Naga Markets

"Kurs złotego ma się dobrze" prezes Glapiński w ogniu pytań Pomimo niepodwyższania od kilku miesięcy stóp procentowych, kurs złotego “ma się dobrze”, a obecnie się ustabilizował, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. RPP utrzymała wczoraj stopę referencyjną na poziomie 6,75%, zgodnie z oczekiwaniami.

Glapiński odpowiadał na pytania dziennikarzy

“Mimo tego, że nie zmieniamy stóp procentowych od kilku miesięcy, kurs złotego ma się dobrze. Złoty się umocnił nawet, ustabilizował się teraz. A straszono, że jak Rada Polityki Pieniężnej przestanie podnosić stopy, złoty się załamie” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

“Doszliśmy do tego pułapu, który uważamy za wskazany – to 6,75% mniej więcej według nas odpowiada adekwatnie na tę sytuację” – dodał.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podnosiła je przez 10 kolejnych miesięcy, do września 2022 r. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1% do 6,75%. Na kolejnych posiedzeniach RPP decydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

W komunikacie po posiedzeniu RPP podtrzymano, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.

Inflacja w grudniu okazała się niższa niż wszyscy oczekiwali, ale jest jeszcze “długa droga” do celu, jakim jest sprowadzenie jej do poziomu oczekiwanego przez bank centralny, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

“Inflacja spadła i to znacząco. Znacząco mniej niż oczekiwania rynkowe. […] Bardzo się z tego cieszymy, że sytuacja jest lepsza, niż wszyscy się spodziewali. Oczywiście jest długa droga, zanim inflacja dojdzie do poziomu akceptowalnego, czyli zmieści się w naszym celu inflacyjnym” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że widzimy spowalnianie inflacji, w szczególności w strefie euro, z którą mamy najwięcej kontaktów gospodarczych.

Bossa

“Bieżąca inflacja jest nadal bardzo wysoka” – podkreślił jednak.

Inflacja konsumencka będzie obniżać się od marca lub od II kwartału br. i na koniec tego roku może wynieść poniżej 8%, tj. poziomu przewidzianego w projekcji banku centralnego, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

“Spodziewamy się, że być może w styczniu i lutym inflacja znów wzrośnie – bo są nowe ceny administrowane, różne inne, podatkowe regulacje są zmienione – ale się cieszymy z tego [że inflacja wyniosła 16,6% r/r w grudniu]. I mamy nadzieję, że na koniec roku […] jak mamy w projekcji listopadowej, inflacja będzie jednocyfrowa. W projekcji jest chyba 8%. […] A może będzie mniej niż 8%” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

“Będziemy spadać do jednocyfrowej inflacji – od marca, od II kwartału” – dodał.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej, inflacja konsumencka wyniesie 14,5% w 2022 r., 13,1% w 2023 r., 5,9% w 2024 r. i 3,5% w 2025 r. W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 19,6% r/r w I kw., 14,2% w II kw., 11,1% w III kw. i 8% w IV kw.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSEC oskarża kryptowalutowych scamerów o oszustwo na kwotę 45 mln dol.
Następny artykułZespół analityków XTB zajął pierwsze miejsce w rankingu Bloomberg FX Forecast Accuracy Rankings
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here