem w pracach nad sztuczną inteligencją, zostanie doceniony przez inwestorów już na przestrzeni kolejnych miesięcy. Czytaj więcej 

Złoto wybija ponad 6-miesięczny szczyt! Czy to potwierdzenie hossy?

Kurs złota rośnie 4 sesję z rzędu, mimo iż na rynku nie pojawiły się żadne nowe informacje, które mogłyby odpowiadać za ten ruch. Według starszego analityka w Kitco Metals Jima Wyckoffa złoto powinno kontynuować swój rajd, który może przerodzić się w kolejną hossę, ponieważ rynek rozpoczął grę pod zbliżające się wiosną obniżki stóp procentowych w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku złota i jakie inne czynniki wpływają na kurs XAU/USD?

W ciągu zaledwie 2 tygodni kurs złota odbił od ważnego z technicznego punktu widzenia wsparcia 1930 USD i zdołał przebić się powyżej oporu 2000 USD za uncję. Obecnie notowania zmierzają do kolejnego górnego ograniczenia, które znajduje się nieopodal bariery 2053 USD, stojącej na drodze do dalszych wzrostów.

Notowania GOLD/USD Źródło: TradingView
Notowania GOLD/USD Źródło: TradingView

Analityk Kitco Metal Jim Wyckoff uważa jednak, że metal ma przed sobą bycze perspektywy i powinien przez dłuższy czas utrzymać się powyżej okrągłej bariery 2000 USD, a jeśli dane o PKB i wskaźniki inflacji z USA wypadną poniżej oczekiwań, tak można będzie mówić o nowej hossie tego metalu. Czytaj więcej 

Bitcoin gotowy na “paraboliczny” wzrost. BTC osiągnie 120 000 USD do 2024 r.

Bitcoin (BTC), największa kryptowaluta na świecie, może wkrótce doświadczyć “parabolicznego” wzrostu, twierdzi George, znany analityk wirtualnych walut na kanale CryptosRUs na portalu YouTube. Jego optymistyczne prognozy oparte są na poprawie fundamentów króla tokenów oraz korzystnych warunkach rynkowych. Kurs BTC/USD konsoliduje we wtorek nieco powyżej poziomu 37 000 USD.

George powołał się na analizę Standard Chartered Bank, instytucji finansowej z rocznym przychodem przekraczającym 500 miliardów dolarów. Analitycy banku prognozują, że cena Bitcoina wzrośnie do 120 000 USD do 2024 r. Ich zdaniem, kluczowe czynniki to szoki podażowe spowodowane halvingiem oraz rosnący popyt generowany przez zatwierdzenia spot Bitcoin ETF.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

“Podaż i popyt, podaż i popyt – to zawsze o to chodzi, prawda?” powiedział analityk. Zauważył, że rosnący popyt, zwłaszcza związany z ETF-ami Bitcoina, oraz spadająca podaż będą kluczowe dla dalszego wzrostu ceny kryptowaluty.

George wskazał na wykresy, które przedstawiają 33-dniowy trend wzrostowy Bitcoina, z wyższymi szczytami i dołkami. Na podstawie analizy, analityk uważa, że BTC ma “75% prawdopodobieństwo” osiągnięcia wartości między 40 000, a 45 000 USD na koniec 2023 roku. Jego zdaniem, obecne niewielkie cofnięcie jest jedynie “poruszaniem się zgodnie z planem”. Czytaj więcej 

S&P 500 zakończy rok przy poziomie 4550 pkt., natomiast wzrośnie do 5100 pkt. w 2024 r.

W ostatnich tygodniach rynki finansowe były świadkiem znaczącego wzrostu na amerykańskich akcjach, co zostało podkreślone przez BMO Capital Markets. Indeks S&P 500, główny benchmark rynku, odnotował znaczący wzrost o ponad 20% od swojego październikowego dołka rynku niedźwiedzia, który wynosił około 3577 punktów. To odbicie sygnalizuje solidne wejście w nową fazę rynku byka.

Warto zwrócić uwagę na odporność indeksu S&P 500, szczególnie ze względu na wyzwania związane z wyższymi stopami procentowymi i panującym sceptycyzmem co do ogólnej stabilności rynku akcji. Do listopada indeks S&P 500 przekroczył poziom 4550 punktów, co oznacza wzrost o 27% od swojego dołka rynku niedźwiedzia.

Notowania S&P 500 (D1)
Notowania S&P 500 (D1)

Patrząc na historyczny wzorzec obserwowany przez ostatnie 60 lat, wzrost o 20% od dołka bessy zwykle zapowiadał kontynuowane zwyżki przez kolejne 18 miesięcy. Zespół analityków BMO Capital Markets, kierowany przez Briana Belskiego, podkreśla ten trend, sugerując obiecującą perspektywę dla rynku akcji. Czytaj więcej 

Rafał Zaorski planuje podbić Wall Street. „Chcę zaistnieć międzynarodowo”

W ostatnim wywiadzie najbardziej rozpoznawalny polski spekulant, Rafał Zaorski, ujawnił, że zamierza sprzedać swój luksusowy apartament o powierzchni 460 metrów kwadratowych na Złotej 44 w centrum Warszawy. Dlaczego spekulant akurat teraz rezygnuje z tej nieruchomości i co planuje zrobić z osiągniętym zyskiem?

W czerwcu ubiegłego roku Rafał Zaorski zakupił apartament za imponującą kwotę 23 milionów złotych, co wywołało szereg kontrowersji i zdziwienia wśród społeczności. Teraz, gdy postanowił się sprzedać to wyjątkowe miejsce, pojawia się pytanie, co skłoniło go do tej decyzji?

W trakcie wywiadu Zaorski wyjaśnił, że zakup był związany zarówno z inwestycjami, jak i spełnieniem marzeń o posiadaniu apartamentu z panoramicznym widokiem na centralną część Warszawy.

Jednakże, teraz spekulant planuje się przenieść na „jeszcze wyższy poziom”, spoglądając w stronę Nowego Jorku. W rozmowie z prowadzącym, Zaorski zdradził, że chce zaistnieć międzynarodowo, zwłaszcza w okolicach Wall Street. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem walut. Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem