Naga Markets

Kurs złotego kontynuuje osłabienie względem dolara. Ostatnie wypowiedzi członków RPPPodczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o nie podnoszeniu stóp procentowych. Poziom stopy referencyjnej pozostał na 6,75 proc.. Zakładano, że ruch będzie o 25 pb do góry. Wobec tej decyzji wypowiedziało się sporo członków decydujących o poziomie stóp.

Kurs złotego nadal w dół

Według Ludwika Koteckiego, polityka monetarna w Polsce powinna być dalej zacieśniana. Argumentował to tym, że w ramach dwucyfrowej, przyśpieszającej inflacji, stopa procentowa realnie jest ujemna. Jego zdaniem inflacja na początku 2023 może wynieść aż 20 proc..

Joanna Tyrowicz (nowo wybrana członkini RPP) w niedzielę wieczorem opublikowała ,,przerobiony” komunikat RPP. ,,Poprawiono” choćby informację o podążaniu inflacji w stronę zakładanych celów. W oficjalnym komunikacie napisano, że będzie to następowało stopniowo, zaś Tyrowicz ,,zmieniła” to na to, że może to zająć nawet kilka lat.

Także napisano dosadnie, że w wielu gospodarkach inflacja kształtuje się na poziomach nieakceptowalnych dla władz monetarnych. W ,,prawdziwym” dokumencie, sformułowano to tak, że są to poziomy najwyższe od dekady. Wydźwięk w tej sprawie jest znacznie mniej wyrazisty niż wersja członkini RPP.

Przemysław Litwiniuk (również członek Rady), ostatnio wspomniał o tym, że ma utrudniony kontakt z analitykami Narodowego Banku Polskiego. Wskazał on także, że większość decyzji co do udostępniania danych czy do konsultacji z ekspertami NBP zależy wyłącznie dyrektora gabinetu prezesa Adama Glapińskiego. Dodał także, że taka atmosfera nie pomaga w procesie analitycznym i decyzyjnym.

Wspomniane informacje wskazują na to, że relacje pomiędzy członkami RPP są napięte i z pewnością utrudniają prace Rady. W tle widać jeszcze proopzycję wiekszości członków, którzy nalegają na dłuższe posiedzenia RPP (conajmniej dwudniowe), jednak prezes Glapiński podobno jest temu przeciwny.

Mimo tego, że ostatnie posiedzenie odbyło się tydzień temu, można już zacząć prognozować nastepną ruch zarządu. Decyzja zostanie podjęta 9 listopada, a na razie spora część analityków wskazuje, że stopy wtedy wzrosną o 25 pb.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułJak działają centra transferu technologi (CTT) na uczelniach wyższych i jakie pełnią funkcje?
Następny artykułPoranny przegląd rynków: Dolar słabnie w oczekiwaniu na decyzję FED
Dom Maklerski TMS Brokers S.A. to pierwszy walutowy dom maklerski na polskim rynku, obecny również w Hiszpanii, na Litwie i Łotwie. Od lat zapewnia inwestorom dostęp do szerokiej gamy produktów z najważniejszych giełd świata - walut, kryptowalut, kontraktów na indeksy, surowce czy akcje. Wysoką jakość oferowanych przez firmę usług potwierdzają liczne nagrody m.in. Bloomberg EUR/PLN Forecast Accuracy, Ranking Q4 2018, FXCuffs 2018 Nagroda za transparentność oferty, Money.pl No.1 Forex Platform 2015, FX Week Short-Term Ranking 2015, Best Central Europe FX Broker 2011 - World Finance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here